Laki velvoittaa kysymään, haluaako asiakas kuitin.
Missä kahviloissa, kioskeissa ym. tätä kysytään ja missä ei, missä summaa ei ollenkaan lyödä koneeseen? Olen havainnut todella suuria eroja eri paikkojen välillä ja rehelliset yrittäjät tietysti kärsivät siitä.
Luultavasti tähän tulee epäasiallisiakin vastauksia, älkää siis uskoko kaikkea, mutta jonkinlaista osviittaa voi varmaan saada.
Missä kahviloissa, kioskeissa ym. tätä kysytään ja missä ei, missä summaa ei ollenkaan lyödä koneeseen? Olen havainnut todella suuria eroja eri paikkojen välillä ja rehelliset yrittäjät tietysti kärsivät siitä.
Luultavasti tähän tulee epäasiallisiakin vastauksia, älkää siis uskoko kaikkea, mutta jonkinlaista osviittaa voi varmaan saada.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ainakin omalla kohdalla on kaikissa loimaalaisissa kahviloissa, yms kysytty haluanko kuitin ja on kassaan lyöty. Tekemäsi gallup on mielenkiintoinen, koska et kuitenkaan tuo täällä julki missä näin toimitaan... On vähintäänkin epäinhimillistä heittää tuollaista ja mustamaalata kaikki yrittäjät saman tien. Mutta jos tunnet kärsineesi vääryyttä, ilmoita verottajalle suoraan tai valita eoa:lle.
En halunnut käyttää tätä palstaa tuomioistuimena mutta koska räikeästi rikkovat myös lukevat ja saavat tietoja, voisivat ainakin tiedostaa että heidän toiminnastaan voi tulla julkista.
Kirjoitin sen jälkeen kun olin käynyt pienellä ostoksella grillikioskilla eikä myyjä tehnyt muuta kuin että antoi vaihtorahat avoimesta kassalaatikosta, kuittia ei tulostettu eikä tarjottu.
Tänä aamuna kävin toisessa paikassa kahvilla. Nyt lyötiin summa koneeseen mutta siinä paikassa kuittia ei ole koskaan tarjottu. Luulisin että summat on kuitenkin aina lyöty koneeseen.
Verottajalle ilmoittaminen tuntuu siltä että ampuisi hyttysiä kanuunalla. Pitäisi olla helppo tie, vaikka kyselylomake omalla nettisivulla, jossa voi kertoa Loimaan verottajalle missä paikassa veroja jatkuvasti ja toistuvasti kierretään. Sinne voisi ilmoittaa oman nimensä, aika ja paikka havainnoille, niin viranomaiselle muodostuu nopeasti kuva ketkä ovat rötösherrat.
Sitä paitsi eilinen myyjä ei ole paikan omistaja ja rahat vietiin ja viedään siis luultavasti jatkuvasti sekä tältä että verottajalta.
Kuitin
tarkastajat
verottajalta
kävivät
just
Loimaalla,joka
liikkeessä.
Tullaan kyllä
Joo.
Ja pöh.
Tämä uusi laki, joka estää harmaata taloutta ;) toimii pääpiirteissään näin:
Kassakoneen C-painikkeella kuitataan se, jos joku sanoo "en halua kuittia" :D :D :D
EI ihmiset halua muutenkan kuitteja kun ei ole takuu
Muuten hyvä, mutta Loimaalla ei ole enää yhtään Grillikioskia!
En halua kuittia mistään. Jos asiakas haluaa kuitin, se merkitsee että yrittäjän on pulitettava alvia valtiolle 24 prosenttia palvelun hinnasta. Yrittäjä menettää siis neljänneksen tulostaan. Poliitikoille arvonlisävero on helppo nakki koota rahaa, mutta yrittäjille ja kuluttajille avl on kauhistus. Sen jälkeen kun arvonlisäveroa alettiin kerätä en ole esimerkiksi ottanut permanenttia. Tein remonttiakin. Rautakauppaan meni suurin piirtein kolme tonnia, mutta laskussa perittiinkiin 4500 euroa. Arvonlisävero on niin kauhea, että se vähentää työpaikkoja ja yrittäjien tuloa. Esimerkiksi kampaajat joutuvat tekemään kaiken työn omilla käsillään, päivässä ei kovin monta karvaturria ehdi silotella, joten tulojen kartuttaminen on todella kovan takana. Ilman aaveeällää Suomi olisi halpa maa ja ihmisillä olisi varaa käyttää palveluja. Ei siis koskaan kuittia, annan mielihyvin yrittäjälle työstä yli taksojenkin.
EI ALVILLE KIITOS
hyvä tkorjaus, grilliäkaipaava, tarkoitin grilliä, tarkemmin sanoen paikkaa josta saa grillituotteita. Laskin niitä olevan 8-10 Suur-Loimaalla.
ALV...
Tarkoittanet
siis...
AVL,paikallislehti.
Eiks
Virttaan
perämettissä
ole
kesägrilli...
Mitä siitä, jos kuittia ei anneta, kyllä yrittäjä saa ja pitää vähän verottajaa jujuttaa!
Ei sitä muuten palkkaa saa, ellei vähän pimeetä tee ja totta, se kassan C painike on kyllä käytössä aika usein monissa paikoissa!
Aivan oikein c kyllä löytyy
EI KIITOS KUITEILLE NO THANK YOU RECEIPTS
Loimaan keskustan yhdellä kirppiksellä saa kiukkuisen henkilön vastaansa,kun uskaltaa kuittia pyytää,kun sen sitten saa pyytämällä,siinä ei lue edes kirppiksen nimeä,saatikka mistä pöydästä on ostanut jotain,vain joku omituinen yhteishinta,josta ei ota mitään selvää kukaan.Siinä ei ole edes päivämäärää.
Onkohan tällänen kuitti laillinen edes?
Ei ole laillinen ollenkaan. Ilmoita verottajalle, niin ne tekee yrittäjälle selväksi, mikä on homman nimi, kun yritystä pyöritetään ja kuittirullat toimitetaan kirjanpitäjän kautta verottajan tiedoksi.
Vaadi joka kerta kuittia, vaikka myyjä miten naama olisi norsunkyrsällä!
Ihmiset on Niiiiin kateellisia kaikesta kaikelle..! Sitä taas todistaa tämäkin keskustelu... Oi voi!
Outo juttu. Mä olen kyl aina saanut jokaisesta Loimaalaisesta kirpputorilta sekä kuitin, että hymyn ja ystävällistä pslvelua. Tais taas joku perus loimaalainen pessimisti tempasta tonkin jutun hatusta. Älkää uskoko.
Olen kuvitellut, että se kuitti pitää AINA antaa, sitä erikseen kysymättä. Tehköön asiakas sillä sitten mitä haluaa?
Kuitti on annettava asiakkaalle aina, halusi tai ei halunnut sitä.. asiakas voi kuitillaan vaikka sytyttää rovion jos haluaa mutta laki määrää antaa kuitin aina.. ja kuitissa täytyy olla yrityksen nimi ja tiedot y-tunnus , päivämäärä, summa ja alv erottelu.. C-nappia käyttää varmaan monet ja lyijykynää varauskirjassa.. verotiedot ovat julkisia ja niistä voi helposti laskea 1 1 kuka tekee pimeetä ja kuka maksaa lakisääteisesti.. moni yritys olis kuollut ja kuopattu jos he oikeasti maksaisivat alvin mikä kuuluu muut pakolliset yrittäjän kulut ..
kirppiksillä pitää myös aina antaa kuitti. siinä pitää näkyä pöytänumero ja hinta ja kirpputorin nimi