Eilen olin odottamassa vuoroani paikassa jossa on STOP-merkki. Myös vastakkaisella kadulla on STOP-merkki.
Olin kääntymässä vasemmalle ja lähdin sopivaan väliin. Näin kyllä vastakkaisesta suunnasta tulevan auton, mutta tottakai voin ajaa kun siellähän on STOP-merkki. Ja katinkontit ukko tarjoaa pysähtymättä alle. No sitten molemmat pysähdyttiin.
Anteeksi vaan helvetisti että vaikeutin menoasi, en voinut tietää että ethän ole koskaan ennenkään noudattanut pysähtymiskäskyä.
Helvetti laittakaa nyt joku kyltti katolle mistä näkee että "NOUDATAN VAIN NIITÄ SÄÄNTÖJÄ JOITA HALUAN". Osaavat muut edes vähän varoa.
Olin kääntymässä vasemmalle ja lähdin sopivaan väliin. Näin kyllä vastakkaisesta suunnasta tulevan auton, mutta tottakai voin ajaa kun siellähän on STOP-merkki. Ja katinkontit ukko tarjoaa pysähtymättä alle. No sitten molemmat pysähdyttiin.
Anteeksi vaan helvetisti että vaikeutin menoasi, en voinut tietää että ethän ole koskaan ennenkään noudattanut pysähtymiskäskyä.
Helvetti laittakaa nyt joku kyltti katolle mistä näkee että "NOUDATAN VAIN NIITÄ SÄÄNTÖJÄ JOITA HALUAN". Osaavat muut edes vähän varoa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
>Helvetti laittakaa nyt joku kyltti katolle mistä näkee että
>"NOUDATAN VAIN NIITÄ SÄÄNTÖJÄ JOITA HALUAN".
>Osaavat muut edes vähän varoa.
Sumuvalot on juuri tuota tarkoitusta varten suunniteltu :)
antakaa olla jo niitten sumuvalojen, pyydän.
Kas kun en itse tuota ole tajunnut. ;)
PS. Tässä tapauksessa oli vissiin vaan unohtanut laittaa ne sumuvalot päälle.
Sumuvaloista on se etu, että näkee ajaa vaikka on vähän sumua silmissä. Pienessä laitisessa sujuu ajelu ihan hyvin kun on sumuvalot...ja kun vastaantulijakin pitää sumuvaloja, näkee sen biilinkin ajoissa ja voi tervehtiä sumusireeniä soittamalla.
ei tää oo enää totta.....?!?!
menetteli väärin kun ei STOP-merkkiä noudattanut. Vaan jos tuossa olisi kolissut, niin pelkäänpä pahoin että SINÄ olisit joutunut maksumieheksi/naiseksi koskapa olit tämän toisen tulijan suhteen väistämisvelvollinen.
Tämä on sitä ennakointikykyä, eli pystyy toisen lähestymisvauhdistakin hieman päättelemään toisen aikeita...
Eikös ensin pysähdytä jos on STOP-merkki ja sitten ajetaan väistämisvelvollisuuden mukaisessa järjestyksessä. Millä tavoin STOP-merkin noudattamatta jättäminen muuttaa auton etuajo-oikeutetuksi.
Jos olisimme olleet yhtäaikaa pysähdyksissä, niin olisin tietenkin ollut väistämisvelvollinen. Nythän olin jo ehtinyt risteysalueelle ja toinen auto vasta lähestyi sitä.
Ei pitäisi liikaa kommentoida tapausta josta ei tiedä tarpeeksi, "TÄMÄ ON SITÄ ENNAKOINTIKYKYÄ" voi perkele.
Mistä SINÄ tiedät millä nopeudella kyseinen auto STOP-merkin takaa tuli? Vauhdin perusteella olisi ihan hyvin voinut pysähtyä.
Minähän ennakoin, vaikka toinen toimi yllättävästi niin kolaria ei tullut. Minun autossani onkin NASTARENKAAT!!!!!!!!
että jätit tapaukseen alunperinkin liikaa aukkoja, tuolloinhan joku väkisinkin olettaisi jotakin ja sinä saisit hyvän syyn alkaa räyhätä.
Luepa kommenttini uudelleen, en väittänyt sinun olevan väärässä ja toisen oikeassa. Totesin sinun olleen oikeassa ja toisen väärässä, mutta haaverin sattuessa SINÄ olisit hyvin todennäköisesti joutunut maksajan rooliin, koskapa vastapuoli olisi voinut kiistää pysähtymättä jättämisensä.
Näytät käyvän yhä hieman kierroksilla...tiedä sitten johtuuko tuosta kuvaamastasi tapauksesta x)
Kierrokset johtuvat juuri tuosta kommentistasi "tämä on sitä ennakointia".
Tarkoitus ei ole sen kummemmin räyhätä eikä jättää aukkoja. Kirjoitin mielestäni tapaukseen liittyvät tarpeelliset tiedot.
PS. Samaa mieltä maksajan roolista kolarin sattuessa.
Pitäisi muistaa se vanha ohje. "Aja niin kuin kaikki muut olisivat idiootteja". Joskus tempaukset pääsevät kyllä yllättämään, mutta jos ei kolise, niin voi lohduttautua sillä, että taas löytyi yksi. Joillekin se vaan on liian vaikeaa kun pitäisi muistaa monta asiaa yhtä aikaa.
Kuinka moni muistaa esim sitä, että inssissä vaaditaan pysähtymään STOP merkin kohdalle jos ei ole viivaa, eikä siten, että näkee hyvin risteävälle tielle, kuten taas käytäntö on.
Niinhän ne onkin!
Seuraavanlainen risteys löytyy Nummelasta.
Lohjantie menee keskellä ja siitä menee tie läpi. Tämän tien toisella puolella on stop-merkki ja toisella puolella kolmio.
Jos stop-merkin takaa lähtevä autoilija ajaa suoraan yli lohjantien ja kolmio takaa lähtevä auto kääntyy vasemmalle lohjantien suuntaan..
Kumpi tilanteessa on se joka väistää?
Jos stop-merkkiä ja kolmiota ei olisi, niin asiahan olisi aivan selvä, suoraan ajava menee ensin. Täällä näkee joka kerta kun siinä on autoja odottamassa niin porukka ajelee miten sattuu.
jos molemmille on STOP,niin risteävällä tiellä on etuajo oikeus, niin sinä väistät kun käännyt vasemmalle,jos STOPIN takaa tuleva ajaa,suoraan tai kääntyy oikealle. Jos molemmat kääntyy ajosuunnassaan vasemmalle risteävälle tielle,niin kaikki ok,hieman varovaisuutta kumminkin.