Lehtokotiloista ja niiden terrasta!

Eli:Kuinka suuren terran 30 lehtokotiloa (aika pieniä kotiloita...)tarvitsee??Lumet ovat jo täältä päin sulaneet,joten päätin lähteä katselemaan läheiseen metsään,jos löytäisin lehtiksiä.Ja toinen kysymys:Miten niiden terraario kannattaa sisustaa ja mitä kaikkea sinne voi laittaa??
1158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Lehtokotiloille riittää yksi litra yhtä kotiloa kohti. Terraario saisi olla 30-35 l. Muutama litra yli, jos tulet niitä vielä lisää ottaneeksi ja muutenkin.
Terraarioon voi laittaa lehtokotiloille kuin myös muillekin kotiloille esim. kiviä, puunoksia, kukkaruukkuja ym.
Kasveja ei kannata laittaa jos ei tiedä onko ne myrkyllisiä.:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Satu kirjoitti:

Eli:Kuinka suuren terran 30 lehtokotiloa (aika pieniä kotiloita...)tarvitsee??Lumet ovat jo täältä päin sulaneet,joten päätin lähteä katselemaan läheiseen metsään,jos löytäisin lehtiksiä.Ja toinen kysymys:Miten niiden terraario kannattaa sisustaa ja mitä kaikkea sinne voi laittaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu