Milloin myönnämme terrorismin olevan islamilaista?

Todellisuus

He huusivat arabiaksi "Allahu akbar" (Jumala on suurin) ja "kostamme profeetta Muhammadin puolesta" samalla, kun he ampuivat satoja luoteja uhrejansa kohti puoliautomaattisilla aseillaan.

Heidän uhrinsa olivat Charlie Hebdo -lehden johtavat pilapiirtäjät, jotka olivat uskaltaneet käyttää sananvapauttaan. Heidän rikos? Pilakuvien julkaiseminen, joita muslimijohtajat ympäri maailmaa pitävät "loukkaavina". Syylliset? Islamilaiset terroristit.

Kuitenkin länsimaalaisten johtajien välitön vastaus Pariisissa tehtyihin murhiin oli hävyttömän ennalta-arvattava kieltäytyminen kuvailemasta iskua "islamilaiseksi terrori-iskuksi."
...

Johtajiemme on aika lopettaa tämä järjettömyys. Islamilainen terrorismi ja ääriliikkeet ovat julma realiteetti, joka on tappanut kymmeniä tuhansia ihmisiä, enimmäkseen muslimeja.

Ääri-islamilaisuus ei rajoitu ryhmiin, joista emme pidä. Ääri-islamilaisuus on nyt liike, kuten fasismi ja kommunismi; se ulottuu Hamasista al-Shababiin ja Muslimiveljeskuntaan. Yhteisen nimittäjän sivuttaminen 75 % maailman terrori-iskuista, jotka ovat islamilaisten terroristien tekemiä, on varma tae siitä, että keskiviikon hyökkäykset toistuvat uudestaan ja uudestaan.

Opimmeko koskaan?

http://www.foxnews.com/opinion/2015/01/07/will-ever-learn-obama-white-house-cant-admit-paris-attacks-islamic-terrorism/

3

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauheaa on

      Todellakin.. nykyaikana mikään muu ryhmä EI perustele tappamista ja silmitöntä vihaansa JUMALALLA ja että siksi murhaaminen on PYHÄÄ. Kysehän on rikoksista sensijaan. . ( Jumalanhan piti olla Rakkaus!!) Sentään on yhteiskunnalliset ja älylliset perustelut konflikteille kaikissa muissa yhteyksissä! Vain islam riehuu pitkin maailmaa Jumalan, uskontonsa nimeen murhaten ja teloittaen ja uhkaillen. Kristinuskon sotia oli keskiajalla! Olemme sentään saaneet oikeuden vapaaseen koulutukseen ja tietoon senjälkeisinä vuosisatoina!

    • Pienviljelijä

      Jumala on rakkaus Kristinuskossa, eli heillä ja meillä jotka seuraavat Jeesuksen esimerkkiä, parantaa ja rukoilla vaikka vihollisien puolesta ja uskoa että Jeesus itse kuoli minunkin puolesta sovittaen syntini. Allah on ankaran armottoman lakiuskon Jumala. Ihmiselle on tyypillistä uskoa ansaittuun kohtaloon, siihen ei oikein sovi rakastavan Jumalan halu antaa oma poika kuolemaan syntisten edestä. Jumalan armo tulee todeksi tässä, hän antaa sellaisellekin mahdollisuuden joka ei sitä teoilla ansaitse, Kristinuskon kautta. Toisaalta hän antaa oikean tuomion tekojen perusteella sellaiselle joka ei uskova ole. Uskoi Jumalaan tai ei, kannattaa rakastaa lähimmäistään.

    • lisbeth21

      Aivan oikein islam on synonyymi terrorismille. Koraanista 60 % opettaa ja tähtää kaikkea järjestäytynyttä yhteiskuntaa ja demokratiaa, sekä vääräuskoisia vastaan. Ei ole muuta tietä kuin tappaminen. Islam ei tunne demokratiaa missään muodossa. Ei ollut mitään arabi-kevättä, koko prosessi tähtäsi islamilaisten ehdottomaan valtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      151
      8224
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      427
      7279
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3743
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      146
      3412
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2904
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      47
      2438
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1966
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1823
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      35
      1629
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1488
    Aihe