Tälläkin palstalla on monesti saatu lukea kuinka huonoja valmentajia eripuolilla Suomea onkaan. Eivät osaa valmentaa ja suosivat vain omaa poikaa. Kuinka hulluja ne isi tai äiti onkaan jos oman lapsensa tälläiseen joukkueeseen laittavat pelaamaan.
Täysin edesvastuutonta toimintaa vanhemmilta koska ketään ei varmasti pakoteta pelaamaan huonon valmentajan joukkueessa. Asian voi ratkaista vaikkapa rupeamalla itse hyväksi valmentajaksi joukkueelle, palkkaamalla ammattivalmentaja joukkueelle tai vaihtaa toiseen seuraan jossa on hyvä valmentaja. Nyt järki käteen vanhemmat.
Täysin edesvastuutonta toimintaa vanhemmilta koska ketään ei varmasti pakoteta pelaamaan huonon valmentajan joukkueessa. Asian voi ratkaista vaikkapa rupeamalla itse hyväksi valmentajaksi joukkueelle, palkkaamalla ammattivalmentaja joukkueelle tai vaihtaa toiseen seuraan jossa on hyvä valmentaja. Nyt järki käteen vanhemmat.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Osapuilleen noin. Harvalla junnujoukkueella taitaa rahat riittää ammattivalmentajaan, mutta jokainen voi valita ainakin missä seurassa lapsensa haluaa pelaavan ja ainahan voi omaakin apua tarjota valmennukseen jos ei ole tyytyväinen.
Ilveksessä on ainakin kaksi hyvää vakea. Toinen tietää jo paitsionkin
Miksi täällä itkette? Tehkää asialle jotain.
Ajattelinkin tässä että alan kampanjoimaan joukkueenjohtajaksi tai päävalmentajaksi. Olen tosin nainen, mutta haitanneeko tuo jos sitten poikani pääsee pelaamaan. Muita meriittejähän ei pojalta oikeastaan vaadita - kunhan nyt jotenkuten pärjää niin AAA-kutsuu. Tosin ajattelin, että otan sinne sitten myös muita kuin VALMENTAJIEN JA HUOLTAJIEN poikia...
Toivottavasti pääset valmentajaksi. Onnea jo ennakkoon tulevalle valmentaja urallesi!
Muuten miten paljon teillä on siellä niitä valmentajia, joukkueenjohtajia ja huoltajia jos sinun ja muiden ei toimihenkilöiden pojat ei pääse pelaamaan?
EI KYSE OLE HYVÄSTÄ VALMENTAMISESTA VAAN OMIEN POIKIEN SUOSIMISESTA...TAI SIITÄ MIKÄ NIMI LUKEE SELÄSSÄ.
Eiköhän se suurin ongelma ole siinä että vanhemmat kuvittelevat omasta pojastaan ihan liikaa ja kun sitten puhutaan vielä kotonakin sille omalle kullanmurulle että on teidän valmentaja huono kun se ei anna sinulle eniten peliaikaa, vaan suosii omaa poikaansa niin siinä on soppa valmis. Ja yleensä nämä vanhemmat jotka näkevät omassa pojassaan vähintään Teemu Selänteen tasoisen pelaajan ei todellisuudessa ymmärrä koko lajista mitään.
Valkkuisämafialaiset kuvittelevat omistaan vaikka mitä kun he ovat itse epäonnistuneita jääkiekkoilijoita niin laittavat odotukset poikiinsa. Mistä ihmeestä se että joku on valkku niin poika on AAA? Meidän joukkueessa ei ole edes aa-pojille valkkuja kun ne kaikki valkkujen pojat on aaa:ssa. Joku aa-tekee maaleja niin sekään ei ole perusta aaa-joukkoon mutta jos valkun poika on aaa:ssa ja pysyy just maila kädessä niin varmasti mokailun jälkeenkin poika pysyy aaa:ssa. Monesti olen seurannut kun sukua on kiekossa mukana - viimeksi serkkupojan suurlupauksen luistelutaidot olivatkin lähinnä aloittelijan tasoa. Tasapaino kateissa yms. Tätäkin poikaa on valkku isä kehunut - samoin jalkkisessa. Maalivahtipoika oli niin hyvä - ihmeteltiin kun tyyppi seisoi lähes maalin sisällä ja viisvuotiaat potkivat palloa maaliin. Tässäkin valkkuisä mukana.
Ai meilläpäin se menee niin että vaikka valmentajaisät valmentaa g - f ja e junnuissa niin silloin kaikki pääsee kyllä pelaamaan ja peliajoissa ei eroja juuri ole. D junnuista eteenpäin meille tulee ulkopuoliset valmentajat jotka ensin valitsevat AAA joukkueen ja koska he ovat ulkopuolisia valmentajia ei siis omia poikia voi suosia. Muut toimihenkilöt valitaan vasta sen jälkeen kun joukkue on valittu ei siis siten että ensin valitaan jojo ja huoltajat.
Varmasti toimiikin tuolla konseptilla. Tuo sääntö jos olisi käytössä kaikkialla, olisi lajin tulevaisuus monessa seurassa toinen kuin nyt. Pienissä seuroissa kun ne valmentajaisät ovat nyt häärimässä A-junnuiksi asti, niin tilanne on täysin toinen
Taitaa olla aika monen valkkuisän poika samaa tasoa kuin tämä Pakarainen, joka nyt yrittää Kingiksi.
Moni lapsi kyllä traumatisoituu kun epäoikeudenmukaisuus jyllää kiekossa. Onkohan muissa lajeissa tätä samaa, että isät häärää?