Meillä monilla tämän ikäisillä on myös yrittäjä-tausta.
On tehty parikymmentä vuotta ympäri vuorokautista työtä, otettu suuria riskejä.
Jotkut ovat onnistuneet , jotkut menettäneet. Vain harvat ovat rikkaita.
Meillä ehkä olis omaisuutta, mutta ei ole rahaa.
Mitä teet ? Kun ei ehkä ole jatkajia tai rintaperillisiä.
Jos myyt, puolet menee verottajalle.
Valitettavasti hautaankaan ei saa kolikkoakaan mukaan.
Kurjaa.
Yrittäjuuden hulluus
11
554
Vastaukset
- Mammamari
se ei ole hulluutta tai hampaat irvessä puurtamista.
Monelle se on jopa elämäntapa, kumpa vain valtiovalta osaisi enemmän arvostaa yrittäjyyttä, ja kannustaisi nuoriakin enemmän mukaan, sillä omana herranaan on mielekkäämpää olla kuin pätkätyöläisenä pelko perseessä, niin kuin sanotaan. Miten sen arvostuksen saisi, siinäpä tuhannen taalan kysymys! - montako kyyneltä onkaan vie...
..niin voitko yhtää arvailla montako kyyneltä onkaan vuodatettu tuon yrittäjyytemme kanssa?
En puhuisi kyynelten tulvasta vaan kyynelten merestä, joka on muodostunut niin veronkorotusten ja jälkiverojen muodossa, niin isälle kuin pojallekin.
Nyt on kaikki loppu kohdaltani, sillä edesmennyt isäni jätti perinnöksi vain jättivelat ja minä hänen poikanaan olen haistatellut veroviranomaisille pitkät, sillä kansaneläkkeestäni ei ole liiemmälti enää ulosmitatattavaa.
Hauskaahan se oli pitäjän verotoimistolle siihen asti, kunnes tuli kansaneläkkeen maksun aika!
Köyhässä kunnalla ei tällähetkellä asu kuin eläkeläisiä, että tervemenoa Tohmajärvelle, siellä veroitetaan kuin vierasta naapuritalon sian omistajaa...harkintansa mukaisesti, joten lähdimme kun vielä ehdimme alta pois kunnan kaatuessa omiin sotkuihinsa. - Miekkonen maalta
paljonko palstalaisissa on näitä hulluja yrittäjiä, sillä harva pienyrittäjä on työllään rikastunut, eikä lapsillakaan jatkaessaan leveä leipä ole auennut, verottaja pohjattomassa ahneudessaan hotkaisee kakun vaikka kokonaan, eikä SE ahneus saa paskasta loppuakaan., niin kuin yleensä ahneelle käy.
- MUMMELI1
Minäkin olin yrittäjä ja miehellä toinen yritys
n.15 vutotta ,mies parikymmentä. Ei vapaa päiviä , lomapäiviä eikä tilipäiviä.
Veroja ja vakuutuksia sai maksaa itsensä kipeäksi ja siitä että työllisti jonkun vieraan.Itselle ei
juuri palkkaa jäänyt.Osasin kuitenkin myydä yrityksen juuri kun sillä meni tarpeeksi hyvin ,että sai myytyä .Opiskelin kokonaan uuden ammatin vielä 40 senä ihan toiselta alalta.Enkä kaivannut liike-elämään tippaakaan sen jälkeen . Puolison yritys toimi pitempään saimme kokea valuuttalainan kirotkin kun rahan arvo muuttui.
Onneksi sattui sillekin hullu ostaja eikä hävitty kaupassa.Puolisokin siirtyi sujuvasti sivuammattiinsa.Hänelle yriyksen loppuminen oli vaikeampaa. Nyt sitten kun jää eläkkeelle kostautuu pienenä maksetut yrittäjä eläkemaksut ,eläke tulee olemaan pieni.
Nyt niitä hulluja vuosia voi jo katkeruudetta
muistella. Monelle on käynyt paljon huonommin ,maksaa ikänsä yrittäjyyden muistoja - Eläke
MUMMELI1 kirjoitti:
Minäkin olin yrittäjä ja miehellä toinen yritys
n.15 vutotta ,mies parikymmentä. Ei vapaa päiviä , lomapäiviä eikä tilipäiviä.
Veroja ja vakuutuksia sai maksaa itsensä kipeäksi ja siitä että työllisti jonkun vieraan.Itselle ei
juuri palkkaa jäänyt.Osasin kuitenkin myydä yrityksen juuri kun sillä meni tarpeeksi hyvin ,että sai myytyä .Opiskelin kokonaan uuden ammatin vielä 40 senä ihan toiselta alalta.Enkä kaivannut liike-elämään tippaakaan sen jälkeen . Puolison yritys toimi pitempään saimme kokea valuuttalainan kirotkin kun rahan arvo muuttui.
Onneksi sattui sillekin hullu ostaja eikä hävitty kaupassa.Puolisokin siirtyi sujuvasti sivuammattiinsa.Hänelle yriyksen loppuminen oli vaikeampaa. Nyt sitten kun jää eläkkeelle kostautuu pienenä maksetut yrittäjä eläkemaksut ,eläke tulee olemaan pieni.
Nyt niitä hulluja vuosia voi jo katkeruudetta
muistella. Monelle on käynyt paljon huonommin ,maksaa ikänsä yrittäjyyden muistojatosiaankaan kerääntyisi jos ei veroja maksettaisi työ-aikana.
Sepä on monella yrittäjällä paha tapa, jättää aikoinansa tuloistaan verot maksamatta,
senjälkeen "ruinataan" ettei eläkettä saada kun se aika on edessä. - Tarkennus
Eläke kirjoitti:
tosiaankaan kerääntyisi jos ei veroja maksettaisi työ-aikana.
Sepä on monella yrittäjällä paha tapa, jättää aikoinansa tuloistaan verot maksamatta,
senjälkeen "ruinataan" ettei eläkettä saada kun se aika on edessä.Heikkoa on tietosi. Eläke kertyy työeläkemaksuista, jonka moni aloitteleva yrittäjä maksaa niiden pienien tulojen perusteella, joita useimmiten tulot alussa ovat, ja sitä ei voi korottaa jälkeenpäin.
Nykyään voi tulevaa eläkettään onneksi suurentaa maksamalla ns. omaa eläkettä, jos pystyy siihen, niin eläkekin on suurempi. Mutta hattua nostan kaikille yrittäjille, sillä helppoa se ei ole. - Toki
Tarkennus kirjoitti:
Heikkoa on tietosi. Eläke kertyy työeläkemaksuista, jonka moni aloitteleva yrittäjä maksaa niiden pienien tulojen perusteella, joita useimmiten tulot alussa ovat, ja sitä ei voi korottaa jälkeenpäin.
Nykyään voi tulevaa eläkettään onneksi suurentaa maksamalla ns. omaa eläkettä, jos pystyy siihen, niin eläkekin on suurempi. Mutta hattua nostan kaikille yrittäjille, sillä helppoa se ei ole.Yrittäjän YEL-eläkettä karttuu YEL:n
voimaantulosta 1.1.1970 alkaen ja 23 vuoden iän täyttämisestä lähtien 65 vuoden ikään asti.
YEL-eläkettä karttuu 1,5 % vuodessa yrittäjälle vahvistetusta, indeksillä tarkistetusta työtulosta. 1.1.1994 alkaen eläkettä karttuu 2,5 % jokaiselta yrittäjävuodelta 60 vuoden iän täyttämisvuoden alusta 65 vuoden ikään saakka. - tusina kanoja ja pari sikaa
Eläke kirjoitti:
tosiaankaan kerääntyisi jos ei veroja maksettaisi työ-aikana.
Sepä on monella yrittäjällä paha tapa, jättää aikoinansa tuloistaan verot maksamatta,
senjälkeen "ruinataan" ettei eläkettä saada kun se aika on edessä.Meille on taattu jo valtiovallan taholta, kohtuullinen eläke ja toimeentulo, koska eräs lapsistamme jäi hoitamaan tilaamme miniämme kanssa.
- ns sanottua perintöveroa ei lapsemme joutunut maksamaan siinämäärin kuten kaupunkilais-serkkumme maksoi vanhempiensa jälkeen. n 400 000 €.n hintaisesta osakkeesta hän joutui maksamaan perintöveroa yhteensä yli 100 000€.
- ilmeisestikin kohtuus ja laintulkinta ei liene tasavertaisessa asemassa maanviljelijä perheillä verrattuina työläisperheisiin nähden.
Miten olikaan ennen?? Maatilan sai yleensä vanhin poika, joka voimiensa mukaisesti auttoi vanhempiaan. Miten olikaan kaupunkilaisilla. Lapset auttoivat vanhempiaan siinä missä kerkesivät työnsä lomassa, että leipä olisi riittänyt kaikille. Vanhempien kuoltua tulikin yllätys, sillä jäli/perintöveronne on alimitoitettu 150 000 €.n osakkeesta, eli sen oikea arvo on tällähetkellä n. 400 000 € josta maksettavaksenne muodostuu pyöreästi 600 000 mummonmarkkaa perintöveroa..??????
- siis onko tämä sitä politiikkaa, jossa sanotaan, että köyhät kyykkyyn - ylös - kyykkyyn - ylös ja painukaa sossun luukulle kuten maalla asuvat serkkunne ovat arvanneet tehdä ennen teitä.
Rupes muuten riittelemään tämä suomalainen perintöverotus, joten muuta lopullisesti espanjaan kunhan tämä sotku on järkevästi käyty läpi.
jaloilleni, vaikka olinkin yrittäjä ennen eläkkeelle jäämistäni. En ole perillä suomalaisten yrittäjien ehdoista.
Ruotsi taitaa olla yrittäjäystävällisin maa, vaikka täälläkin jurnutetaan koko ajan kuinka vaikeata on olla yrittäjä.
Ja uskon että niin on, jos on tavallinen pienyrittäjä ja joutuu palkkaamaan jonkun avukseen. Jos se ainoa apulainen sairastuu niin saa ottaa kohtuuttoman sosiaalisen vastuun työntekijänsä tulevaisuudesta.
Tällainen vastuunottaminen maksaa. Sen takia moni pienyrittäjä venyttää omaa työpäiväänsä, kun ei uskalla palkata ketään avuksensa siinä pelossa että jotakin sattuu...
Mutta ainakin naisyrittäjänä oli hieno tunne kun joku kuukausi meni hyvin ja voi taputtaa itseään olalle ja sanoa: - Hienosti tehty MdK! Tässä kuukaudessa voit nostaa palkkaa sen ja sen verran!
Toisen alaisena ollessa miesten palkka-asiat olivat aina etusijalla. Aina täytyi olla kaksi kertaa parempi kuin joku miespuolinen kollega, vaikka teki samat työt.- Pointsi
Toi oli kyllä ihan totta, naiset joutuu tekeen tuplahommat, ja palkka on kuiteski pienempi.
Ei kun , yrittäjäx vaan, ja miehiä alaisix :-))). - Myyjä
Pointsi kirjoitti:
Toi oli kyllä ihan totta, naiset joutuu tekeen tuplahommat, ja palkka on kuiteski pienempi.
Ei kun , yrittäjäx vaan, ja miehiä alaisix :-))).Yrittänyttä ei laiteta, mutta laitetaanko toiset?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3447720Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r795480Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114623Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli274420Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1434290Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523947Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1573819Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773717Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293616SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853451