Hei!
Olen kyllästynyt pelkkään digikameraan ja haluaisinkin sellaisen aps-kameran missä olisi se ominaisuus että heti kuvan otettuaan näkee sen ja voi tarvittaessa sen poistaa.
Olenko nähnyt unta vai muistelenko oikein että tällaisiakin on olemassa?
Kiitos etukäteen avusta ja kertokaa minulle jos tiedätte jotain tästä enemmän!
Mistä löydän tällaisen kameran?
5
1683
Vastaukset
- Ridge
Eli vaikka niissä joissakin Kodakin APS-kameroissa onkin se lcd-näyttö, niin et sinä sitä kuvaa voi poistaa, kuva tallentuu filmille, mutta magneettiraidalle jää tieto, että et halua kyseisestä kuvasta tehtävän kuvaa, labbiksia kun on erilaisia niin voi olla et se kuva tehdään vaikka et sitä olisi halunnut..=)
Jos filmi kameran haluat, niin älä osta APS-kameraa, ainakaan tuollaista lcd-näytöllistä, maksat vain turhasta hifistelystä..=)- ulla
mietinkin jo et miten se on teknisesti mahdollista et kuvan vois kokonaan poistaa...
Sitä en kyllä ymmärrä miksei ihmiset hanki aps-kameroita normaalin filmikameran sijaan. Itseäni ainakin kyllästytti se negojen säilyttäminen ja aps-kameran omistaneena voin sanoa et paljon näppärämpi järjestelmä se on =) - Ridge
ulla kirjoitti:
mietinkin jo et miten se on teknisesti mahdollista et kuvan vois kokonaan poistaa...
Sitä en kyllä ymmärrä miksei ihmiset hanki aps-kameroita normaalin filmikameran sijaan. Itseäni ainakin kyllästytti se negojen säilyttäminen ja aps-kameran omistaneena voin sanoa et paljon näppärämpi järjestelmä se on =)Tosiaan filmi säilytetään purkissa, mutta entä sitten kun hukkaat Index-printin, mistä tiedät mitä purkki pitää sisällään...?
Yksi huono puoli on siinä, että jos tilaa usein jostain purkissa olevasta ruudusta, niin aina pitää rullata koko negarulla ulos purkista, naarmuuntumisen riski kasvaa aika paljon kun negaa ajataan edestakaisin purkkiin ja ulos yhden ruudun takia.. Kinonegoista viet vaan sen yhden liuskan pätkän liikkeeseen..=)
Mut jos haluat ostaa apsin, niin nyt niitä saa ainakin edullisesti, moni liikkeenpitäjä hyppii iloisesti kun saa ne pois hyllyistä pölyttymästä..=) - M.B.
Ridge kirjoitti:
Tosiaan filmi säilytetään purkissa, mutta entä sitten kun hukkaat Index-printin, mistä tiedät mitä purkki pitää sisällään...?
Yksi huono puoli on siinä, että jos tilaa usein jostain purkissa olevasta ruudusta, niin aina pitää rullata koko negarulla ulos purkista, naarmuuntumisen riski kasvaa aika paljon kun negaa ajataan edestakaisin purkkiin ja ulos yhden ruudun takia.. Kinonegoista viet vaan sen yhden liuskan pätkän liikkeeseen..=)
Mut jos haluat ostaa apsin, niin nyt niitä saa ainakin edullisesti, moni liikkeenpitäjä hyppii iloisesti kun saa ne pois hyllyistä pölyttymästä..=)Mitä minä olen tuttujen arkistointimetodeja katsellut, niin lisäkuvien teettäminen kinonegasta on aina jäänyt haaveeksi. Filmiliuskat ovat yleensä tulleet irallisina kuvakuoren sivutaskussa eli ovat ollet jo valmiiksi pölyisiä ja naarmuisia. Seuraavaksi kuvakuori on kiertänyt kaikilla mummoilla kädestä käteen ja negoja on saatettu sormeilla siinä sivussa. Lopullinen arkistointi on tapahtunut heittämällä kuori jonkin sukkalaatikon pohjalle.
APS olisi tarjonnut huikean parannuksen nimenomaan tavanomaisille sunnuntaikuvaajille, mutta a) systeemi saatiin markkinoille aivan liian myöhään, digien maailmanvalloituksen kynnyksellä - 80-luvulla tämä olisi voinutkin lyödä läpi, ja b) APS-kuvien vedostaminen oli alkuun hävyttömän kallista verrattuna kinokuviin.
- Heka
Itse sain loistavan rantakameran edullisesti eli Minoltan Vectis Weathermaticin,vesitiivis 10 metriin, automaattitark.Zoomi ym. ominaisuuksia.Vaikka onkin parjattu APS kamera hakkaa kierrätyskamerat kirkkaasti.Testattu Brasilian rannoilla loistavia ns.panoraamakuvia.Laadukas kone vesille ei pelkää vettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770