'The Jet' Urquidez

Absinthe

Katoin dokkaria Modern warriors the martial way tai jotain sinnepäin. Siinä eri lajien harrastajat kertoivat vähän omista hommistaan. Benny 'the Jet' Urquidez oli tämmöinen ruma ukkeli, joka oli kai 80-luvulla ollut kovakin kickboxing kehässä. Tunnettu takasivu/kääntöpotkustaan. Muutenkin nämä vanhemmat potkunyrkkeilypätkät oli kivaa katottavaa. Onko tämä the Jet potkunyrkkeilijöiden porukassa tunnettukin nimi? On sillä kotisivut ja kaikki, en kyllä jaksanut etsiä mitä kaikkea se on voittanut. Eiköhän se joku mm-mies ollut.

5

1088

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jujutsuka

      ollut aikoinaan. Itsellä on kaverin tekemä tekniikka- ja valmennuskirja, jonka ostin joskus 80-luvun puolenvälin paikkeilla. Siinä oli hyvää juttua, kun ei noita videoita ollut saatavana niin paljon ennen.

      • Moon

        Benny on oikea legenda kickboxing piireissä, johan sen kertoo ottelusaldokin.


    • kbt

      Oli mun suokkari joskus, kun näin sen videon.
      Ottelulista on aika hurja ja tiiteleitä ihka hyvin myös.
      Herrasta on käyty keskustelua esim. kamppailu-urheilu.comissa kans.
      ykköspotkuna sillä oli itseasiassa takakiertopotku /takapotku jolla useimmat sen vastutajat se "tyrmäsi" vartalosta.

      • Absinthe

        Jep jep, juurikin ne takapotkut mitkä heitti kaverit päin köysiä herätti mielenkiinnon. Takakiertopotkua se ei kuulemma tehnyt koska silloin nivuset on auki.


    • Varjo

      Kaveri voitti ensimmäiset pidetyt kickboxing-kisat, jossa päätösottelussa tyrmäsi melkein puolta isomman vastustajan - painoluokkia ei tuohon aikaan ollut ollenkaan, ne tulivat mukaan myöhemmin.

      Nämä olivat siis sellaiset kisat, jossa tapeltiin niin kauan kuin vain yksi kaveri oli pystyssä, jolloinka siis B. U. oli "last man standing" vaikka ei ollutkaan itse iso kaveri. Eli melko kovaa tavaraa, ottaen huomioon sellaisenkin seikan, että nykyiset MMA- ja UFC-ottelutkin käydään jo painoluokissa.

      Ensimmäiset potkunyrkkeilykilpailut olivat varmasti aika värikästä katsottavaa... Koska kehään saattoi astua kuinka isolla painoerolla tahansa olevia kavereita. Tämä tapahtui muistaakseni 1970-luvulla (en muista tarkkaa vuotta, kaipa tuon jostakin löytäisi jos oikein hakisi).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      47
      7715
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4273
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3745
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3210
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2906
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      68
      2632
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      64
      2508
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      57
      2444
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2349
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2296
    Aihe