Juho Raition uni v. 2014

Juho Raition uni vuonna 2014

En ole niin kovin unista perustanut, vaikka olen nähnyt niitä lähes joka yö elämäni aikana. Olen antanut enemmän arvoa ja arvovaltaa näyille.

Mutta tämä uni oli niin erikoinen, että se jäi mieleen, vaikka sen saamisesta on kulunut jo yli 1/2 vuotta. Tuon tämän nyt kuitenkin tiedoksi, vaikka on sekin mahdolisuus, että se on vain pelkkä uni.

Uneni v. 2014

Kävelin kapeaa maantietä jossakin Suomessa kohti jotakin pientä kylää, joka oli viistossa etuoikealla. Olin sillalla, jossa oli keltaiset haalistuneet puukaiteet. Aika oli kesä, mutta oli talvi keskellä kesää ja oli pimeää, vaikka oli keskipäivä. Maassa oli lunta n. 5 cm.

Ennen kylään tuloa etuvasemmalla oli taloja, ja pieni tie kääntyi sinne. Kävelin tuolle tielle. Ensin oli talo, jonka asukas luikki äkkiä sisälle karkuun, kun näki minun tulevan. Tiesin ettei sinne ole menemistä.

Jatkoin kävelyä ja tulin sellaisen 1970-luvun talon luo ovelle.

Minulle avattiin ovi ja siellä sisällä oli paljon uskovia koolla ja siellä tarjottiin ateria suurelle porukalle.

Seuraavassa mitä olin kirjoittanut ylös unen jälkeen.

- Oli aika, jolloin oli vaikea pysyä uskossa.

- Ruoka-ateria oli samantapainen kuin työttömien ateriat, joita oli mm. aikoinaan Oulun seurakunnissa.

- Aterian maksu oli 600 nykyisessä Ruotsin kruunun kurssissa, käytössä oli markka tai kruunu kruunun kurssin mukaan. Euron seteleitä käytettiin "täytteinä". Niiden arvo oli sama kuin Ruotsin kruunun tai entisen markan eli 1/10 nykyisestä arvosta, siis 10 euroa oli 10 kruunua tai markkaa.

- Uskovat auttoivat toisiaan mm. ruoan suhteen.

- Minulla oli vain 150 lompakossa ja silti minulle annettiin 4 kpl 600 arvoista ruokalippua.

- Uni päättyi tähän.

13

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sitä se

      Enneuni selvästi.

    • ...

      ....

      • ...

        ...


      • ...
        ... kirjoitti:

        ...

        ....


    • offi10001

      Deflaatio lähätti unen !

      Ei se Jumala ollut.

    • Hmm...

      Jos kyseessä on sama Juho Raitio, joka on kotoisin Oulusta ja asuu nykyään Ruotsissa, niin tunnen kaverin. Siinä tapauksessa ei ehkä ole kyse profetiasta.

    • Sama mies.

      Miksi ei olisi kyse profetiasta?

      • Hylättäväää!

        Aloitus on sitä samaa olkia ja ruumenia. höpön-höpöä

        Ei Jumala mitään siinä sanonut.

        Vain ihmisen korvien välistä nousi uni.

        Jokainen voisi vastaavia uni tänne sepittää.


      • on nöyrällä mielellä

        Itsekin unennäkijä heittää epäilyksen. Ei ainakaan näkyään yliarvioi.


      • Hmm...

        No tuota, sanotaanko nyt näin, että en viitsi ryhtyä täällä sen enempää ruotimaan toisen hengellistä tilaa.


      • ....
        Hmm... kirjoitti:

        No tuota, sanotaanko nyt näin, että en viitsi ryhtyä täällä sen enempää ruotimaan toisen hengellistä tilaa.

        ....


      • maailmanmenoa

        "Raitiovaunut" tulevat ja menevät.Jokin sentään on Ikuista.Minä olen A ja O, ensimmäinen ja viimeinen, alku ja loppu-sanoo Herra Jumala.


    • Anonyymi

      Jaaha. Onko kyseessä se Juho Raitio, joka on lähtöisin Oulun Tuiran kaupunginosasta, ja joka nykyään työskentelee Ruotsissa, vai joku muu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      101
      6293
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      218
      3526
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3385
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3328
    5. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2545
    6. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2524
    7. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2373
    8. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      31
      2289
    9. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      274
      2161
    10. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1766
    Aihe