Osatyökyvyttömyyseläke.

Työtön ja osatyökyv.

Miten osatyökyvyttömyyseläke lasketaan, otetaanko siinä huomioon joku tuleva eläkkeen karttuma kun eläke määritellään, vai lasketaanko se sen mukaan mitä siihen mennessä on karttunut eläkettä, kun osatyövyttömyyseläkkeelle jää?

Eli jos työtön ja osatyökyvyttömyyseläkkeellä, niin ansiosidonnaisen puolikaasta ei kerry lisää eläkettä, kuten koko ansiopäivärahasta, mutta jos esim. 5 vuotta aikaa vielä täyteen eläkkeeseen, niin lasketaanko osatyökyvyttömyyseläkkeeseen joku karttuma normaali eläkeikään asti, vai häviääkö tässä rutkasti eläkkeen määrässä?

8

510

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noin uskoisin

      Kyllä laskuissa otetaan huomioon tulevaa aikaa, ikäänkuin olisit työelämässä edelleen eläkeikääsi asti. Tosin eläkekarttuma on silloin 1.5%. Karttuma lasketaan kokoeläkkeen mukaan ja saat puolet täydestä eläkkeestä. Mutta kun jäät täydelle tai vanhuuseläkkeelle saat tuon puolikkaan kaksinkertaisena jos olet tienannut ansiotyössä osatyökyvyttömyyden rinnalla, niin siitä tulee lisäkarttumaa, jonka pitää hakea maksuun kun jää aikanaan vanhuuseläkkeelle.

    • Työtön ja osatyökyv.

      Hyvä jos noin, että tuleva aika lasketaan huomioon, entä vaikuttaako tuleva eläkeuudistus tuohon osatyökyvyttömyyseläkkeeseen, osatyökyvyttömyyseläke alkoi 2013 ja 1955 syntynyt olen.

    • Työtön ja Osatyökyv.

      Työeläketietäjä, onko noin, että osatyökyvyttömyyseläkkeessä on laskettu tuleva aika huomioon, siis summaa määritellessä?
      Vaikuttaako eläkeuudistus tähän ja voiko jo määritelty eläkkeen määrä laskea?

    • Osatyökyvyttömyyseläke lasketaan kuten työkyvyttömyyseläke, mutta eläkettä maksetaan vain puolet täyden työkyvyttömyyseläkkeen määrästä. Eläkkeessä on mukana karttunut eläke sekä tulevan ajan eläkkeen osa.

      Jos osatyökyvyttömyyseläkkeen rinnalla tekee työtä, karttuu eläkkeen aikaisista työansioista eläkettä 1,5 %:a vuodessa. Eläkkeen rinnalla maksetusta ansiopäivärahasta ei kartu eläkettä lainkaan.

      Tuleva eläkeuudistus ei vaikuta maksussa oleviin eläkkeisiin.

    • Olen ollut osatyökyvyttömyyseläkkeellä lokakuulta 2012. Teen kolmipäiväistä työviikkoa. Palkkani hieman alle 2000 ja lisänä osatyökyvyttömyyseläke 700. Luin joltakin palstalta, että osatyökyvyttömyyseläkkeestä ei kuulu maksaa eläkemaksua, koska otettu jotenkin huomioon jo tulevan ajan laskussa??? joku oli saanut 8 vuoden maksut takaisin. Onhan se iso summa, minullakin 135 euroa/kk.. Kuinka on??

      • Eläkemaksut maksetaan vain eläkkeen aikaisista työansioista. Työansioista karttuu eläkettä 1,5 % vuodessa. Voithan tarkistaa asian vielä eläkeyhtiöstäsi.


    • Miten on ?

      Olen syntynyt 1954 ja jäänyt osatyökyvyttömyyseläkkeelle syyskuussa vuonna -14.
      Tämän rinnalla teen osa-aika työtä. 63 vuotta täytettyäni osatyökyvyttömyyseläkkeeni muuttuu täydeksi.

      Oliko niin, että kun tekee osatyökyvyttömyyseläkkeellä osa-aikatyötä, niin karttuman saa maksuun erikseen hakemalla? ,
      a) Maksetaanko tämä kattunut osa silloin 63vuotiaana jolloin osatyökyvyttömyyseläkkeeni muuttuu hakematta täydeksi eläkkeeksi?,
      b) vaiko vasta 68 vuotiaanaa?

      c) Onko minulla oikeutta 63 vuotiaana kansaneläkkeeseen ilman varhennusvähennysta?

    • Osatyökyvyttömyyseläkkeen rinnalla tehdystä työstä karttunut eläke myönnetään sinulle hakemuksesta 63 vuoden iän täyttämisestä seuraavan kuukauden alusta, edellyttäen, että työsuhteesi on päättynyt.

      Kansaneläkkeessä vanhuuseläkeikä on 65 vuotta. Jos sinulla on oikeus kansaneläkkeeseen ja haet sen 63 vuoden iästä maksuun, tehdään siihen pysyvä varhennusvähennys, joka on 0,4 prosenttia per varhennuskuukausi. Jos haet kansaneläkkeen maksuun heti 63 vuoden iästä, on varhennusvähennys 9,6 prosenttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      141
      6325
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      72
      5261
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3685
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3290
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      117
      2467
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2286
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2038
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1376
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1208
    Aihe