Oliskko aika???

Suojatie on harhaan johtava käsite, parempi nimi olisi, kuten muuallakin maailmassa, merkitty ajoradan ylityspaikka.

Lisäksi voisi parantaa liikennekasvatus kultturia teroittamalla enemmän velvollisuuksia, kuin oikeuksia, koska jollekkin tienkäyttäjä ryhmälle on iskostunut vain omat oikeudet mieleen, saadaan törmäillä miten halutaan liikenteessä.

Kevyenliikenteen, kuten pyöräiliöiden, jos he käyttävät suojatietä olisi turvallisempaa taluttaa pyörä yli ajoradan, ajaminen " suojatietä " olisi ehdottomasti kiellettävä.
Lisäksi valvontaa olisi tehostettava suuntamerkin antamisen lisäämiseksi, kuten myös autoilioiden osalta.

5

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otahan asiaksesi

      Sinun olisi aika päivittää kirjoitustaitoasi.

    • .. ..

      Samoin olisi aika lopettaa saman viestin levittäminen monille palstoille.

    • Siirtymäkausi menos

      Muutaman vuoden päästä ne pyöräilijöille sallitut ylitykset on oltava erikseen merkittynä pyörätienjatkeiksi ja nykyiset tulkinnat loppuvat. Ja sehän ei edellenkään taas määritä suoraan väistämisvelvollisuutta.

      • väistää väistää

        Jospa tuo tulisi nyt uusittavana olevaan Tieliikennelakiin. Onhan kohtuutonta, että kulkutavasta ja tulosuunnasta riippuen väistämisvelvollisuudet muuttuvat.

        Kaikille suojatiellä/pyörätien jatkeella oleville ehdoton etuoikeus tehdä matkaa, kaikille autolla paikkaa lähestyville väistämisvelvollisuus. Aina, niin ei ole selittelyn varaa eikä epäselviä tilanteita.

        Silloin suojatie on nimensä veroinen ja ongelma poistunut.


      • Väistä vaan
        väistää väistää kirjoitti:

        Jospa tuo tulisi nyt uusittavana olevaan Tieliikennelakiin. Onhan kohtuutonta, että kulkutavasta ja tulosuunnasta riippuen väistämisvelvollisuudet muuttuvat.

        Kaikille suojatiellä/pyörätien jatkeella oleville ehdoton etuoikeus tehdä matkaa, kaikille autolla paikkaa lähestyville väistämisvelvollisuus. Aina, niin ei ole selittelyn varaa eikä epäselviä tilanteita.

        Silloin suojatie on nimensä veroinen ja ongelma poistunut.

        Juu ei, alkaisi tulemaan raatoja liikaa.
        Se ei ole jatkossakaan suojatie pyöräilijälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      146
      1336
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      782
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      38
      701
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      80
      617
    5. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      576
    6. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      45
      575
    7. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      50
      551
    8. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      49
      547
    9. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      30
      524
    10. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      32
      520
    Aihe