saako ottaa

kestopigmentointia?

Olen suunnitellut ottaa itselleni kulmakarvoihin kestopigmentoinnin, tietääkö kukaan saako sitä raskauden aikana ottaa? (tarkotan siis että kulkeutuuko siitä verenkiertoon paljon mustetta ja jos kulkeutuu onko vaarallista vauvalle)
Nyt menossa rv 27.

Onko kukaan ottanut raskaudenaikana?

4

2685

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ode

      Kestopigmentointeja ei ole suositeltavaa ottaa ainakaan raskauden alkuaikana,teen itse niitä ja suosittelisin odottamaan lapsen syntymään asti varmuuden vuoksi.Pigmentointiväreissä ei sinänsä ole vaaroja,vaan puuduteaineiden sivuvaikutuksista sikiöön ei ole täsmällistä tietoa.Joten suosittelen odottelemaan.

      • kestopigm..

        Hei,
        no onko puudutusta pakko ottaa? luulen ettei se niin kipeää käy ilman puudutustakaan. (koska ei oikeatkaan tatuoinnit käyneet hirmu kipeetä.)
        Haluaisin todellakin tehdä pigmentoinnin nyt,koska muuten se saattaa taas jäädä tekemättä. eli jos nyt en ota puudutusta, niin aiheutanko vaaran vauvalle?
        niin, ja oletko koskaan tehnyt raskaana olevalle?Koska tajusin että mahdollista olisi kuitenkin.


      • Yks vain
        kestopigm.. kirjoitti:

        Hei,
        no onko puudutusta pakko ottaa? luulen ettei se niin kipeää käy ilman puudutustakaan. (koska ei oikeatkaan tatuoinnit käyneet hirmu kipeetä.)
        Haluaisin todellakin tehdä pigmentoinnin nyt,koska muuten se saattaa taas jäädä tekemättä. eli jos nyt en ota puudutusta, niin aiheutanko vaaran vauvalle?
        niin, ja oletko koskaan tehnyt raskaana olevalle?Koska tajusin että mahdollista olisi kuitenkin.

        Tatuointeja ja lävistyksiäkään ei saa tehdä raskaana olevalle naiselle. Eräs OIKEAN koulutuksen saanut tatskaaja/lävistäjä minulle näin kertoi. Hän sanoi, että siihen liittyy keskenmenoriski.
        Kestopigmennoinnissa neula ei tosin mene yhtä syvälle ihoon, mutta minä en kyllä minkäänlaista riskiä oman turhamaisuuteni takia ottaisi!


    • Menttunen87

      Minä otin raskauden puolessa välissä. Kohtukuolema ilman mitään lääketieteellistä syytä rv 37. Nyt olen ekasta raskaudestani äiti niin kauniille enkelipojalle. Nyt jos voisin, jättäisin menemättä pigmentointiin. En tiedä liittyikö mitenkään mutta ei ole kiva miettiä mahdollisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1280
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      894
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      751
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      632
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      508
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe