että tällä(kin) palstalla vihreydestä keskustelevat (lähes) kaikki muut kuin vihreät...
Tuntuupi siltä
Iskra
11279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyllä paljon lähempänä vihreyttä kuin he jotka nimen kaapanneet, ainakin itse ja moni muukin, ihan päivän toiminnoissa on sitä vihreyttä
Vihreä minäkin olen vaikka en ole rakastunut Hasseihin enkä Soininvaaroihin, sillä hassista saan muualtakin ja niissäkin ovat omat soinin- vaaransa silloin ! " Ja hyvalle haisee"
Tuossa alempana neuvoit meitä typeryksiä lukemaa SOINIVAARAN KIRJOJA.
Soinivaaran kirjoissa kerrotaan, että työttömyysajan rahoitus kannattaisi hoitaa niin, että työttömät ottavat lainaa. Laina maksetaan sitten talkaisin.
KIITTI VITUSTI!
Ode tosiaankin käsittelee teemaa kirjassaan Hyvinvointivaltion eloonjäämisoppi - osana suurempaa kokonaisuutta.
Perustulon/ turvan päälle maksettava ansiosidonnainen työttömyysturva maksettaisiin takaisin verotuksen yhteydessä eräänlaisena lainana.
Tämä on kuitenkin vain detalji suuremmassa kokonaisuudessa ja yritystä työttömyysturvan pelastamisessa tulevaisuudessa, jolloin yhteiskunta ei kerta kaikkiaan pysty ylläpitämää nykyistä systeemiä.
Ay-aktiivina ja luottamusmiehenä huomaan olevani Oden kanssa monessa perusasiassa samoilla linjoilla. Ode pohjaa talouspoliittiset ajatuksensa muuten Marxin työnarvoteoriaan...
"...tulevaisuudessa, jolloin yhteiskunta ei kerta kaikkiaan pysty ylläpitämää nykyistä systeemiä."
Mikä ihmeen "yhteiskunta"? Mikä ihmeen "tulevaisuus"? Soininvaarako haluaa meidän uhrautuvan "tulevaisuuden yhteiskunnan" hyväksi? Totaalinen idiootti!
Marxilaiselle ei ole mitään "yhteiskuntaa". On valtio ja talous, väkivaltakoneisto ja pääoma. Pääoman vuoksi ei köyhillä ole rahaa. Tuloerot kasvavat; kansainvälinen finanssikapitalismi imuroi kaiken, nyt kehitysmaistakin.
Vihreät ovatkin enemmän pihalla kuin luulin. Vai ei ole "tulevaisuuden yhteiskunnalla" varaa elättää köyhiä!! Uskomatonta, miten pölhökustaa tuo punakka kaljupää on!
Opettelisit ensin Marxisi ennen kuin tulet tänne isottelemaan. Soininvaara on taas niin tyhmä, ettei sellaiselle kannata mitään puhua mistään.
taisi jossain yhteydessä todeta, että jos tämä on marxilaisuutta, minä en ole marxilainen...
Mutta oleellisempaa taitaa olla Parta Kallen ajatus siitä, että oleellista ei ole maailman selittäminen, vaan maailman muuttaminen.
Siinä olet kyllä oikeassa.
Kerro nyt sinä yliviisaaksi itseäsi luuleva Soininvaara vaikkapa viisikymmentä sellaista alaa jota työtön voisi lainarahalla alkaa taloudellisesti tekemään, jsta tulot riitäisivät lainojen korkojen maksuun, lyhennyksiin ja perheen elatukseen sekä vielä asunnon maksuun!???? Olet todella viisas vaikka vain 49 kohtaa sanoisit jotka ovat reaaliteettejä?
luuletko et Soininvaara on nin tyhmä että käy tääl lukemassa idioottien viestejä..
sille rakkaalle viisaalle ystävällesi Soininvaaralle joululahjaksi, niin kyllä se silloin lukee niitä!
Kukaan poliitikko, samoin kun mainossuunnittelija ei jätä väliin näitä sivuja. Vaikka keskustelu näillä sivuilla onkin mitä on, niin ihmisten kiinnostuksen aiheet ovat kultaakin kalliimpaa sekä poliitikoille että meille mainosmiehille. Esimerkiksi tuo Rosan ilmainen kamppanja iltapäivälehdissä on todella nerokkaasti suunniteltu, ei todellakaan vahinko.