Luin jokin aika sitten hevosenomistajan blogista, miten tämä oli päättänyt luopua vanhasta hevosestaan. Hän oli tehnyt päätöksen päästää vanhan hevosensa "liian ajoissa" pois, ettei tarvitse ainakaan myöhemmin kärsiä. Niin hän sitten teki, vietti kyllä rauhallisen ja hyvän viimeisen päivän hevosen kanssa, ennenkuin vei teurastamolle. Teurastamolla hän talutti hevosensa lopetuskarsinaan ja jätti sinne.
Se miksi halusin kirjoittaa tästä on se että ko. hevonen oli ollut omistajallaan varsasta asti ja jotenkin tuntui pahalta, kun omistaja ei ollut hevosensa kanssa tämän nukahtaessa ikiuneen, vaan jätti hevosensa sinne. Toiseksi minusta tuntui ikävältä että eikö tämäkään hevonen ansainnut eläkepäiviä. Se oli työkone, joka laitettiin pois, kuin vanhuus olisi ollut jokin sairaus.
On totta että hevosen pitäminen on älyttömän kallista ja siinä mielessä sitä sitten käsittääkin että hevonen laitetaan pois, kun sille ei ole enää käyttöä mutta silti sitä miettii että tässäkö on hevosen arvo, työkoneena. Ja eikö vanha ystävä olisi ansainnut viimeiselle hetkelleen tutun vierelleen, ymmärsi tämä luontokappale sitä sitten miten paljon tai vähän tahansa.
Mitä mieltä te olette asiasta?
Viimeiselle matkalle
3
215
Vastaukset
- Rubiinitar yössä
En ole lukenut kyseistä blogia, mutta en voi oikein luottaakkaan siihen että olet ymmärtänyt kaiken oikein, kun sinulla on niin vahva mielipide asiasta.
Niin jaloa kuin se on ajatella, että hevosen on hyvä olla eläkkeellä vaikka loppuunkin asti, niin oikeasti se on monille vain kipua ja voimien hiipumista. Eläke ei siis aina ole niin hyvä asia, vaikka se onkin merkki elämän kunnioittuksesta. Elämä menettää hevosillakin merkityksen kun kivut alkavat haitata elämää ja voimatkin lopahtavat vähitellen. Ei sitä halua oman pienokaisensa nähdä kuihtuvan pois ja olla toimettomana, eli voi olla että näet asian turhan mustavalkoisena, kun et itse ole kokenut sellaista.
Moni kokee ja ilmaisee surun niin eri tavalla ettei sitä oikein voi arvostella. Kaikki omistajat kumminkin tekevät sen minkä henkisesti pystyy ja ajattelee hevosensa parasta.- Opaalius
Tottakai jos hevosella on kipuja tai se on sairas, on varmasti oikein päästää hevonen pois mutta ei vanhuus ole mikään sairaus.
Enkä myöskään halua arvostella omistajan kokemaa surua ja yritän ymmärtää hänen tekemiään valintoja, nämä asiat vain heräsivät kirjoituksesta ja laittoivat miettimään.
Ehkä omistaja jätti hevosen karsinaan ja lähti pois siksi ettei pystynyt katsomaan sen kuolemaa. On eri asia tehdä päätös ja viedä eläin paikalle, kuin jäädä katselemaan itse toimitusta. Hevosen jättäminen lopetuskarsinaan ei välttämättä ollut välinpitämättömyyttä, vaan sitä, että omistaja rakasti hevostaan niin paljon ettei yksinkertaisesti pystynyt katsomaan sen kuolemaa.
Ja mitä eläkepäiviin tulee, kaikki hevoset eivät viihdy eläkkeellä. Jotkut hevoset kärsivät toimettomuudesta ja saattavat käydä kärttyisiksi ellei niillä ole tekemistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232926- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 74832
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745