Terve!
Olin uutenavuotena liikkeellä vielä aamusta, kun vein vähän ylijuopuneen ystäväni kotiin.
Noin kuuden aikaan aamusta 1. päivä lähdin kävelemään kotiin päin. Näin kadulla naisen ja miehen. Mies meni koko ajan naisen eteen kun nainen yritti kävellä eteenpäin, nainen oli aika hiprakassa. Kun menin lähemmäs, tunnistin naisen ystäväkseni, kävelin ohi että näin hänen kasvonsa ja sitten kutsuin häntä nimellä. Mies lähti sen jälkeen lähes juoksemaan paikalta, hän katosi parissa sekunnissa nurkan taakse. Kun siinä jututin ystävääni huomasin jotain outoa. Korttelin nurkalla seisoi yksi mies. Toisella, samaisen korttelin nurkalla, seisoi toinen mies. Miesten välissä, pienellä kujakadulla, oli pieni perheauto/pakettiauto. Kun seisoin siinä ja jututin ystävääni, katselin tilannetta samalla. Toinen miehistä juoksi kauemmalta nurkalta siihen viereisen nurkan luokse, ja jututti miestä siinä, ja sitten palasi takaisin nurkalleen, pieni hetki sen jälkeen kun olin ilmestynyt paikalle, ja jäänyt jututtamaan ystävääni.
Hetken päästä aloin katselemaan miehiä tarkemmin. He kaikki seurasivat minua, ja lopulta kun olin kyylännyt heitä tarpeeksi, kuski ainakin lähti autollaan pois, ja ainakin yksi mies jäi nurkalle seisomaan kun lähdin viemään ystävääni pois paikalta.
Kaikki miehet olivat ulkomaalaisia. Se ei muuten ole niin merkittävä asia, mutta kaikki luultavasti tunsivat toisensa, ja säätivät jotain siinä kadulla. Mietin, että satuinko juuri pelastamaan ystäväni joltain todella pahalta. Saatoin hänetkin bussipysäkilleen,
Kuitenkin, päätin, että katson uutiset sun muut, eilen ja tänään, että onko sinä yönä sattunut jotain jollekin, ja nyt sitten tänään sattumalta näin, kun kohtuu pienessä kaupungissa asun, facebookin päivityksen kadonneesta tytöstä tässä kaupungissa, joka oli kuitenkin kai kadonnut seuraavana iltana keskustasta, eli siellä missä tämä kaikki tapahtui.
Mietin, että pitäisikö tälläisestä jutusta ilmoittaa jonnekin varmuuden vuoksi? Tai siis varmasti pitäisi, mutta voiko asiasta ilmoittaa sähköisesti? Mietin myös, että facebookissa tytön isä tosiaan häntä etsi, ja hänelle voisi lähettää viestin, mutta en haluaisi aiheuttaa turhaa huolta heille suoraan, jos tyttö onkin jostain muusta syystä kadoksissa. Ymmärsin kuitenkin, että tyttö ei tälläistä tee, ja tyttö vaikutti muutenkin aika "kunnolliselta", jos profiilista voi jotain edes päätellä.
Outo Toimintaa
14+19
2
154
Vastaukset
- rikkaus213123123
rasismia! sinä olla paska ihmine
- eirasismiavaan reali
tälle ystävällesi olisi voinut tapahtua ihan mitä vain. Monta muunmaalaista ukkoa ja yksi humalainen nainen. Kyllä nämä jätkät temput osaavat. Jokin suunnitelma siinä oli kun tämä yksi jätkä lähti heti pakoon kun kutsuit ystävääsi nimeltä. Onneksi osuit paikalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1003437
- 623117
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342614- 802413
- 842366
- 962076
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j402066Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221690- 121676
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil411637