Erikoinen juttu

kersantti

Kaverini sai kutsun kertauksiin. Sitten ilmoitti että kieltäytyy reservistä ja sai kutsun täydennyspalvelukseen. Kun alkoi olemaan lähtö lähellä täydennyspalvelukseen niin kieltäytyi siitäkin ja ilmoitti haluavansa liittyä takaisin reserviin. Puolustusvoimilta tuli ilmoitus että hänet on lisätty reserviin.

Mutta ei ole 10 vuoteen kuullut mitään puolustusvoimista.

6

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kessun retku

      Samaa ,kuin kieltäytyä palveluksesta .Ylivallan kanssa ei keplotella .
      Silloin mennään kun käsketään .Joku kapiukko sai varmaan raivokohtauksen , ja sen takia jälki-orgasmin .

    • siitä-on-leikki-pois

      Aijai mikä virhe. Virkavalta tulee vielä noutamaan koppiauton kanssa. Se on vuosi valtion hotellissa.

    • Lennonjohto

      5 päivän täydennyskoulutus on pakollinen Suomessa jos haluaa reservistä sivariksi virallista reittiä pitkin.

      Nopeiten reservistä pääsee eroon kun varaa ajan lääkärille ja kertoo olevansa masentunut ja itsetuhoinen. Siirtävät rauhan aikana vapautetuksi. Määräävät masennuslääkkeetkin, mutta ei niitä kukaan vahdi syötkö niitä vai et.

      • sivarit_inttiin

        Eikö tasa-arvon nimissä pitäisi myös sivareille luoda mahdollisuus suorittaa vapaaehtoinen varusmiespalvelus?


      • mietippä

        Kuka nyt niin häiriintynyt olisi?


    • tö-keis-is-klosetti

      Niillä ei ole siellä puolustusvoimissa valmista lomakketta noin monimutkaista tilannetta varten. Sen vuoksi ne päättivät jättää koko asian sillensä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      51
      3259
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      943
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      830
    4. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      780
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      724
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      17
      710
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      611
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      22
      611
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      600
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      577
    Aihe