Mittarissa reipas 2000 km ja talvikokemustakin alkaa olla eri keleiltä (lumipyryä, pakkasta 25 astetta ). Maantieajo-ominaisuudet talvikelissä erinomaiset. Lämpiää hieman hitaasti, mutta lämmintä riittää. Termostaatti syytä vaihtaa 92 asteiseen (tehtaalta 88 ast.). Tilaa riittää hyvin.
On riittänyt hupia, kun on lueskellut, että joku on ottanut elämäntehtäväkseen mollata Daewoota. On tainnut epähuomiossa unohtua, että autojen valmistustahan ei lopeteta ja autot tulevat edelleen samalta tehtaalta, vaikka nimi vaihtuu.
Auto on harmittavan hyvä, oli sitten nimi Daewoo tai Chevrolet.
Onhan se hyvä, että meidän Daewoon omistajien puolesta ollaan syvästi huolestuneita, koska me ehkä menetämme rutkasti rahaa, kun Daewoota ei enään ole. Se lämmittää minua näin joulun alla, että on niin ajattelevaisia kansalaisia.
Itseä kyllä harmittaa se, että on tullut ostettua 10000 euroa kalliimmpia autoja ja ihan turhaan.
Daewoo Nubira Wagon
15
3995
Vastaukset 15
- Wagon
Eikö kukaan enään tule surkuttelemaan huonoa ostostani? Minä ostin Nubiran kuukausi sitten ja tiesin hyvin, että merkki vaihtuu. Saapahan joku ostaa sitten halvalla hyvän käyttöauton, kun siitä luovun.
- Teuvo K.
Juu, painajainen alkoi! Pelko muuttui todeksi!
Nimi loppui! Maahantuonti loppui! Huolto loppui!
Kaikki loppui! Elämä loppui! Rahat meni! Auto mätäni pihalle!
Että sillai siin sit kävi. Voi kauhia. Onneksi meitä on satoja kohtalotovereita. Itketään sit yhdessä joskus. - tulisi?
"Eikö kukaan enään tule surkuttelemaan huonoa ostostani? "
LUUSERI! Miksi surkuttelisin? Omatpahan ovat rahasi.
Taivaspaikka sinulle on kuitenkin tarjolla kun maallinen vaelluksesi päättyy, jos siitä on jotain lohtua. - hitaasti
Teuvo K. kirjoitti:
Juu, painajainen alkoi! Pelko muuttui todeksi!
Nimi loppui! Maahantuonti loppui! Huolto loppui!
Kaikki loppui! Elämä loppui! Rahat meni! Auto mätäni pihalle!
Että sillai siin sit kävi. Voi kauhia. Onneksi meitä on satoja kohtalotovereita. Itketään sit yhdessä joskus."Onneksi meitä on satoja kohtalotovereita."
Kaikki eivät ehkä ole asiaa vielä ymmärtäneet. Järkytys saattaa olla kova, kun tieto tajuntaan iskostuu.
"Juu, painajainen alkoi! Pelko muuttui todeksi!
Nimi loppui! Maahantuonti loppui! Huolto loppui!
Kaikki loppui! Elämä loppui! Rahat meni! Auto mätäni pihalle! "
Niinpä. Kaikki on mänt. Voi itq. - Wagon
tulisi? kirjoitti:
"Eikö kukaan enään tule surkuttelemaan huonoa ostostani? "
LUUSERI! Miksi surkuttelisin? Omatpahan ovat rahasi.
Taivaspaikka sinulle on kuitenkin tarjolla kun maallinen vaelluksesi päättyy, jos siitä on jotain lohtua.Ironia taitaa vielä olla sinulle tuntematon käsite, huomaan.
- kyllä
Wagon kirjoitti:
Ironia taitaa vielä olla sinulle tuntematon käsite, huomaan.
Huomasin kyllä surkean yrityksesi. Ironia on vaikea taiteenlaji, etenkin nettikeskusteluissa.
Mutta onnea valitsemallasi tiellä. Sitä tarvitset. Ja toivotaan, että auto on kestävä. - Pauli
Itsekin ostin muutama viikko sitten otsikon mukaisen auton vaikka tiesin, että merkki vaihtuu. Täytyy sitä elämässä riskejä ottaa. Tällä kertaa näyttäisi kannattaneen sillä ainakin toistaiseksi olen ollut ERITTÄIN tyytyväinen autooni. :)
- Wagon
kyllä kirjoitti:
Huomasin kyllä surkean yrityksesi. Ironia on vaikea taiteenlaji, etenkin nettikeskusteluissa.
Mutta onnea valitsemallasi tiellä. Sitä tarvitset. Ja toivotaan, että auto on kestävä.Kiitos, kiitos! Onneakin aina tarvitaan ;-)
- kekholm
tulisi? kirjoitti:
"Eikö kukaan enään tule surkuttelemaan huonoa ostostani? "
LUUSERI! Miksi surkuttelisin? Omatpahan ovat rahasi.
Taivaspaikka sinulle on kuitenkin tarjolla kun maallinen vaelluksesi päättyy, jos siitä on jotain lohtua.Oletkos edes kokeillut Daewoota.Mun työkaverit on kilvan ajelleet kärryäni ja kaikki poikkeuksetta kehuneet hyväksi,tyylikkääksi ja hyvin varustelluksi autoksi.Älä ole katkera vaan häpeä tyhmyyttäsi.
- oulu
joo, vähä ehki hitaasti lämpiää, mutta silti ihan kohtuullisessa ajassa.:) mun auton puhallin teki tänään sellasen tempun että puhalsi vaan täysillä vaikka pienensin säätönupista. Eihän tuo iso vika ollu ja meni hetkessä ohi ku sammutin auton. 3700km takana ja hyvin on muuten menny.
- -------------
Näin Oulun keskustassa muutama päivä sitten Daewoo Nubira Wagonin, josta oli kaikki merkit poistettu (myös maskista). Omistaja oli kai varautunut jo merkin vaihtumiseen, eikä halua osoittaa kanssa-autoilijoille ajavansa Daewoolla.
- käy
Sääliksi käy daewoo-kuskeja. Ilmat kylmenevät ja termostaattia pitää vaihtaa isompaan, että autossa tarkenisi. Keväällä taas pienempään, ettei kone keittäisi.
Lisäksi vielä pitää repiä merkit pois. Varmaan Lada-kuskitkin ovat ylpeämpiä omastaan.
Auto myytiin pitkällä takuulla, mutta nyt pitää vielä elää epävarmuudessa takuun jatkumisesta. Merkin vaihtaminen on hyvä tapa maahantuojalle nollata takuut. - oulu
näit varmaan mun auton? sellane sininen? en häpeä mun autoa, mutta entäs sitten jos pidän sitä kauniimpana noin?!? Jos ne merkit yleensäkin sopivat sun mielestä autosi kylkeen, saat ilman muuta nuo munki merkit. Vaikka auto ois maybach ottasin silti merkit irti. Tulossa on muitaki muutoksia, mutta nuo merkit sain ilmaseksi pois jo liikkeessä.
- oulu
eikä tarkoitukseni ole todennäköisesti asentaa chevyn merkkiä mihinkään muualle kuin kaverin vanin keulille.
- oulu
4200km takan ja pelaa muuten helekkarin hyvin, vaikka daewoon merkit otinki pois eestä ja takkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371460Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2801031Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94814Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48723- 110619
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27585Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41491
- 32481
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48455Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain76446- 32419
- 77412
- 28410
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381