Ruusufinniin punoitukseen antibiootti?

Jenskuxxx

Onko kellään kokemusta auttaako antibiootit, kuten tetra- tai doksisykliini ruusufinnin punoitukseen ja ihon herkkyyteen? Paiseita minulla ei tällä hetkellä ole, vain punoitus kiusana.

12

1455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama vaiva

      auttaako se reseptivoide asiaan?

    • kokemustalöytyy

      Suolisto kuntoon niin helpottaa.

    • 10plus3

      Kokeillut apteekin la roche posayn tuotteita? 3Pullo seerumia menossa, todellakin toimii ainakin minulla. Mutta ei tietysti välttämättä toimi kaikilla. Punaisuuden peittoon max factorin pan stick ehdottomasti paras!

      • 10plus3

        Tyrnimehutesti menossa nyt neljättä päivää, saapa nähdä, voin kertoa näkyykö tuloksia kunhan aika näyttää :)


    • ei enää antibioottia

      Autaako voiteet märkänäppyhin ja patteihin joita tulee ruusufinnisssä naisille?

    • Mies 57v

      Ei niistä voiteista ole pitemmän päälle kuin haittaa ja tuntuu vaan pahentavan asiaa....
      tetra- tai doksisykliini auttaa kun ottaa 5-6vk kuurin.Sitten on vielä parempi lääke olemassa mutta sitä saa määrätä vain ihotautilääkäri. Onhan se kurjaa,ettei ruusufinniä voi sinänsä parantaa vaan se joko on elimistössä tai ei.Oireettomia jaksoja voi tosin olla pitkiäkin. Mm. alkoholi,mausteet,sauna,aurinko ja stressi saa rocacean puhkeamaan...

      • Dr.Glad

        "Punaisuuden peittoon max factorin pan stick ehdottomasti paras! "
        Vaan tosiasia on,että kaikki peitevoiteet ja puuterit PAHENTAA ruusufinniä entisestään ja todella kannattaa välttää niiden käyttöä!


      • leidi2828
        Dr.Glad kirjoitti:

        "Punaisuuden peittoon max factorin pan stick ehdottomasti paras! "
        Vaan tosiasia on,että kaikki peitevoiteet ja puuterit PAHENTAA ruusufinniä entisestään ja todella kannattaa välttää niiden käyttöä!

        Ei toki käy kaikille, itse 13v käyttänyt pan stickiä ja kuvittelisin että juurikin meikillä suojaaminen on kohdallani ollut avuksi sillä kaikki tuttuni kehuvat kuinka hyvä iho minulla on. Ei ole siis vuosien varrella pahentunut vaan päinvastoin. Ja voin kertoa että tyrnimehun nauttiminen tuottaa tuloksia! esim. Suihkun jälkeinen kuumotus on poissa, nenä ei ole enää kirkuvan punainen ja myös hiuksissa on tapahtunut jotain.


    • Ruokavalio on A&O
      • leidi2828

        Ruusufinnistä ja aknesta ei voi edes samana päivänä puhua, ne kun ovat täysin kaksi eri asiaa.


    • podettu

      Tiedetään kyllä,,,,e tarvitse erikseen mainita,ruusufinnihän tulee aikuisille ,vanhemmille ihmisille.

    • ruokavalio

      Oletteko huomanneet jotain tiettyjä ruokalajeja jotka eivät sovi ruusufinniä sairastavalle? Itse huomannut, ettei ainakaan oregano ym. vahvat mauseet ole hyväksi. Itsellä todettiin perioraalidermatiitti viime talvena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      141
      2827
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      275
      2505
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      30
      1483
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1462
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1202
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1153
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1042
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      59
      906
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      312
      904
    Aihe