Itsenäisyytemme ja poliittinen tilanteemme oli syksystä 1944 pitkälle eteenpäin sama kuin oli autonomian aikana. Tietenkin pienin vivahde-eroin.
Kenraalikuvernööri -> Valvontakomissio
Tsaari -> Stalin
Venäläinen sotaväki maassa
Tässä 3 erittäin oleellista todistetta väitteeni oikeellisuuden varmistamiseksi.
Suomi palautui autonomian aikaan 1944
12
58
Vastaukset
- sanon vaan
Muuten hyvä, mutta maassa ei ollut venäläistä sotaväkeä.
Porkkala oli vuokrattu N-liitolle, joten siellä olevat sotilaat oli "neuvostoliitossa".
Aselepo sopimus kyllä rajoitti suomalaisten toimintavapautta, rauhasopimus 1947 ja YYA sopimus rauhoittivat tilanteen.- hei haloo !
Meinaatko että joukossa ei ollut edes yhtä venäläistä sotamiestä tai upseeria. Uzbekkejako ne kaikki olivatkin?
- keksitkö jo syyn
hei haloo ! kirjoitti:
Meinaatko että joukossa ei ollut edes yhtä venäläistä sotamiestä tai upseeria. Uzbekkejako ne kaikki olivatkin?
Olet edelleen niin helvetin tyhmä.
- Hölynpölyä!!
Suomi jatkoi elämäänsä länsimaisena demokratiana, vaikka alkuun oli vaikeaa.
Oli omat instituutiot, lainsäädäntö, puolueet jne.
Avaus on tavanomaista asiantuntematonta hölynpölyä.- mikä taas mättää?
-----Oli omat instituutiot, lainsäädäntö, puolueet jne----
Niin oli muuten autonomian aikanakin. Mitä mielestäsi kumosit kun ei sitä huomaa näin sivusta? - Ei ollut
mikä taas mättää? kirjoitti:
-----Oli omat instituutiot, lainsäädäntö, puolueet jne----
Niin oli muuten autonomian aikanakin. Mitä mielestäsi kumosit kun ei sitä huomaa näin sivusta?itsenäisyyttä, omia lakeja, valtionpäämiestä jne. autonomian aikana.
Et edelleenkään tunne historiaa.
- Roskaväkeä
"Venäläinen sotaväki maassa"
Ei ollut muita joukkoja kuin joukko Ždanovin johtamaa roskaväkeä, joka pisti nenänsä joka asiaan!- se tiedontasosi !
Et siis ole kuullutkaan Porkkalan vahvasta varuskunnasta Helsingin vieressä ja siellä toteutetuista öisistä tykistöharjoituksista. Jotain tuollaista tiedon tasoa sinulta kyllä oletinkin.
- kollaa kesti
se tiedontasosi ! kirjoitti:
Et siis ole kuullutkaan Porkkalan vahvasta varuskunnasta Helsingin vieressä ja siellä toteutetuista öisistä tykistöharjoituksista. Jotain tuollaista tiedon tasoa sinulta kyllä oletinkin.
Entä sitten jos ampuvatkin, vuokra-alueella pysyivät eivät tainneet käydä edes puntiksella Porkkalan ulkopuolella. Ei ollut kuitenkaan kasakat maassa järjestystä pitämässä.
Yhtään lakia ei hyväksytetty "Tsaarilla" jne
Jotain tuollaista tietämättömyyden tasoa sinulta kyllä oletinkin. - ja mitä sitten
se tiedontasosi ! kirjoitti:
Et siis ole kuullutkaan Porkkalan vahvasta varuskunnasta Helsingin vieressä ja siellä toteutetuista öisistä tykistöharjoituksista. Jotain tuollaista tiedon tasoa sinulta kyllä oletinkin.
Kaikki armeijat tekevät harjoituksia, helvetin typerys.
Jos oli samanlainen, niin ainakin se oli lyhyt:
"Kenraalikuvernööri -> Valvontakomissio" = poistui maasta v.1947.
" Tsaari -> Stalin" = kuoli 1953
" Venäläinen sotaväki maassa" = eli neuvostoarmeija, poistui maasta 1956.
Siinä sinulle "autonomia-aikaa. Suomessa oli omat lait ja oma päämies, presidentti. Stalin ei ollut Suomen hallitsija eikä valtion päämies missään vaiheessa.
Paasikiven mielestä tilanne saattoi muistuttaa autonomian aikaa, mutta sehän oli luonteeltaan pessimisti.- itsenäisiä oltiin
Paasikivi avasi Helsingin olympialaiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191662
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36911Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38811Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50786Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43738Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37730Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37700