Kari Suomalainen oli jo nimensäkin mukaan aito Suomalainen.
https://www.youtube.com/watch?v=gWIUx-EcM1Q
https://www.youtube.com/watch?v=gWIUx-EcM1Q
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hesari, tuo pakkoruotsittajien pää-äänenkannattaja, antoi Suomalaiselle potkut hänen "poliittisesti epäkorrektien" (= rehellisten ja naulankantaa osuneiden) pilapiirrostensa takia. Ja menetti parhaan avustajansa. Ja aloitti syöksykierteensä kohti unholaa.
Vieläkö moni suomalainen tilaa Hesaria?
RKP:läisyys Karin hyllytyksen taustalla!
Karin kannanotot ajan ilmiöihin eivät enää saaneet aivan varauksetonta vastaanottoa, ja varsinkin hänen somaliaiheiset piirroksensa talvella 1991 saivat Hufvudstadsbladetin päätoimittajan Håkan Hellbergin vaatimaan "piirtäjän panemista aisoihin" ja piirroksia "käsiteltäviksi". 28 oikeusoppinutta jätti oikeusministeriöön selvityspyynnön, loukkaavatko Karin somalipiirrokset painovapauslakia ja sisältävätkö ne kiihotusta kansanryhmää vastaan, mutta asia ei johtanut jatkotoimiin. Kari itse olisi halunnut oikeuteen, koska hän olisi ollut 1900-luvun ensimmäinen pilapiirtäjä, joka joutuu Suomessa vastaamaan töistään oikeudessa.
Kesäkuussa 1991 Kari jätti paikkansa Helsingin Sanomissa, kun hänen somaliaiheinen piirroksensa jätettiin julkaisematta; piirroksessa poliisi Väkä sanoi kaverilleen Koukulle:
»Minä vain kysyin onko heillä viisumia ja työlupaa - -»
- ja sermin takana oli lauma katketakseen nauravia, kalliisiin muotivaatteisiin pukeutuneita, karrikoidun kärjistävästi kuvattuja mustia miehiä.
Tätä lehden johto piti sopimattomana kannanottona, oikeastaan puolestapuhumisena, väitteisiin että pakolaisasioihin olisi liittynyt tarkoituksellisia väärinkäytöksiä.
Piirros poistettiin ladelmasta eikä sitä siis julkaistu Helsingin Sanomissa. Piirtäjä oli jo uhannut erota, jos hänen töitään sensuroitaisiin, ja nyt toteutti uhkauksensa. Päätoimittaja Janne Virkkunen myönsi Karille eron ja antoi julkisuuteen lausunnon, jonka mukaan piirroksen hyllyttäminen ei johtunut itse sen aiheesta, vaan saman aiheen toistumisesta liian usein lyhyen ajan sisällä. Kari piirsi vielä tämän jälkeen eräisiin muihin lehtiin, joskin melko harvakseen. Viimeiseksi jäänyt piirroskokoelma Sammakoita julkaistiin Karin kuoleman jälkeen syksyllä 1999.
Kuinkahan Hesarilla menee nyt?
Karille potkut antanut silloinen päätoimittaja Janne Virkkunen kehtaa retostella asialla ja ilmoittaa, että rasismia hän ei suvaitse yhtään.
Samaan aikaan hän noudatti Aatos Erkon käskyä kannattaa pakkoruotsitusta eli toimi rasistisesti pääväestöä kohtaan!
Helppo on esittää sankaria, kun käy yhden pilapiirtäjän kimppuun. Mutta sankaruus katoaa nopeasti, kun alistuu svekoeliitin lakeijaksi!