Olen tällä hetkellä päätoiminen opiskelija jonka opintotukikuukaudet loppuvat kohta. Haen yleistä asumistukea tämän jälkeen. Miten minun viime vuoden bruttotulot vaikuttavat myönnettävään asumistukeen vai vaikuttaako mitenkään?
Olin viime vuonna noin 7kk töissä ja syksystä alkaen työtön päätoiminen opiskelija. Eli työt eivät siis enää jatku mutta otetaanko tuo viime vuonna tienaamani tulo jotenkin huomioon kun myönnetään asumistukea?
asumistuki ja edeltävän vuoden tulot?
5
276
Vastaukset 5
- fjlotghzhggliyhh
Et voi olla yhtä aikaa päätoiminen opiskelija ja työtön
- lkömlömlöm
Jos opintosi jatkuvat nyt koko vuoden, etkä kesälläkään todennäköisesti kauheita summia tienaa, niin kannattaa ilmoittaa kelaan ihan suoraan se että tulosi koko vuodelle 2015 on vaikkapa 5000e.
Kun opintotukikuukautesi päättyvät joudut menemään sossun luukulle ja saat toimeentulotukea. Toimeentulotuki ei vaikuta asumistuen suuruuteen eikä siitä tarvitse maksaa veroa. - jappeli
Mutta onko edeltävän vuoden tuloilla vaikutusta kun lasketaan asumistuen määrää seuraavaksi vuodeksi jos tilanne on tämä?
- jhzklLggdj
Kannattaa varmaan soittaa kelaan ja kysyä tuota, sillä asumistuki muuttui 1.1.15 huomattavasti. Aika monella täällä on todennnäköisesti kokemusta asiasta joka siis mennyt vanhaksi.
- olisko näin
Eiköhän asumistuessa oteta huomioon vain ne tämän hetkiset tulot. Toki voidaan huomioida kait sen 2 kuukauden tulot hakemiskuukautta aiemmalta ajalta. Esim. jos laitat hakemuksen tammikuussa ja haet 1.2.15 alkaen niin voivat myöntää asumistuen 2 kuukaudelta takautuvasti eli jo joulukuun alusta alkaen joten ne tulotkin huomioidaan sieltä joulukuun alusta lukien. Sitten koko tulopuolen potti lasketaan vuoden ajalta yhteensä.
Noin luulisin olevan, ainakin itselläni meni näin kun hain elokuussa toimitetulla hakemuksella 1.9.14 alk. ja myönnettiin 1.7. alkaen ja kaikki tulot huomioitiin sieltä 1.7. alkaen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1081446- 103928
- 47921
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku86835Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57747- 64612
- 42601
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan191579- 34577
- 48547