kaksisuuntainen mielialahäiriö

heippa! kertokaa omakohtaisia kokemuksia litiumin käytöstä(risut&ruusut) itse olen käyttänyt vasta muutaman viikon...
4919
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ko. lääke autto jo parin päivän päästä masennukseen, ihanaa. Mutta sitten tuli huonoja vaikutuksia, hillitön ripuli, turvotus ja keuhkoista meinas ilma loppua. Ei sopinut mulle
vaikka erinomainen lääke ainakin mielialaan.

Äänestä
  • oletko pystynyt ottamaan asiat"kevyemmin" ja onko "kiire"vähentynyt?

    Äänestä

Itse olen nyt syönyt 2-suuntaisen tyyppi kakkoseen tuota 1½v. Eka koitin epilepsilääkkeitä, mutta ne oksetti kovasti. Lito oli sitten hyvä ja rauhoitti yöllistä unta ja lisäsi unen tarvetta, koska elimistöni ei tunne sanaa uni.

Nyt olemme vähän aikaa seuranneet veriarvoja ja litium-pitoisuus pomppii ylös-alas, kilpirauhastenvajaatoiminta tulee muutaman vuoden sisällä ja maksa ei pilko/imeytä oikein mitään. Elikä lopetan tuon lääkkeen vaikka se hyvä on. Minulla ripulikin ollut nyt ½v. ja sekin aika varmaan loppuu kun lääkekkin loppuu.

Mutta koita ihmeessä, jos sinulla on kovaa maniaa. Muista vaan käydä kaikissa verikokeissa ja noudata tarkkaan tuoteselosteen ohjeita suoloista ja nesteestä.

Mulla on kerran myrkytys ollut ja se ei ollut kiva juttu.

Äänestä
  • kiitos ajastasi....

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


litium! kirjoitti:

heippa! kertokaa omakohtaisia kokemuksia litiumin käytöstä(risut&ruusut) itse olen käyttänyt vasta muutaman viikon...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu