Suomen suurin seurakunta on vaikeuksissa: http://yle.fi/uutiset/tuhansia_erosi_jyvaskylan_seurakunnasta/7726067
Yle: Jyväskylässäkin erosi tuhansia
12
220
Vastaukset
- Hyvä, Jkl!
Eronneita on Jyväskylässä hieman koko Suomen keskiarvoa enemmän. Nopean laskutoimituksen mukaan Jyväskylässä kuuluu kirkkoon enää rahtusen yli 70 prosenttia asukkaista. Jyväskylä taitaa jo tänä vuonna siirtyä 70 prosentin alittavien isojen kaupunkien joukkoon.
http://www.jyvaskyla.fi/info/tietoja_jyvaskylasta/vaestotilastoja Hmm, miltäköhän ajalta tuo uutisessa esiintyvä 2112 jäsentä on? Eroakirkosta.fi:n tietojen mukaan Jyväskylässä olisi 2300 eronnut evl kirkosta. Eiköhän tilasto tarkennu vielä hieman yli tuon luvun.
- Kirkko valehtelee
Nämä ovat näitä kuuluisia kirkon lukuja, jotka ovat aina kallellaan kirkon omaksi eduksi. Oikeat luvut julkaistaan vaivihkaa myöhemmin ja toivotaan, ettei kukaan huomaa.
- 65463
"Suurin kirkosta eroavien ryhmä ovat nuoret aikuiset, ja eroaminen oli viime vuonna kiihtymään päin."
Minulla on ollut jo jonkin aikaa tuntuma että isot eroaallot ja mullistukset on vasta edessä. Tässä on varsin mielenkiintoiset pari vuotta edessä.
Kirkon toiveet oikeastaan yhtään mistään häviää viimeistään siinä vaiheessa kun nuoret hylkää rippileirit. Ja kasteiden väheneminen tulee varmistamaan tämän ennemmin tai myöhemmin.- 14+15
Millähän tavalla eroakirkosta.fi on valmistautunut isoihin eroaaltoihin? Jos eroajia olisi vaikka 10 000 päivässä parin kuukauden ajan, niin riittääkö työvoima tällaiseen?
14+15 kirjoitti:
Millähän tavalla eroakirkosta.fi on valmistautunut isoihin eroaaltoihin? Jos eroajia olisi vaikka 10 000 päivässä parin kuukauden ajan, niin riittääkö työvoima tällaiseen?
Koneethan sen työn tekevät.
Jos kysymyksiin vastaamiseen ei riitä väkeä, voin esim. minä liittyä porukkaan. Yksi hoitaisi kello 00-12 tulleet kysymykset, toinen 12-18 ja kolmas 18-00.
Lisäksi tuossa tilanteessa muu porukka varmaan ymmärtäisi, että muuta va-toimintaa hoitavat tarvittaessa enemmän muut.14+15 kirjoitti:
Millähän tavalla eroakirkosta.fi on valmistautunut isoihin eroaaltoihin? Jos eroajia olisi vaikka 10 000 päivässä parin kuukauden ajan, niin riittääkö työvoima tällaiseen?
Tekniikka on säädetty kestämään isoakin kuormaa lokakuussa 2010. Kuten Jori mainitsikin, hän ja jokunen muu voi tulla jeesaamaan kysymysten käsittelyyn. Kyllä eroakirkosta.fi toimii. Sen sijaan voisi kysyä maistraateilta miten he ovat valmistautuneet eroaaltoihin. Siellähän jokainen eroilmoitus käsitellään käsin.
foo_bar kirjoitti:
Tekniikka on säädetty kestämään isoakin kuormaa lokakuussa 2010. Kuten Jori mainitsikin, hän ja jokunen muu voi tulla jeesaamaan kysymysten käsittelyyn. Kyllä eroakirkosta.fi toimii. Sen sijaan voisi kysyä maistraateilta miten he ovat valmistautuneet eroaaltoihin. Siellähän jokainen eroilmoitus käsitellään käsin.
Totta. Lakia pitäisikin muuttaa niin, että ministeriö voisi määrätä tai aiankin valtuuttaa yhden maistraatin hoitamaan koko maan eroilmoitukset. Jo nyt Pohjois-Pohjanmaan mti hoitaa vihkimisoikeusrekisterin koko maan osalta.
Tämä yksi mti voisi sitten hakea lehti-ilmoituksella kiireapulaista. "Päivi iski. Tule meille töihin pariksi viikoksi."
Ylä-Savon seurakuntayhtymässä on sen "omien" tietojen mukaan.
-33772 jäsentä (pudotusta 782)
-503 eronnutta
-501 kuollutta jäsentä
-319 kastettua
-98 liittynyttä
Kuolleita jäseniä siis on reippaasti enemmän kuin kastettuja ja liittyneitä yhteensä.
https://www.ylasavonseurakunnat.fi/1505-seurakuntiin-liittyi-ennatysmaara-jasenia-10-vuoteenTuolla eronneita on oikeasti ainakin 537. Muuten kuin eroakirkosta.fi:n kautta eronneita on varmaan muutama tuon päälle.
- xxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Tuo on suhteessa aika hemmetin iso pudotus. Mikähän on Suomen toiseksi suurin seurakunta Jyväskylän jälkeen?
- vihaan uskontoa jo!
Lisää tulee eronneita JUHANI STARCZEWSKIN lausuntojen vuoksi.
Se on jo päätetty! Olen ev.lut. ollut ikäni mutta nyt riitti!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5404645Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183721Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842352Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4822221Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.881555Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1161524- 1571413
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel691340- 701323
- 841164