Voikkaan ja Miramichin tehtaiden lopetus

Miramichi

Onko sattumaa, että UPM lopetti suurin piirtein samoihin aikoihin Voikkaan paperitehtaan Suomessa ja Miramichin paperitehtaan koillis-Kanadassa?

UPM:n toimitusjohtaja Niemelä hankki Miramichin tehtaan vuonna 2000 ja UPM maksoi siitä noin miljardi euroa. Tehdas ei kuitenkaan ollut sellainen kultakaivos, miksi se ostohetkellä ajateltiin. UPM:lla oli kova pyrkimys vallata Pohjois-Amerikan markkinoita 1990-luvun lopulla yhdessä Stora Enson kanssa. Ehkä tässä oli yksi syy ostopäätökseen. Kanadan dollari oli noihin aikoihin selvästi USA:n dollaria vahvempi valuutta. Tämä heikensi Miramichin tehtaan vientituloja USA:aan suuntautuvassa paperikaupassa.

UPM pyöritti Miramichin tehdasta noin kuusi vuotta ja myi sen sitten riisuttuna ilman koneita norjalaiselle metsäalan yritykselle noin 200 milj. eurolla. Kauppaan sisältyi ehto, että paperintuotantoa ei tehtaalla sallittu jatkossakaan.

12

441

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksinkertaista

      Viestintä ei aina kerro todellisia taustatekijöitä tehtaiden alasajosta. Aika usein viestinnän tehtävät on annettu suomalaisissa firmoissa naispuolisille ylemmille toimihenkilöille. Näin ajatellaan saatavan uskottavuutta firman viestintään.

      Voikkaan tapauksessa Anne Brunila oli tämä ns. uskottava viestin tuoja Metsäteollisuuden keskusliitosta.

    • Kyllä Kyllä

      Mikä käsitys kansanedustaja Jari Lindströmillä on Voikkaan tehtaan alasajon uutisoinnista? Oliko se UPM:n ja Metsäteollisuuden keskusliiton viestinnän voitto Ahosen johtamasta Paperiliitosta?

    • Määä.

      Entäs tämän jälkeen suljetut tehtaat ja paperikoneet? Onko nekin sattumaa vai nyky menoa maailmassa kun kaikilla menee huonosti ja kilpailu on kovaa.

      • Miramichi

        UPM ja Stora Enso ottivat ns. takkiinsa Pohjois-Amerikan tehdashankinnoissa. Stora Enson tappiot olivat 4 - 5 miljardia euroa ja UPM:n noin 1 miljardi euroa. Nämä rahat olivat pääosin Suomessa toimineitten tehtaiden voittovaroja.

        Johtopäätös tästä on se, että näitten firmojen vakavaraisuus heikkeni ja se vaikutti myös Suomessa sijaitsevien tehtaiden ennenaikaiseen lopetukseen.


      • Woikkas
        Miramichi kirjoitti:

        UPM ja Stora Enso ottivat ns. takkiinsa Pohjois-Amerikan tehdashankinnoissa. Stora Enson tappiot olivat 4 - 5 miljardia euroa ja UPM:n noin 1 miljardi euroa. Nämä rahat olivat pääosin Suomessa toimineitten tehtaiden voittovaroja.

        Johtopäätös tästä on se, että näitten firmojen vakavaraisuus heikkeni ja se vaikutti myös Suomessa sijaitsevien tehtaiden ennenaikaiseen lopetukseen.

        "Nämä rahat olivat pääosin Suomessa toimineitten tehtaiden voittovaroja."

        Mihin perustuu väite että vain Suomessa tehtaat ovat tehneet ne voitot, joilla sijoitettiin kannattamattomiin tehtaisiin Pohjois-Amerikassa?

        "Johtopäätös tästä on se, että näitten firmojen vakavaraisuus heikkeni ja se vaikutti myös Suomessa sijaitsevien tehtaiden ennenaikaiseen lopetukseen."

        Mikä ihmeen "ennenaikainen lopetus"? Jos sulla on kaksi lehmää ja tarttet mukillisen maitoa päivässä, niin eikö ole ihan sun oma asia kumman lehmän laitat lihoiksi? Tuotanto siirrettiin kannattavampaan paikkaan.


    • Woikkas

      Pikku koistinen: Kun Pohjois-Amerikan tehtaat ostettiin, maanosan paperinkulutus lakkasi nousemasta samassa suhteessa BKT:n kanssa, vaikka historiassa näin oli aina käynyt. Eivät pärjänneet klobaaleilla markkinoilla, joten parempi laittaa lihoiksi.

      Tätä ennen olivat vielä tehneet niin typerästi, että myivät vanhoja tehtaita tai koneita nykyisille tai uusille kilpailijoille. Luulivat että kiva kun saa paperikoneista rahaa, mutta ei käynyt mielessä että niillähän tehdäänkin juuri sitä samaa paperia, mutta paljon halvemmalla. Nykyään ymmärtävät sinetöidä koneet tehtaisiin, jotta eivät heikennä omaa asemaansa.

      • Miramichi

        Juuri näin. Metsäteollisuuden insinööreillä ja ekonomeilla ei tainnut olla 1990-luvun lopulla hommat ns. hanskassa. Suunnitelmat olivat suuret, mutta ympäröivää todellisuutta ei tunnistettu. Elettiin ikäänkuin jälkijunassa. Pohjois-Amerikan valloitus oli karkea kömmähdys.


    • Anonyymi

      voikkaan tehtaan sulkemisella ei ollut mitään merkitystä vähävaraisille ihmisille
      kuten tulevaisuudessa kuusanniemen lopetuksella

    • Anonyymi

      paperimiesten päivärahojen maksuun muutoksia hehheh heee hah hah haaa

    • Anonyymi

      voikkasn paperitehdas on varma työpaikka ellei itse aiheuta alkoholinkäytöllä ja valheeseen perutuvilla sairaslomilla sekä törkeillä materiaali varkauksilla irtisanomis ilmoitusta itselleen
      UPM VOIKKAAN TEHDAS ON PERHEEMME SUURIN HYVÄNTEKIJÄ

    • Anonyymi00012

      ei mptään vaikutusta tavallisen ihmisen arkeen tämä lopetus

    • Anonyymi00013

      kyllä se niin on 20v katseltu asiaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      77
      1208
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      15
      1016
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      970
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      871
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 59
      744
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      62
      671
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      650
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      642
    10. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      637
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      618
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      616
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      569
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      539
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      520
    16. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      517
    17. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      515
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      467
    20. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      105
      454
    Aihe