En halua mennä kouluun...

minisusi

Ja tiedän hyvin miksi.
mua kiusataan,haukutaan,syrjitään, ei pidetä edes ihmisenä koska oen niin ujo.
Nyt 7.1 keskiviikkona alkaa taas koulu ja pelottaa nii etten pysty koulureppuun koskea.
Pelkään että heti kun menen kouluun,joku alkaa jo haukkua(koko vitun koulu tekee sitä paitsi opet)
mul ei oo siel yhtäkään kaveria.
Liikuntaakin kun on samana päivänä,ja pelkään että ruvetaan kiusaamaan siitä etten pysty liikkaamaan.(lonkassa joku tulehdus).
Koulunvaihtoakin olen vanhemmille ehdotellut ja ne sanoo vaa et
kyl se siit. vai ei se sii mihinkää mee. vanhemmat ei ees välitä.
äiti vaan on tietokoneella ja polttaa tupakkaa,iskä makaa sohvalla eikä nosta ees sormea.
ei ihme että mulla on keskittymishäiriö nimeltään ADHD.
Olisiko temppuja jolla saada pelkoa vähemmäksi?

8

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koulupelko

      Kannattaisi kertoa vanhemmille tai kouluhenkilökunnalle. Olet siis ilmeisesti hyvin nuori.? Ei pidä jäädä yksin tuollaisten pelkojen kanssa ja kiusaamiseen on aina puututtava!
      . Itse pidin kaiken koulupelon sisälläni ja yritin vain purra hammasta yhteen ja selvitä ja ihmeen kaupalla selvisinkin. Olin myös tosi ujo. Siitä johtuen aloin oireilemaan vanhempana hyvinkin voimakkaasti. Ei koulussa ole tarkoitus kärsiä =( Toivottavasti uskallat kertoa peloistasi ulkopuoliselle!

      • minisusi

        nuori? pyh vasta 2kk sit täytin 14.
        ja sitä että minua kiusataan on jo 4 asti käsitelty


      • 5+3
        minisusi kirjoitti:

        nuori? pyh vasta 2kk sit täytin 14.
        ja sitä että minua kiusataan on jo 4 asti käsitelty

        nuori sä olet ja sulla on nuoren ihmisen ongelmat.
        odotappa sitten kun kasvat aikuiseksi niin se on aivan toista.


    • Ymmärrän pelkosi ja olen hyvin surullinen tilanteestasi. En usko, että vanhempasi eivät sinusta välitä, eivät varmasti ymmärrä, kuinka vakavaa kolupelkosi on. En halua kyseenalaistaa, mutta onko koko koulu sinua kiusaamassa? Ajattelin sitä, että löytyisikö sieltä sinulle edes yksi ystävä? Jonkun harrastuksen kautta? Seurakuntanuorten kautta? Olisi helpompi mennä kouluun, kun tietää, että ainakin yksi ystävä siellä odottaa.
      Seurakunnasta kouluissa käyvät puhumasssa koulukiusaamisesta ainakin Riku Rinne ja Päivi Niemi. Voisiko sellaisesta olla apua teidän koulun tilanteeseen.

      Käy koulukuraattorin tai jonkun muun opettejan luona puhumassa tilanteestasi. Lupaathan mulle, että käyt.

      • minisusi

        koulukuraattori aika on jo minulla.
        ja koko koulussa ei yhtäkään ole joka voisi kaveri olla


    • minisusi

      -Nyt on ensimmäinen koulupäivä mennyt.
      Haukkumisia ja seläntakana puhumisia oli yhteensä 7.
      Miten saisin opet ymmärtämään?

      • 4+5=11

        Mistä tiedät että oli seläntakana puhumisia jos ne oli seläntakana puhumisia?


    • Kerroppa tarkemmin millaista se haukkuminen oli. Ja menikö sulla hyvin liikunnantunti? Minua on kans kiusattu koulussa ja joka päivä oli maha kipeä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4313
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2758
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2577
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      16
      2445
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2384
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2204
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2161
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      616
      1981
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1955
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      26
      1701
    Aihe