Suojatie on harhaan johtava käsite, parempi nimi olisi, kuten muuallakin maailmassa, merkitty ajoradan ylityspaikka.
Lisäksi voisi parantaa liikennekasvatus kultturia teroittamalla enemmän velvollisuuksia, kuin oikeuksia, koska jollekkin tienkäyttäjä ryhmälle on iskostunut vain omat oikeudet mieleen, saadaan törmäillä miten halutaan liikenteessä.
Kevyenliikenteen, kuten pyöräiliöiden, jos he käyttävät suojatietä olisi turvallisempaa taluttaa pyörä yli ajoradan, ajaminen " suojatietä " olisi ehdottomasti kiellettävä.
Lisäksi valvontaa olisi tehostettava suuntamerkin antamisen lisäämiseksi, kuten myös autoilioiden osalta.
Oliskko aika???
5
175
Vastaukset
- otahan asiaksesi
Sinun olisi aika päivittää kirjoitustaitoasi.
- .. ..
Samoin olisi aika lopettaa saman viestin levittäminen monille palstoille.
- Siirtymäkausi menos
Muutaman vuoden päästä ne pyöräilijöille sallitut ylitykset on oltava erikseen merkittynä pyörätienjatkeiksi ja nykyiset tulkinnat loppuvat. Ja sehän ei edellenkään taas määritä suoraan väistämisvelvollisuutta.
- väistää väistää
Jospa tuo tulisi nyt uusittavana olevaan Tieliikennelakiin. Onhan kohtuutonta, että kulkutavasta ja tulosuunnasta riippuen väistämisvelvollisuudet muuttuvat.
Kaikille suojatiellä/pyörätien jatkeella oleville ehdoton etuoikeus tehdä matkaa, kaikille autolla paikkaa lähestyville väistämisvelvollisuus. Aina, niin ei ole selittelyn varaa eikä epäselviä tilanteita.
Silloin suojatie on nimensä veroinen ja ongelma poistunut. - Väistä vaan
väistää väistää kirjoitti:
Jospa tuo tulisi nyt uusittavana olevaan Tieliikennelakiin. Onhan kohtuutonta, että kulkutavasta ja tulosuunnasta riippuen väistämisvelvollisuudet muuttuvat.
Kaikille suojatiellä/pyörätien jatkeella oleville ehdoton etuoikeus tehdä matkaa, kaikille autolla paikkaa lähestyville väistämisvelvollisuus. Aina, niin ei ole selittelyn varaa eikä epäselviä tilanteita.
Silloin suojatie on nimensä veroinen ja ongelma poistunut.Juu ei, alkaisi tulemaan raatoja liikaa.
Se ei ole jatkossakaan suojatie pyöräilijälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1461336
- 55782
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe38701- 80617
Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39576- 45575
Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...50551Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi49547Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa30524- 32520