Mihin ALV-rekisteröitymistä tarvitaan

Normimatti

Verohallinnon sivuilla sanotaan

"Arvonlisäverollista toimintaa harjoittavan on ilmoittauduttava arvonlisäverovelvollisten rekisteriin, jos liikevaihto ylittää määrätyn rajan. Arvonlisäverovelvollisten rekisteriin merkityn on ilmoitettava arvonlisäveron tiedot kausiveroilmoituksella ja maksettava myyntiensä mukainen arvonlisävero verotilille."

Mikä tahansa myynti, tuotteiden tai palveluiden, on arvonlisällistä toimintaa, eikö?

Niin mikä ei ole arvonlisällistä toimintaa?

Miksei yritykset olet automaattisesti ALV-rekisterissä kun yritys on hyväksytty PRH:ssa?

7

165

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4554

      "Mikä tahansa myynti, tuotteiden tai palveluiden, on arvonlisällistä toimintaa, eikö?"

      no ei ole - jos myynti on vuodessa alle 8500 egee, niin silloin ei ole välttämätöntä rekisteröityä alvilliseksi...

    • jlkkljlk

      Esim. monet terveydenhuollon palvelut on alvittomia, olipa myyntiä miten paljon tahansa.

    • Normimatti

      Lueskelin äsken, että jos perustan sen firman viroon, niin suomesta laskutettavilta yrityksiltä ei myöskään peritä ALVia.

      • eesti tuttuja on

        Mutta mietis vielä kerran tätä:

        Sulla on yritys virossa ja kun ostat suomesta tarvikkeita/tavaroita/palveluita niin kaikistahan joudut maksamaan alvit (esim: meet ostaa kaupasta maitoa), mutta saatko näitä alv-rahoja takasin ollenkaan ? ei viro maksa sulle niistä mitään !

        Jos suomen yritys ostaa esim: alvillisen Hiacen 12 400 euroo/alv24%, niin verottaja palauttaa parin kuukauden päästä tilillesi 2400euroo alv palautuksii....

        Se että virolainen yritys ei maksa yrityksen voitosta mitään veroja on sille etu, mutta hävii samalla kaikkista suomessa tehdyistä ostoista tuon alv osuuden 24%


    • K1467

      No mitä se firmasi myy ??

    • keka tietaa

      siis sinun täytyy arvioida etukäteen, myytkö asoitasi vuodessa yli tai alle 8.500 euroa.Tai jotain muuta -< itse ilmoitettua vai verotusta perseesstä ?

    • kölklökö

      Vaikka yrirys olisi Viroon rekisteröity ja se tarvitsee kiinteän toimipaikan Suomesta esim. kauppa, niin verot on maksettava silloin suomeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      114
      3378
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      26
      2766
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      77
      2598
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      100
      1609
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1518
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      19
      1174
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      374
      1095
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      1085
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      12
      947
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      51
      882
    Aihe