Lääkkeen lopetus

vieroitusoireet

Hei! Te, jotka olette syöneet masennuslääkettä paniikkihäiriöön ja olette jättäneet lääkkeen pois, niin millaisia vieroitusoireita teille on tullut? Käytin sepramia 20mg päivässä muutaman kuukauden, mutta en saanut siitä mitään apua ja noin viikko sitten jätin lääkkeen pois. Nyt on ollut olo ihan karsea. Lihaksia kiristelee, sellaista kummaa vapinaakin on ja nykimistä, niska on jämähtänyt ihan jumiin, välillä on kylmä, välillä olen hiestä märkä, posket puutuu, samoin kädet ja jalat, ahdistus on ihan valtava, tulee sellaisia inhottavia ahdistusaaltoja ja vaikka mitä oireita. Kauanko nämä vieroitusoireet kestää, kun olo alkaa olla niin hirveä, että tulen kohta hulluksi. Tiesin, että lääkkeen poisjättäminen saattaa aiheuttaa kummia olotiloja, mutta en arvannut että se tällaista olisi. Mikähän tähän oloon auttaisi, pitäisikö ottaa viinaa, että kestää nämä vieroitusoireet?!

5

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mmqq

      Ei ehkä viina auta kuin hetkellisesti. Määrää kokeilin cipralexia 5mg /vrk ja viikon päästä lopetin kun tuli ihan hirvee olo. Pahempi kuin koskaan. Suosittelen jos ei olo parane niin mene lääkäriin ja pyydä opamoxia hetkelliseen ahdistukseen.

    • artsi7

      Hitaasti hyvä tulee. Käytin Venlafax 75 mg 7 kk ja lopetin kesän aikana käytön. Pikkusen meni vatsa löysemmälle, ei muita oireita. Eli lopetus todella hitaasti.

      • hitaasti hyvä

        Paniikkihäiriöisillä kaikki lääkkeisiin liittyvä, niin aloittaminen kuin lopettaminenkin pitää tapahtua hitaasti. Jos lääkäri on kehoittanut aloittamaan jonkun lääkkeen puolikkaalla tabletilla, niin sekin kannattaa vielä puolittaa, niin välttyy niiltä aloitus oireilta, mitkä moni panikoija kokee pahoina oloina. Samoin lääkkeen lopetus pitää tehdä pikkuhiljaa muutaman viikon kuluessa, annosta pienentämällä, eikä lopettaa kerrasta, niin välttyy niiltä joskus melko hankaliltakin vieroitusoireilta. Ihmiset on tietysti yksilöllisiä, eikä kaikille tule mitään sivuvaikutuksia lääkkeistä, mutta varovainen kannattaa olla.


    • Itse en nyt ole syönyt kun 50mg aamuisin Sertralinia. Kun olen syönyt sitä ennen 100mg, niinkuin pitäisi. No 4 päivää siitä kun, olen syönyt vaan sen 50mg. Ei ole tullut muuta vaikutuksia, kun se että väsyttää enemmän.

    • Juupöö

      Mä söin 2 vuotta, lopetin pikkuhiljaa annosta pienentämällä. Olo oli hyvä eikä ollut mitään sivuoireita muita kuin pelko uusiutumisesta. Myöhemmin tuli "sähköiskumaisia" tuntemuksia kehoon, ei muuta. En saanut paniikkikohtauksia vuoteen kunnes oireet ja kohtaukset tulivat takaisin ainakin 2 kertaa pahempina kuin ennen
      Lääkitystä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe