Miten MMSI-numeroa haetaan?

Joulupukki toi minulle Raymarine AIS650:n transiiveri. Minulla on ennestään VHF-lupa missä merkitty myös tutka. Nyt tulisi lisätä AIS sekä saada sille MMSI-numeroa.
Kuinka te transiiverin omistajat hoiditte jutun?

Kiitos asiallisista vastauksista, jos niitä täältä saa...
153410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat
  • Vielä täsmennyksenä, että ilmeisesti sinulla ei ole DSC ominaisuutta VHF:ssä. Jos on, niin silloin nykyisestä luvasta pitäisi näkyä MMSI

    Äänestä

  • Singlejne... kirjoitti:

    Vielä täsmennyksenä, että ilmeisesti sinulla ei ole DSC ominaisuutta VHF:ssä. Jos on, niin silloin nykyisestä luvasta pitäisi näkyä MMSI

    Kiitos kysymyksestä ja annetusta vastauksesta! Asia meilläkin ajankohtainen ja nyt varmistui se että se VHF pätevyyskirja pitää olla ennenkuin radioaseman luvan saa...

    Äänestä

Minulla ei ole DSC eli luvassa MMSI paikka on tyhjä...

Äänestä
  • Täytä vaan se kaavake, saman homman tein kun VHF vaihtui ja DSC tarvitsi mmsin. Ei muistaakseni maksanut mitään.

    Äänestä

Kiitoksia teille! Ainoa mitä ihmetyttää on että lomake vaikuttaa tiukkapipoisesti sellaiselta että anon uutta radiolupaa enkä pelkästään AIS-transiiverin lisäämistä ja MMSI-numeroa...

Äänestä
  • Sitä varten siinä kaavakkeessa on se tila vapaamuotoiselle tekstille. Ymmärrän kyllä, että viranomainen ei mielellään luo uusia kaavakkeita, mutta paremmat ohjeet niiden käyttämiseen olisi usein paikallaan. Muutama vuosi sitten samassa tilanteessa olin suunnilleen yhtä epätietoinen, mutta sen lomakkeen täyttäminen oli lopulta aika luonnollista. Samalla tuli lupaan sitten uutena kannettava vhf.

    Äänestä

Kiitoksia teille kaikille!
Asia hoitui puhelinsoitolla jolloin minulle varattiin MMSI-numeroa ja kehoitettiin lähettämään vapaamuotoista hakemusta.

Äänestä
  • Aivan sama kokemus oli itselläni vuosia sitten samasta asiasta. Epäily kankeasta byrokratiasta oli turha! Saman totean myös LRC-tutkinnon suorittamisesta (tarvitaan SSB-radiolupaa varten). Sekin sujui ystävällisessä ja neuvovassa ilmapiirissä.

    Äänestä

  • hyvät muistot kirjoitti:

    Aivan sama kokemus oli itselläni vuosia sitten samasta asiasta. Epäily kankeasta byrokratiasta oli turha! Saman totean myös LRC-tutkinnon suorittamisesta (tarvitaan SSB-radiolupaa varten). Sekin sujui ystävällisessä ja neuvovassa ilmapiirissä.

    Viestintävirastosta olen saanut ystävällistä ja ammattimaista neuvoa, aina kun olen tarvinnut!

    Äänestä

Jos aluksen radiolupa on jo olemassa, homma hoituu pelkällä muutosilmoituksella Viestintävirastoon. Hoituu puhelimitse tai sähköpostilla. Tällöin olemassaolevaan lupaan lisätään MMSI numero, eikä pitäisi edes maksaa mitään.

Ruorimies

Äänestä

Käykö vanhan omistajan mmsi numero kun se on hakattu siihen puhelimeen.

Äänestä

Vanhan MMSI numeron saa kokemusten mukaan siirrettyä uudelle omistajalle kunhan vanhallakin omistajalla radio on Suomen viestintävirastoon rekisteröity ja MMSI siis Suomen "numeroavaruudessa".

Nimim. veneen mukana radion Virosta ostanut...

Äänestä

Vanha MMSI numero on ongelmallisempi kuin yllä kuvataan. Numeroa ei siirrellä omistajien kesken eikä se numro liity omistajaan vaan alukseen ja sen radiolaitteisiin kuten dsc- vhf, dsc- vhf käsipuhelin, ais, tutka, epirb, sart jne. Numeron voi laitteisiin syöttää kerran ja sen jälkeen sitä ei voi poistaa, nollata tai muuttaa. Numeromuutosta varten laitteet täytyy lähettää valmistajalle tai liikkeeseen, jolla on resurssit muutoksen tekoon. Kyselin viime viikolla Raskassa ranskalaisten laitteiden numeron muutosta.. Muutoksen hinnan arvioitiin nollaavan laitteen arvon, mikä ei voine pitää paikkaan kuin halpojen laitteiden kuten vhf: n osalta. Melkoinen rumba mikäli myy veneen missä on runsaasti elektroniikkaa. Traficomista saadun tiedon mukaan lähivuosina voi toteutua muutos, että laitevalmistajat mahdollistaisivat digilaitteen riirtyessä MMSIn nollauksen tulevissa laitteissa ilmani uuden numeron syöttämistä. Omistajien tekemiä numeromuutoksia ei haluta sallittavan, ilmeisesti rekisterien suojelemiseksi.
Mikäli MMSI- numeron sisältävä laite vaihtaa omistajaa on uuden omistajan hoidettava nnumetomuutos. Muussa tapausessa hätätilanteissa viestintä menee sekaisin kun väärä vene on merihädässä. Entinen omistaja voi ja pitääkin toimittaa Traficomiin tieto laitteen/laitteiden siirtymisestä pois aluksesta, mihin ne on ollut rekisteröitynä. Mikäli uusi omistaja ei suorita MMSI-numeromuutoksia tietää hätätilanteessa pelastusorganisaatio, että kyseessä on tuntemato eikä alkuperäinen alus. Jos yllä oli vihje, että Virosta on ostettu vene tai laitteita, niin Viron MMSI- numero ei ala Suomen maatunnuksekka 230. Uuden suomalaisen omistajan merihädässä yheyden otto ohjautuisi Viron meripelastuskeskukseen. Se saattaisi hidastaa toimintaa.
Eli minimitoimenpide on ilmoittaa Traficomiin rekisteröityjen laitteiden muutoksista.
Toinen varteenotettava vaihtoehto ilmeisesti on ottaa veneen vaihdossa vanha elektroniikka mukaan jos ja kun Traficom antaa pitää entisen MMSI numeron uudessa veneessä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kysynpä vaan kirjoitti:

Joulupukki toi minulle Raymarine AIS650:n transiiveri. Minulla on ennestään VHF-lupa missä merkitty myös tutka. Nyt tulisi lisätä AIS sekä saada sille MMSI-numeroa.
Kuinka te transiiverin omistajat hoiditte jutun?

Kiitos asiallisista vastauksista, jos niitä täältä saa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu