moottorin lämmityss

onko kellään kokemusta letku lämppäristä ostin semmosen autooni ja nyt oon kuullu että uuteen autoon ei kannata laittaa kun ei ole varma että jos hajottaa jotai niin takuu ei korvaa ja auto on citikka c1 2013
9235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos se on esim. Calix tai Defa ja suunnuteltu asenettavaksi juuri tuohon automalliin ja asennuksen tekee ammattiliike asennusohjeiden mukaan, niin se toimii oikein, eikä auton takuiden kanssa tule ongelmia.
Itse asennuttaisin sen merkkiliikkeessä, niin silloin heillä on vastuu asiassa.

Äänestä

muistaakseni lohkolämppärin sai ite laittaa sillä ei oo vaikutusta takuuseen mut rupes vaan toi letku lämppäri mietityttää!!!! vois kyllä käyttöautolta varmistaa varmuuden vuoks :)

Äänestä
  • Ongelmahan on siinä, että kannattaako se edes asentaa itse ja antaa pienikin mahdollisuus autoliikkeelle laistaa takuuasioissa jos sellainen tulee eteen.
    Tyhmää on säästää mutamaa satasta noissa asioissa.

    Äänestä

millanen ahdin?pakokaasu vai mekaaninen?

Äänestä

Aikoinaan asensin ensimmäiseen autooni, Fiat 600 D letkulämppärin, koska siihen blokilämmitin olisi ollut hankalampi asentaa. Letkulämppäri olikin helppo; nesteet pois, puukolla alavesiletku poikki, lämppäri väliin letkunpäiden sisään, klemmarien kiristys ja pistorasia konetilan kylkeen ruuveilla kiinni. Hyvin toimi. Letkulämppäri on vain vähän tehottomampi kuin suoraan blokin sisällä oleva lohkolämmitin.

Äänestä
  • Säteilylämmitin on kaikkein tehottomin. Täysin turha edes hankkia.
    Letkulämmitin on ihan hyvä jos se asennetaan oikein.
    Oikeaa vastuslämmitintä ei voi asentaa jos on alumiinilohko eikä pakkasproppuja ole.
    Uudet autot kannattaa varustaa webastolla.

    Äänestä

  • paapppa90 kirjoitti:

    Säteilylämmitin on kaikkein tehottomin. Täysin turha edes hankkia.
    Letkulämmitin on ihan hyvä jos se asennetaan oikein.
    Oikeaa vastuslämmitintä ei voi asentaa jos on alumiinilohko eikä pakkasproppuja ole.
    Uudet autot kannattaa varustaa webastolla.

    Mikä on pakkasproppu?

    Äänestä

  • Vanhempi.autoteknikko kirjoitti:

    Mikä on pakkasproppu?

    Lohkossa sellainen tulppa joka lyödään pois johon saa suoraan jäähdytinnestettä lämmittävän lohkolämmittimen vastuksen.

    Äänestä

  • Jottei lohko halkee kovalla pakkasella, tulee nääs halvemmaksi!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


harmis83 kirjoitti:

onko kellään kokemusta letku lämppäristä ostin semmosen autooni ja nyt oon kuullu että uuteen autoon ei kannata laittaa kun ei ole varma että jos hajottaa jotai niin takuu ei korvaa ja auto on citikka c1 2013

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu