asumistuki ja edeltävän vuoden tulot?

jappeli

Olen tällä hetkellä päätoiminen opiskelija jonka opintotukikuukaudet loppuvat kohta. Haen yleistä asumistukea tämän jälkeen. Miten minun viime vuoden bruttotulot vaikuttavat myönnettävään asumistukeen vai vaikuttaako mitenkään?


Olin viime vuonna noin 7kk töissä ja syksystä alkaen työtön päätoiminen opiskelija. Eli työt eivät siis enää jatku mutta otetaanko tuo viime vuonna tienaamani tulo jotenkin huomioon kun myönnetään asumistukea?

5

278

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fjlotghzhggliyhh

      Et voi olla yhtä aikaa päätoiminen opiskelija ja työtön

    • lkömlömlöm

      Jos opintosi jatkuvat nyt koko vuoden, etkä kesälläkään todennäköisesti kauheita summia tienaa, niin kannattaa ilmoittaa kelaan ihan suoraan se että tulosi koko vuodelle 2015 on vaikkapa 5000e.

      Kun opintotukikuukautesi päättyvät joudut menemään sossun luukulle ja saat toimeentulotukea. Toimeentulotuki ei vaikuta asumistuen suuruuteen eikä siitä tarvitse maksaa veroa.

    • jappeli

      Mutta onko edeltävän vuoden tuloilla vaikutusta kun lasketaan asumistuen määrää seuraavaksi vuodeksi jos tilanne on tämä?

      • jhzklLggdj

        Kannattaa varmaan soittaa kelaan ja kysyä tuota, sillä asumistuki muuttui 1.1.15 huomattavasti. Aika monella täällä on todennnäköisesti kokemusta asiasta joka siis mennyt vanhaksi.


      • olisko näin

        Eiköhän asumistuessa oteta huomioon vain ne tämän hetkiset tulot. Toki voidaan huomioida kait sen 2 kuukauden tulot hakemiskuukautta aiemmalta ajalta. Esim. jos laitat hakemuksen tammikuussa ja haet 1.2.15 alkaen niin voivat myöntää asumistuen 2 kuukaudelta takautuvasti eli jo joulukuun alusta alkaen joten ne tulotkin huomioidaan sieltä joulukuun alusta lukien. Sitten koko tulopuolen potti lasketaan vuoden ajalta yhteensä.

        Noin luulisin olevan, ainakin itselläni meni näin kun hain elokuussa toimitetulla hakemuksella 1.9.14 alk. ja myönnettiin 1.7. alkaen ja kaikki tulot huomioitiin sieltä 1.7. alkaen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1365
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1239
    3. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      78
      1228
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      240
      1144
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1026
    6. 63
      911
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      871
    8. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      13
      747
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      700
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      687
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    12. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      560
    13. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      544
    14. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      539
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      485
    18. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    19. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      461
    20. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      86
      453
    Aihe