Suojatie on harhaan johtava käsite, parempi nimi olisi, kuten muuallakin maailmassa, merkitty ajoradan ylityspaikka.
Lisäksi voisi parantaa liikennekasvatus kultturia teroittamalla enemmän velvollisuuksia, kuin oikeuksia, koska jollekkin tienkäyttäjä ryhmälle on iskostunut vain omat oikeudet mieleen, saadaan törmäillä miten halutaan liikenteessä.
Kevyenliikenteen, kuten pyöräiliöiden, jos he käyttävät suojatietä olisi turvallisempaa taluttaa pyörä yli ajoradan, ajaminen " suojatietä " olisi ehdottomasti kiellettävä.
Lisäksi valvontaa olisi tehostettava suuntamerkin antamisen lisäämiseksi, kuten myös autoilioiden osalta.
Oliskko aika???
5
148
Vastaukset
- otahan asiaksesi
Sinun olisi aika päivittää kirjoitustaitoasi.
- .. ..
Samoin olisi aika lopettaa saman viestin levittäminen monille palstoille.
- Siirtymäkausi menos
Muutaman vuoden päästä ne pyöräilijöille sallitut ylitykset on oltava erikseen merkittynä pyörätienjatkeiksi ja nykyiset tulkinnat loppuvat. Ja sehän ei edellenkään taas määritä suoraan väistämisvelvollisuutta.
- väistää väistää
Jospa tuo tulisi nyt uusittavana olevaan Tieliikennelakiin. Onhan kohtuutonta, että kulkutavasta ja tulosuunnasta riippuen väistämisvelvollisuudet muuttuvat.
Kaikille suojatiellä/pyörätien jatkeella oleville ehdoton etuoikeus tehdä matkaa, kaikille autolla paikkaa lähestyville väistämisvelvollisuus. Aina, niin ei ole selittelyn varaa eikä epäselviä tilanteita.
Silloin suojatie on nimensä veroinen ja ongelma poistunut. - Väistä vaan
väistää väistää kirjoitti:
Jospa tuo tulisi nyt uusittavana olevaan Tieliikennelakiin. Onhan kohtuutonta, että kulkutavasta ja tulosuunnasta riippuen väistämisvelvollisuudet muuttuvat.
Kaikille suojatiellä/pyörätien jatkeella oleville ehdoton etuoikeus tehdä matkaa, kaikille autolla paikkaa lähestyville väistämisvelvollisuus. Aina, niin ei ole selittelyn varaa eikä epäselviä tilanteita.
Silloin suojatie on nimensä veroinen ja ongelma poistunut.Juu ei, alkaisi tulemaan raatoja liikaa.
Se ei ole jatkossakaan suojatie pyöräilijälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524347S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1114169Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu404082Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko653927- 853364
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta663255IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523221Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171592- 451521
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291120