Suojatie on harhaan johtava käsite, parempi nimi olisi, kuten muuallakin maailmassa, merkitty ajoradan ylityspaikka.
Lisäksi voisi parantaa liikennekasvatus kultturia teroittamalla enemmän velvollisuuksia, kuin oikeuksia, koska jollekkin tienkäyttäjä ryhmälle on iskostunut vain omat oikeudet mieleen, saadaan törmäillä miten halutaan liikenteessä.
Kevyenliikenteen, kuten pyöräiliöiden, jos he käyttävät suojatietä olisi turvallisempaa taluttaa pyörä yli ajoradan, ajaminen " suojatietä " olisi ehdottomasti kiellettävä.
Lisäksi valvontaa olisi tehostettava suuntamerkin antamisen lisäämiseksi, kuten myös autoilioiden osalta.
Oliskko aika???
5
171
Vastaukset
- otahan asiaksesi
Sinun olisi aika päivittää kirjoitustaitoasi.
- .. ..
Samoin olisi aika lopettaa saman viestin levittäminen monille palstoille.
- Siirtymäkausi menos
Muutaman vuoden päästä ne pyöräilijöille sallitut ylitykset on oltava erikseen merkittynä pyörätienjatkeiksi ja nykyiset tulkinnat loppuvat. Ja sehän ei edellenkään taas määritä suoraan väistämisvelvollisuutta.
- väistää väistää
Jospa tuo tulisi nyt uusittavana olevaan Tieliikennelakiin. Onhan kohtuutonta, että kulkutavasta ja tulosuunnasta riippuen väistämisvelvollisuudet muuttuvat.
Kaikille suojatiellä/pyörätien jatkeella oleville ehdoton etuoikeus tehdä matkaa, kaikille autolla paikkaa lähestyville väistämisvelvollisuus. Aina, niin ei ole selittelyn varaa eikä epäselviä tilanteita.
Silloin suojatie on nimensä veroinen ja ongelma poistunut. - Väistä vaan
väistää väistää kirjoitti:
Jospa tuo tulisi nyt uusittavana olevaan Tieliikennelakiin. Onhan kohtuutonta, että kulkutavasta ja tulosuunnasta riippuen väistämisvelvollisuudet muuttuvat.
Kaikille suojatiellä/pyörätien jatkeella oleville ehdoton etuoikeus tehdä matkaa, kaikille autolla paikkaa lähestyville väistämisvelvollisuus. Aina, niin ei ole selittelyn varaa eikä epäselviä tilanteita.
Silloin suojatie on nimensä veroinen ja ongelma poistunut.Juu ei, alkaisi tulemaan raatoja liikaa.
Se ei ole jatkossakaan suojatie pyöräilijälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881561
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1171441Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras701295- 301192
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne1171010Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks422981Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46938- 19892
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n66818- 46743