Samassa tilanteessa olevia/olleita?

Inflaatio iskee

Etsinnässä rahasto, johon pitäisi sijoittaa merkittävä osa säästöistä, jotka maanneet vaan tavallisella pankkitilillä varmistellen. Riskiä voi ottaa jonkin verran, mutta tärkeää olisi myös kohtalainen varmuus. Vaikka tulisi pieni tappio hetkellisesti, ei se venhettä kaada, kunhan potti ei mene surkeaksi tai hupene paljolti. Yksi 5 % ei esimerkiksi vielä hetkauta tippaakaan, jos trendi ei ole jatkuva alamäki. Yhtenä vaihtoehtona Nordnetin superrahasto Ruotsi (Suomen europiiperrys ja kasvunäkymät kun eivät vakuuta niin paljon, sekä hajautuksen monipuolisuus) ja toisena esim. Seligsonin Pharos, joka ei tosin vakuuta tuotto-odotusten suuruudella. Kolmantena vaihtoehtona esimerkiksi kaksi kolmasosaa hieman varmempaan kohteeseen (kuten mainitut kohteet) ja yksi kolmasosa riskipitoisempaan, esimerkiksi Seligsonin Global Top 25 Brands. Mitä on parin kolmen vuoden päästä rahastossa, jos johonkin noista vaikkapa kertasummana 10 000 tai jopa 20 000 euroa laittaa? Päälle olisi mahdollista myös kuukausisäästäminen, velkaa kun ei enää ole aikoihin ollut ja palkkatuloja käytettävissä. Houkutuksena myös tyrkätä Nordean osakkeisiin aivan kohta joitakin tuhansia, koska osakkeen arvo ei vaikuta kovin korkealta suhteessa markkina-arvoon ja tuleviin osinkotuottoihin. Ongelmana on kokemuksen puute, mutta sitähän saa sijoittamisen aloittamalla. Kukaan ei voi tietää, mutta spekuloida voi. Työllä ansaittua rahaa tuskin kukaan haluaa kaivoon heittää, jotain analyysia vaaditaan, vaikka se olisi miten mutua tahansa :D

1

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lgjk

      Jos yli 5 % notkahdus hetkauttaa, on vähän pakko katsella yhdistelmärahastojen kuten Pharoksen suuntaan. Toki niissä on sitten pienempi tuotto-odotuskin, koska tuotto ja riski tuppaavat kulkea käsi kädessä.

      Ruotsin superrahaston viimeiseenkin vuoteen mahtuu yksi 11 % pudotus ja muutama pienempää. Ja nämä nyt ovat olleet varsin pieniä heilahteluita, Venäjä-kriisistä huolimatta. En jaksa kaivaa Ruotsin indeksiä, mutta OMX Helsinki tippui 2007 puolivälistä 2009 alkuun noin 60 %.

      Mitä laajempi hajautus, sen pienempi riski. Siitäkin huolimatta, että nykyisenä globalisaation aikakautena pörssikurssitkin kulkevat aika lailla yhtä tahtia ympäri maailmaa. Näissä pienissä pörsseissä maailman reunalla heilahtelut on joka tapauksessa suurempia kuin maailmalla.

      Kukaan ei pysty ennustamaan, paljonko sinulla on rahaa 2 vuoden päästä, jos laitat nyt kymppitonnin sisään johonkin. Valistuneita arvauksia voi toki esittää, mutta sitä varten pitää ensin tehdä ennustukset esim. Venäjän, Kiinan ja jenkkien poliittisen tilanteen kehityksestä, tulevasta korkotasosta, yms.

      Noin isolle summalle suosittelisin myös jakamista eri sijoituskohteisiin. Osa voi mennä varovaisempaan kohteeseen, osa riskisempään. Jollain summalla voit siten vaikka ostaa vähän osaketta. Missään nimessä ei kaikkia rahoja kertasijoituksena johonkin Tukholman pörssiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      48
      2685
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2030
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      91
      1721
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1329
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      69
      1271
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      52
      1169
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1102
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1066
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1039
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      32
      987
    Aihe