Rekkakortin suorittaminen amiksessa

tuleva kuski

Moro! Olen ajatellut hakea yhdistelmäajoneuvon kuljettajaksi peruskoulun jälkeen, ja tulin miettineeksi sitä, että mitenhän se ajokortin ajo onnistuu, kun olen syntynyt vasta lokakuussa ja ymmärtääkseni se suoritetaan yleensä jo 2. vuonna eli minulla se olisi mahdollista vasta kolmantena vuotena. Tuottaako tämä ongelmia? Kiitos jo etukäteen :)

6

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuleva kuski

      Ja vielä toinen kysymys että minkälaisilla papereilla kempeleen logistiikkapuolelle suunnilleen pääsee? Keskiarvo 7.6 ja lukuaineiden keskiarvo 7.3.

    • raksalleViäläJoskus

      Oli itte ymmärtävinäni että et voi valmistua alalle ammattikoulusta jos rekkakorttia ei ole ja rekkakortti suoritetaan sielä vaikka oisit syntynyt "myöhään" :)
      sekin hyvä puoli että logistiikka puolellahan tullee rekkakortin lisäks vaikka minkä näsköstä muutakin korttia.
      Tuosta kempeleen jutusta en ossaa sannoo enempää muutakuin että Jyväskylässä muistakseni pääsee 7 keskiarvolla(?) ehkä hieman alle (???) Voin tosiaan tuon muistaa aivan väärin.
      Toivottavasti oli apua tästä edes melkein :)

      • tuleva kuski

        Kiitosta paljon! Tämä auttoi paljon :)


      • raksalleViäläJoskus
        tuleva kuski kirjoitti:

        Kiitosta paljon! Tämä auttoi paljon :)

        Hyvä kuulla että auttoi :)
        Sen verran halluisin tosiaan korjata että tuolle logistiikka puolelle pääsee omasta mielestä kyllä huonommallakin keskiarvolla ku tuo 7.

        Muista se että logistiikka alan huonoi puoli (omasta mielestäni :) ) on epävarmat työ ajat. Ei voi olla varma millonkaa pääsee töistä kotio. Ja jos viälä ajatellaan että perhettä sattuu olemaan joskus, voi se olla ikävää, jos isäntä on kotona 4h myöhässä siitä miltä viälä aamulla vaikutti.

        Muista myös se että esim diabetes voi olla este logistiikka puolelle yrittäessä, mutta jos sulla sellassii ei oo riesana niin hyvä :)

        Näin henk. kohtasesti työ muuten kiinostaa minuakin.
        Lykkyä tykö :)


    • yksvaan1

      miten on jos opiskelee luovilla logistiikka alalla saako siellä tenttiä rekkakortin

    • tulevarekkakuski

      moroo pääseekö logistiikka kouluun 6.3 keski arvolla ja tarviiko osata enkkua tai ruottia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5077
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3322
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3069
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2298
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1797
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1550
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1474
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1077
    Aihe