En saanut avattua pankkitiliä pankissa kun minulla ei ollut esittää dokumenttia jatkuvista tuloista. Eli kun kävi ilmi että olen työtön, minun tulisi saada Kelasta dokumentti siitä, että olen oikeutettu työttömyysturvaan Kelasta.
Onko kukaan kuullut, että onko tuollainen dokumentti Kelasta saatavissa suoraan Kelan tiskiltä, vai miten tuollainen dokumentti voidaan Kelasta saada. Pankin virkailija kun väitti, että Kelassa tuntevat tapauksen.
Onko kukaan kuullut, että onko tuollainen dokumentti Kelasta saatavissa suoraan Kelan tiskiltä, vai miten tuollainen dokumentti voidaan Kelasta saada. Pankin virkailija kun väitti, että Kelassa tuntevat tapauksen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Mene S-pankiin, niin saat avattua tilin ilman mitään papereita. Maksat vain 20-30€ pantin (joku jäsennysmaksu tai jotain), jonka saat takaisin kun suljet tilin.
"Mene S-pankiin, niin saat avattua tilin ilman mitään papereita."
Noin varmaan on mutta kyse on kuitenkin oikeasta pankista jolla on muitakin palveluja kuin karvahattumallin S-pankilla.
Mitä ihmeen "oikeita palveluita" työtön ja lähes tuloton ihminen tarvitsee? S-pankin nettipankissa voit maksaa laskusi ja saat pankkikortin. Mihin muuhun sitä pankkitiliä tarvitsee jos "tienaa" 522e/kk?
Mitä palveluita ei ole S-pankissa? Laina löytyy, VISA löytyy, verkkopankki löytyy, eipäs muuta tule mieleen...
Nordeassa muistaakseni pystyi ottamaan vakuutuksen, mutta kun hinta oli yli 3 kertainen vaikka IF:in verratuna, niin ei koskaan tullut käytettyä.
Minusta S-pankin iso plussa on kauppa, josta saa ostettua vaikka mitä.
Jos saa asumisen maksettua ja ruokaa niinse on jo paljon.
Miten voit saada kelasta tukia ilman pankkitiliä? Tällainen kana-vai-muna-dilemma.
No tietenkin pankkitili uuteen pankkiin, kun vanha pankkitili ei enään ole ajanmukainen.
Miten vanha pankkitilisi on jäänyt ajasta jälkeen?
Tiedäthän että se vanha tilinumero muuttuu automaattisesti IBAN-muotoon, ei sen takia tarvitse uutta tiliä avata
Hyvänen aika! Miten pankkitili menettää ajanmukaisuutensa? Minulla on sama pankkitili ollut vuodesta 1961, siis yli 50 vuotta, ja se on vielä ajanmukainen. Pankin nimi on vaihtunut muutaman kerran, mutta tili toimii loistavasti kaikissa asioissa.
Tili on minulla myös S-pankissa. S-pankki tarjoaa enemmän palveluita kuin ikinä pystyn tai haluan käyttää.
Sitten on vielä tili pankissa X, mistä eräs ystävä ihmetteli, miten olen päässyt sen pankin asiakkaaksi, kun en ole rikas. Eikä kysytty säännöllisiä talletuksia eikä muutakaan taloudellisesta tilanteesta. Kaikkea luullaan.
Ja kun oikein pinnistän, niin löytyy tili vielä pankista Y. Se tili minulle suorastaan kaupattiin mahdollisten talletusten varalta. Siellä saldo vain muutaman kympin.
Siis onko ajat äskettäin muuttuneet, kun pankissa kuin pankissa ei enää voi avata tiliä ilman takeita säännöllisistä talletuksista?
"Siis onko ajat äskettäin muuttuneet, kun pankissa kuin pankissa ei enää voi avata tiliä ilman takeita säännöllisistä talletuksista? "
Tilin voi saada auki ilman toistuvia talletuksia mutta toistuvat tulot tulee pankkitilin avaajalla olla. Siis tilin voida avatuksi suurehkolle rahamäärällä mutta toistutuvat tulot vaaditaan, vaikka toistuvia tuloja ei tulisi pankkitilillä. Mutta toistuvat tulot ja toistuvat talletukset pankkitilille ovat ehto credit-kortin saamiselle (kortilla on lainaominaisuus).
Suomen laki kaiketi pankkitilin avaamiseksi velvoittaa ainoastaa henkilöllisyyden todistamista ja syyn pankkitilin avaamiselle.
"Miten vanha pankkitilisi on jäänyt ajasta jälkeen?"
Siinä ei ole kaksoitili ominaisuutta. Eli uudemmassa pankkitiliominaisuudessa on kaksi pankkitiliä liitetty yhteen pankkitiliin samoilla pankkitunnuksilla, jossa toinen toimii emotilinä ja toinen toimintatilinä. Emotilille tallettetaan isompi summa rahaa mistä sitten pankkikortilliselle tilille siirrettään toimintarahaa tarpeen mukaan. Näin esim. verkko-ostaminen on turvallisempaa, kun toimintatilille on siirretty ainostaan se summa rahaa, mitä ostotahtumassa tarvitaan.
Tuo onnistuu Elisa-lompakko toiminnolla, samalla saat kertakäyttöisen virtuaalisen VISA-kortin. Eli joka ikista nettiostosta varteen voit tehdä oman virtuaalisen visa-kortin.
Olet ymmärtänyt poittini täysin väärin.
OK. Nyt ymmärrän. Credit-kortin saamiseen vaaditaan luonnollisesti säännölliset tulot.
Kela tarvitsee pankista todistuksen, että avaat tilin heti, kun Kela alkaa maksaa sinulle tukia.
Pankki avaa sinulle tilin heti, kun Kela antaa sinulle todistuksen, että aikoo maksa sinulle tukia.
Haet nämä kaksi todistusta ja viet ne toinen toisilleen.
Pankki ja Kela sitten arpovat, kumpi ensin.
Ai niin, Kela ei voi maksaa ennen kuin on tilinumero tiedossa, joten kai se jää pankille se ensimmäinen askel, kunhan sinä olet hoitanut paperiasiat ja tyrkännyt heitä hiukan matkaan.
Ja ei ole muuten olemassa sellaista lakia että ketään velvoitettaisiin ottamaan pankkitiliä.
En muista nyt ulkoa mikä laki se on..
Näin ollen myös Kelan ja kaikkien muidenkin rahalähteiden on tarvittaessa maksettava raha suoraan käteen, myös palkkana sekä TOIMEENTULOTUKENA!
Ihmeellistä mutta totta, mutta "hieman" hankalaa nyky-yhteiskunnassa.
Olen jopa harkinnut tätä itsekkin ihan kiusaamismielessä, mutta luovuin kun on elämässä tärkeäämpääkin.
Tarpeeksi äesytettynä saatan toki tähänkin tilaisuuteen tarttua..
Siinä taas yksi sankari...
Kela kirjoitti ja tulosti mukisematta tällaisen todistuksen mikä kelpasi uuden pankkitilin aukaisemista varten :
TODISTUS
Todistamme, että Tauno Työtön (11.11.11-1111) saa Kelasta työmarkkinatukea. Työmarkkinatuen maksaminen jatkuu TE-toimiston lausunnon pohjalta toistaiseksi.
Ystävällisesti
Kela
JA LEIMA PÄÄLLE
Muutenkin palvelu Vantaan Korson kelassa toimi erinomaisesti, sillä vastaanottoaulassa kiersi Kelan virkamies joka kyseli jonottavilta asiakkailta, josko hän voisi auttaa hakemuksen kanssa. Ja jos hakemus oli kunnossa, hän kehoitti jättämään hakemuksen laatikkoon, mistä hän lomakkee sitten itse käsittelee. Ainakin ulkomaalaiset olivat hyvin helpttuneiden näköisiä, että englantia puhuva virkailija hoiti heidän asiansa kuntoon.