nettiradiossa, ks. alempaa linkki TÄHTIRYHMÄ.
Pentti Eskolan saarna
Oulusta nyt
27313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ensiksi rukous:
Kiitämme sinua, että olet antanut poikasi meidän syntiemme sovitukseksi.
Kiitämme armovaltakunnastasi, jonka kautta vielä kutsut epäuskoisia parannukseen ja Jumalan lasten iloon.
Kiitämme, että olet antanut meille tämän iltahetken, jolloin saamme pysähtyä sinun sanasi ääreen. Rukoilemme, että jokainen kuulija saisi sen määräosan, jota sydämemme kaipaa.
Rukoilemme: isä meidän, joka olet taivaassa...
Saarnan teksti johannekse n evankeliumista:
"Mutta Jeesus huusi ja sanoi, joka uskoo minun päälleni...
...en minä tullut maailmaa tuomitsemaan, vaan vapahtamaan."
Mitä minä puhun, sen minä puhun niin kuin isä on minulle sanonut.
totuttu aihe on, kuinka itämaan tietäjät tähden johdattelemina tulivat katsomaan vastasyntynyttä Jeesus-lasta.
kehotti tietäjiä menemään Beetlehemiin, etsimään Jeesuksen, ja palajamaan sitten hänen luokseen.
(Tänään nettiseuroissa eri puolilta maata on jo saarnattu tästä raamatunpaikasta)
sanan paikassa Jeesus julistaa, että hä n tuli valkeudeksi maailmaan; jokainen joka uskoo hänen päälleen, perii iankaikkisen elämän.
Jeesus puhui näin hieman ennen kuin hänet uhrattiin.
Evankeliumitekstissä kerrotaan, kuinka tähti johdatti tietäjät Jeesuksen luo.
Luther opettaa: Jos tahdot löytää Jeesuksen, sinun on löydettävä hänen omansa, JUmalan seurakunta.
Kerran tämä maailma hukkuu, mutta minun sanani pysyy iankaikkisesti.
Missä kaksi tai kolme kokoontuu minun nimeeni, siellä minä olen heidän keskellänsä.
Jumalan sanaan sisältyy se tieto, millä tavalla Jumala syntisen ihmisen vanhurskautaa. Ihminen ei voi oman järkensä kauttaa ymmärtää jumalallisia totuuksia. Jumalan Hengen vaikuttamana pydät Jumalan ihmiset ovat kirjoittaneet Raamatun.
sanaansa Pyhän Hengen kautta. JUmala avaa sanaansa niin, että ihmninen voi saada sydämeensä elävän uskon.
Uskon kautta saan omistaa täydellistä autuutta.
Raamatussa kerrotaan, että lukemalla ei ihminen voi oman järkensä kautta löytää Jumalan valtakuntaa.
etiopialainen hoviherra luki...
Jumalan johdatti paikalle Filippuksen, joka selitti hoviherralle... Hoviherran sydämessä syttyi elävä usko.
Jumalan valtakunnan sanomaa kuulutetaan ympäri maanpiiriin.
Jumala levityttää valtakuntansa anomaa; niin kauan saarnataan, kuin on JUmalan aika. Kun viimeinen valittu on saatettu sisdälle JUmalan valtakuntaan, sitten ei evankeliumia enää saarnata.
Kun uskomme omalle kohdallemme Jumalan pojan valmistaman täydellisen vanhurskauden, ymmärrämme,..
Jumalan Jumalasta, ihminen ihmisestä...
Jeesus oli kiusattu niin kuin sinä ja minä. Ei ole sellaista kiusausta, jota Jeesus ei olisi kokenut.
Ei meillä ole sellainen ylimmäinen pappi, joka ei meidän heikkouttamme taida armahtaa.
Henkensä kautta läsnä nyt täällä. Hän tietää jokaisen meidän vaivamme ja taitaa meitä auttaa.
kensä kautta avaa sanaansa, me usei n koemme, että olen maan musta morsian, minusta ei löydy mitään muuta kuin syntiä ja synnillisiä ajatuksia. Jumalan Pojan valkeudessä näkyy meidän viallisuutemme.
Me saamme nostaa katseemme Herraan Jeesukseen; hänessä minä olen Jumalan edessä kelpaava, kun saan uskoa syntini anteeksi.
dessa vaellamme nii meillä on osallisuus keskenämme ja Jeesuksen Kristuksen veri puhdistaa meidän kaikesta synnistä.
ettei hän tullut maailmaa tuomitsemaan, vaan vapahtamaan.
ei ole pantu tuomarin virkaan, ei ole meidän asiamme tuomita, vaan se on JUmalan Pojan tehtävä viimeisenä päivänä.
Meidän tehtävämme on vain saarnata ja tehdä tiettäväksi Jumalan tahtoa.
Joka tahtoo synnin tietä kulkea, se ei Jumalan edessä kelpaa.
KUn JUmalan sana elävänä julistetaan, siihen sisältyy nuhteen, neuvon ja opetuksen sanat.
Lain tehtävänä on osoittaa ihmiselle, ettei hän omin voimin ja teoin Jumalan edessä kelpaa. Mutta usko Kristuksen sovitustyöhön...
ti omille opetuslapsilleen saarnaviran: Joille te synnit anteeksi annatte....
Synninpäästön avaimet ovat tänäkin päivänä JUmalan valtakunnassa käytössä. Jumalan tahto on, ettei yksikään ihminen joutuisi kadotukseen.
jokainen ihminen voi tehdä päätöksen...
Jumalan kehotus on: valitse siunaus.
Ei ole muuta tietä kunnian taivaaseen kuin tämän armovaltakunnan kautta.
Tämä valtakunta ei järise tämän maailman tuulissa. Se pysyy niin kauan kuin maailma seisoo.
Jumalan valtakunnasta kaikuu kutsu: JUmalan valtakunta on nyt tullut lähelle, tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi.
Jokainen, joka tuntee itsensä JUmalan edessä kelvottomaksi, saa tarttua tähän pelastuksen sanomaan. Ota uskolla vastaa evankeliumi. Usko kaikki syntisi anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä.
kirkkauden valossa usein löydämme itsemme syntiseksi. Epäilykset piirittävät; pääsenkö koskaan perille. Muista, että Jeesus on tänäänkin keskellämme armoistuimena. Saat jäädä nytkin uskomaan kaikki synnit anteeksi. Hän, joka sinut on ottanut lapsekseen ja kantanut sinua, vie sinut perille kotiin.
saavat aloittaa taivaassa kiitosvirren , joka ei koskaan lopu.
Aamen.
Sitten virsi 43...
Voiko käyttää virttä 43, jos sitä ei ole runoillut VL vaan joku "epäuskoinen". Miettikää nyt ensin! Voi hoito odottaa nurkan takana.
Kiitios.
OHO-siionin saarnageneraattoria selvästi käytetty.
"Kiitämme sinua, että olet antanut poikasi meidän syntiemme sovitukseksi".
Sovitukseksi niinkun mitä?
- Hoitokokoussynti mihin suuntaan?
- pedofiilisynti
- syntisalaamiskultturisynti
- henkioppisynti
Mitä vl opetus on tehnyt tavallisille kuulijoille, vahvistaakseen
sitä oikeaa sanaa. Nuo edellämainitut asiat eivät koskaan kaiu seurapuheissa, niistä vaietaan. Tärkeimmistä asioista.
ja sitte 2.kahville->tupakalle->kotia .
### Ota uskolla vastaa evankeliumi. Usko kaikki syntisi anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä. ###
Tätä toitotetaan kaikista herätysliikkeistä ja ihminen saa vapaasti uskoa sen. Ei riipu kuka julistaa!
Heinoa kun kirjotit ylös
Voinkin pitää sanasta sanaa toisella ry:llä parin viikon päästä.
No mutta tuossahan on ideaa.
SRk kirjoituttaisi parikymmentä saarnaa ja vain niitä puhuttaisiin eri ry:llä kiertovuoroisesti puhujaveljien toimesta.
Silloin voisi kuvitella että oppi pysyisi samana.