Edelleen 17 prosenttia suomalaisäideistä tupakoi. Se on yhtä usein kuin 1980-luvulla.
Nuorista alle 20-vuotiaista äideistä jopa 45 prosenttia tupakoi raskauden aikana. Synnyttäjistä 42 prosenttia lopettaa tupakoinnin raskauden aikana, mutta alle 20-vuotiaista lopettaa vain kolmannes.
Raskaudenaikainen tupakointi lisää keskenmenojen, kohdun ulkopuolisen raskauden, keskosuuden, alhaisen syntymäpainon ja muiden raskauskomplikaatioiden vaaraa.
Tupakkatuotteiden nikotiini - varsinkin nuuska - supistaa verisuonia ja heikentää sikiön hapensaantia. Tupakansavun häkä syrjäyttää hapen ja heikentää edelleen hapensaantia.
http://www.iltalehti.fi/raskausjalapset/2015010518977164_rb.shtml
Hienoa, teiniäidit!!!
ererererer
0
102
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5519143Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656274Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3785316Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli704798Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004421Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664093SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064027- 1042114
- 1141558
- 531096