Hyvät Naiset ja Herrat. Viestini ei ehkä tavoita teitä joille tämä on pääasiallisesti suunnattu, mutta Ajakaa hyvät IHMISET sitä oikean puoleista kaistaa jos ajatta niin hiljaa, että peräänne ohituskaistalle kasaantuu jonoa.
Vinkki. Jos edessänne ei ole autoa ja talananne on Niin Vaihtakaa sille oikealle kaistalle. Kiitos Ja Kumarrus.
Vinkki. Jos edessänne ei ole autoa ja talananne on Niin Vaihtakaa sille oikealle kaistalle. Kiitos Ja Kumarrus.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mitäpä jos se oikeanpuoleinen kaista on bussikaista?
En tietenkään kehoita ketään rikkomaan liikenne sääntöjä vaan puhuin kaksi -ja kolmekaistaisista teistä. Kuten kaikki kaupunkiin johtavat moottoritiet.
Turha laskee pilaa tosta asiasta tän päivän liikennettä kun seuraa niin vois kuvitella,että täällä on vasemman puoleinen liikenne.Kuitenkin laki sanoo ,että on ajettava pääsääntöiseti eniten oikealla olevalla kaistalla jos ei olla esim. kääntymässä jolloin ryhmittymis säännöt ovat tietenkin ne joita noudatetaan.
Heti joku tosikko suuttui. Hyvä kun maailmassa on kaltaisiasi kaiken tietäviä muita parempia mulkvisteja.
Naurettava aloitusviesti. Ohituskaistalla saa olla vaikka takana olisi nopeammin etenemään pyrkiviä autoja. Edelläajava suorittaa ohituksensa loppuun ensin ja sen jälkeen vasta perässätulija saa vapaan baanan.
Ärsyttää oikealla kaistalla ajaessa sellaiset ketkä joka väliin koukkaavat ja aiheuttavat kaistan ajonopeuteen huojuntaa. Ajaisivat sitä vasenta niin kauan kunnes oikealla on vapaa baana tai yhtä nopeesti ajavia.
Juuri noita säälittäviä kaistapoukkoilijoita näkyi eilen kun kaukana tien sivulla vilkkui poliisin valot. Kaikki 20km/h vasemmalla kaistalla ylinopeutta ajaneet hidastivat rajoitukseen ja vaihtoivat oikealle kaistalle ahtaisiin väleihin. Saa sillä vasemmalla kaistalla ajaa vaikket kaahaakkaan ylinopeutta!!! Etenkin jos oikea kaista on täynnä ja ajat suurinta sallittua ...
Aloitusviestin kirjoittaja haluta vain sanoa: "menkää oikealle kaistalle kaikki sillä tämä on minun kaistani". Mars takaisin autokoulun penkille.
Pahoitteluni epäselvästä viestistä. Kirjoitin sen kiireellä, mutta kun tarkoitus on sano vain se että on ihmisiä jotka ajavat vasenta kaistaa koko ajan tai ajavat hiljempaa kuin oikea kaista vaikka oikealla kaistalla ei olisi autoja ja aiheuttavat sen että nopeammin ajavat joutuvat ohittamaan kyseisen auton OIKEALTA.
Enkä vieläkään kehoita rikkomaan liikenne sääntöjä vaan ajamaan suurinta sallittua nopeutta.
Kysymys ei ole ohittamisesta vaan siitä että on ihmisiä jotka eivät tykkää ajaa jonossa ja ajavat vasemmalla kaistalla sen takia (ehkä) että siinä säilyy hyvä turvaväli kun edessä ei ole ketään ja näin ollen vaaarantavat liikenteen.
On myös porukka joka ajaa siellä sen takia kun oma mittari näyttää esim 100 kmt ja katsotaan että on oikeus estää muita kaahaamasta. Tällaiset kuskit on just niitä jotka on saanut kortin ilmesesti jonkun kahvipaketin tai muun mukana eikä niillä ole hajuakaan siitä että tarkoitus on saada liikenne sujumaan koska monet ovat siellä töissä eikä päivä köröttelyllä.
Enpä ole huomannut tuollaista olevan ongelmaksi asti ainakaan moottoritiellä. Itse olen se keskinopeutta ajava kuski, ei hitain eikä nopein, ja minun ei kyllä tarvii mukamas "sujuvan liikenteen nimissä" antaa tilaa takaa tulevalle kaaharille. Sujuvan liikenteen kannalta on parempi että minä ohitan ensin koska edellä olen ja takaa tuleva tekee ohitukset minun perässä ja ohittaa lopuksi minut sittenkun pääsen palamaan vapaalle vasemmalle kaistalle. En näe tässä mitään ristiriitaa ja takaa tulevatkin tuntuvat ymmärtävän pelin hengen.
Jos et tarkoittanut moottoritietä niin vasemmaltakin saa ohittaa, sillä moni ryhmittyy ajoissa sille kaistalle joka vie haluttuun suuntaan.
Sorry vaan mutta en sitten millään osaa ottaa tosissani ihmisiä jotka eivät osaa kirjoittaa yhdys sanoja tai väli merkkejä onkohan niiden koulun käynti jäänyt kesken vai mikä ja luulisi että luke mallahan sitä oppii mutta turha toivo kun ei kai ne luekaan mitään koskaan paitsi tietysti roska kirjallisuutta jota myydään r kioskilla ja kaveri ostaa samalla kun heittää lotot peliin jos vaikka rikastuisi tai jotain jokeri pitää tietysti pelata kans voi helvetti eiköhän tää purkaus jo riitä mee kouluun HKI
JoS KiRjoi Tan Niin Että Et Saa Siiitä SElVää Niin ÄLÄ Lue. Jokain NEN TaLLaa TyyLILLÄÄN.
Kun tämä teidän mielenkiintoinen kirjoituspalsta ei kuitenkaan niin iso asia ole.
Voisit ryhtyä äidinkielen poliisiksi ja korjata kaikki kirjoitusvirheet aikasi kuluksi.
Asiahan on oleellisin, eikö?
R-Kioski ei r kioski :D
Ajoin arkajalan takana jonkin matkaa ennen kuin menimme luiskaan. Luiskasta kaveri vaihtoi heti kun katkoviiva alkoi moottoritielle. Ohitin samantien luiskaa käyttäen kaverin oikealta, siitä poikittain kaistan yli ohituskaistalle. Kas kummaa, näin teki myös se kyhnääjäkin, jonka vauhdinpidosta olin saanut "nauttia" muutaman kilometrin ennen moottoritietä.
Kylläpä oli mukava ajella etäämmäs kun tämä kyhny "ohitti" toista samanlaista seuraavat kymmenkunta kilometriä. Valot vain pienenivät taustapeilissä kun tämä järjenjättiläinen keräsi kaikki autot taakseen. Hassun näköistä taustapeilissä kun siellä tulee kaksi autoa rinnan ja niiden takana muutama sata kärryä tiukassa "paketissa".
Juuri tälläisten tapausten takia tuo "kurittomuus" liikenteessä kannattaa. Jos olisin jäänyt tämän kaverin taakse kuten hyvät tavat olisivat varmaankin edellyttäneet, niin kyllä olisi käämi palanut ja pitkät valot myös... :)
Ihmeellistä siinä onkin se,että autot hyytyy siihen toisen rinnalle,jos kerran pitää ajaa samaa vauhtia niin eikö se sujuisi peräkkäinkin.
Tarkoitatko sinä IHMINEN moottoritietä vaiko kehätietä tai muuta katua.
Tälläinen juttu löytyi hieman alempaa mutta asiaa noista "ohituskaistoista"
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=531&posting=22000000005510492