On sisältöä aina polttoaineputkista lähtien.
Taas pullistelee Trafin sivut toyotan takaisinkutsuista.
Aaave
17379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
-missä pullistelee?
Tiällä
http://www.toyota-tech.eu/TomsCabs.aspx
??? -ei lukenut "Trafi" tuossa linkissä....
Tässäpä lukee:
http://www.trafi.fi/takaisinkutsukampanjat#vclass=&mark=&model=
Niinpä niin, mikä siellä pullistelee?
-ei ainakaan yhtään uutta kutsua Avensikseen
Jumalatoon lista kaikista automerkeistä!
-sekin näyttää olevan listan perusteella täyttä puppua, että muut
merkit eivät huolen pidä takaisinkutsuilla, niin kuin Toyota tekee?
Niinpä, toiset merkit "pääsee" lööppeihin toisista ei pukahdeta. Ihan kuin se sähköisen ohjaustehostimen keskialueen pieni tunnottomuus, mikä tojossa on kaameaa, mutta 3x kalliimmassa premiumissa asiaan kuuluva ominaisuus...
Eipäs muuteta puheenaihetta.
Nuo ovat kylläkin jo 2000-luvulla valmistettuja. Mulla on -98-mallin Avensis eikä mitään vikaa.
Merkillepantavaa että ohjaus klonksuu useissa malleissa. Sama ohjauksen välys vaivaa vieläpä vuodesta toiseen usean vuoden ajan vamistettuja autoja. Ei kai tässä muuhun johtopäätelmään voi tulla kuin että laadunvalvontaa joko ei ole, tai se on merkityksetöntä ja että Toyotalla ei haluta oppia virheistä.
Toyota-kuskin on kuitenkin hyvä pitää mielessä, että vaikka kaikki muu vastustaa, ohjaus sentään puoltaa.
On volvossa takaisin käännytyksiä, pitkä lista on?
Volvohan on liki preemiumauto, siksi siinä pitääkin olla *****paljon pidempi lista takaisinkutsuja kuin muilla.
helppo on tehdä korjauskutsu kun tietää mikä osa on se, joka ei täytä speksejä ja osan tekijä (lähes aina alihankkija) sen korjauksen joutuu maksamaan.
toista se on niillä, jotka ei voi tehdä takaisinkutsua kun koko moottori, vaihteisto tai turbo pitäisi vaihtaa, pakko maksattaa asiakkaalla.
toista se on niilläkin joiden autojen elektroniikka on sananmukaisesti syttymisherkkää, mitäs teet kun milloin mikäkin paikka leimahtaa milloin mistäkin syystä.
Toyota todella tunnustaa vikansa, kutsuu ja vastaa laadustaan, meillekin 6 v vanhaan tuli kutsu (vm 2004) , vaikka ei ole koskaan ollut huollossa,
Skodisa ja Vw ei ole mitään vikaa,
omistaja korjaa vaan heti 2 v jälkeen kaikki jos ei oikeudella hae ja seisota autoaan ja tutkituta.
Juuri näin. Tuo on yksi syy asiakastyytyväisyyteen ja siihen miksi Toyota on luotettavuus tilaston kärjessä vuodesta toiseen.
Volkkaristi ei ymmärrä mitä takaisinkutsu tarkoittaa, koska kyseisellä puljulla ei ole tapana korjailla tekemiään virheitä, vaan asiakas maksaa kaiken. Vag-ukoille tiedoksi, että ei ole negatiivinen asia, että valmistaja korjaa veloituksetta ajan kanssa ilmi tulleet pikku "työtapatumat"
Wolkkarin kaikkia suunnitteluvirheitä ei tosin voikaan korjata takaisinkutsuilla.
Mikä volkkarin suunnitteluvirhe voidaan takaisinkutsulla korjata muuten
kuin taas uudella takaisinkulla ?
Korjaus "TYÖTAPATURMA" , että myös vw-leirin herrat voisivat mahdollisesti ymmärtää jutun juonen.
Toyotan tyyppivikoja: massavauhtipyörä hajoaa ennemmin tai myöhemmin.
diesel ruiskusuuttimet.
Kannentiiviste ja muita moottorivaurioita diesel.
Polttoaineen täyttöputki puostuu puhki.
Vesipumpun vuotoja, moottorin ylikuumenemista.
Polttoainepumpussa vuotoja.
VVT-i moottori saattaa kuluttaa runsaasti öljyä
Jäähdytinvikoja
Automaattivaihteistovikoja
Palovaara turvavyön esikiristimessä onnettomuustilanteessa. Takaisinkutsu korjaukseen
Moottorinohjausyksikön vikoja
Vaihteisto-ongelmia. Kulumisesta johtuen viitosvaihde ei pysy päällä
Vaihteiston synkronirenkaat saattavat olla kuluneet
Kytkinvikoja