AA pitää meitä ihan idiootteina

Ei nuo uhkailut, jeesustelut ja muut kauhukuvat tee meihin yhtään mitään vaikutusta. Päinvastoin, ne saavat aikaan vastareaktion.
1790
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

AA.....kuulostaa vainoharhaiselta.
Lepositeet, tippaletku..parempi arvaus.

Äänestä

Vaikka kuinka pilailette nimimerkilläni, se ei tule muuttamaan asennettani tai mielipiteitäni.

Äänestä
  • Jeesus rakastaa meitä kaikkia ❤.

    Äänestä

Tuleeko teillä otsikon AA:sta mieleen kaksi intiaanitelttaa?

Äänestä

Siis onko AA oikeasti sellainen jeesuskerho kuin väitetään? Jos on niin jatkan ennemmin vaikka alkoholisoitumista kuin suostun menemään tuollaiseen uskovaisten runkkausrinkiin atltistumaan hihhuleiden aivopesulle.

Äänestä

Jokainen päättää itse juodako vai ei.
Enpä usko, että tällä palstalla AA-kerholaiset viihtyvät.
Heillä on elämässään jo muuta sisältöä....

Äänestä
  • Kyse onkin siitä onko se oikeaa sisältöä vai jotain hihhulointia. Uskonto ei ole sisältöä, vaan huume siinä missä viinakin. On vaan huumeena huomattavasti voimakkaampi, altistvampi, pysyvästi persoonaa muuttava. Myös se ainoa huume, josta ei ole ikinä paluuta vanhaan.

    Äänestä

AA on auttanut monia.Olen lukenut ja kuullut, mutta en ole kuullut jeesustelusta.
Alkoholismista voi toipua. Kyse on omasta tahdosta. Eivät kaikki tarvitse apua lääkkeistä, terapiasta tai tukiryhmistä. Kyse on halusta elää.
Tämän jälkeen voi elää normaalia elämää, olla perheenisä ja töissä.
Ihmiset ovat viinan juomisen aikanaan huomanneet ja huomaavat myös lopettamisen.
Huonoa vertaistuessa saattaa olla asian jatkuva jauhaminen ja syyllistäminen.
Olen ollut 10 vuotta juomatta ilman AA-kerhoa.
Ei ongelmia enää. Tiedän, että en koske alkoholiin, mutta en tarvitse purkautua siitä
tuntemattomille säännöllisesti. Parempaakin tekemistä joten hiihtämään...

Äänestä
  • Sinähän purkaudut säännöllisesti alkoholismistasi. Ja ihan väärällä palstallakin kaiken lisäksi.

    Miksi et lässytä alkoholismipalstalla?

    Menet hiihtämäänkin pilkkopimeässä. Koville ottaa raitistelu, kun yölläkin täytyy lähteä hiihtämään jottei joisi.

    Äänestä

Yksikseni join viime ajat, sitten se vaan yks vuotuinen tauko
venähti erinäisten tapahtumien yhteydessä jo useammaksi vuodeksi.
Sillä tiellä vieläki.

Äänestä
  • Jankuttamisen tiellä.

    Äänestä

Aloittaja oikeassa. Olen 30 mies ja keskustelua eri
juomista,krapulanhoito vinkeistä ja rauhoittavista lääkkeistä enemmän.
Mulla kuluu keskimäärin 6 bissee illassa ja viikonloppuisin otan enemmän.
En tunne ketään maksavikaista tai sairaalaan joutunut.no kaatumisia jollekin voinu sattua.Alkoholin käyttöä jeesustellaan suotta ja on ihan normielämää
ottaa iltakaljat ja käydä baareissa. Bileitä viikonloppuisin ja kaikki tutut juo,
vaikka käy töissä tai opiskelee. Olen älykäs ja osaan ohjelmoida. Ei alkoholilla
älyään voi juoda. jeesustelijat ja raitistelijat voi työntää löylykauhan perceeseen.
uskovaiset ja raitistelijat on väärällä palstalla. Täällä keskustellaan aikuisten miesten
asioista kuten viinanjuonnista. Neiti-ihmiset voi hiihdellä tuntureille.

Äänestä
  • Olen aloittaja ja eri mieltä kanssasi. Alkoholi on myrkkyä. Et ole vielä siinä vaiheessa, että keho alkaa hylkimään ruokaa, aiheuttaen todella pelottavia sisuskalukipuja. Kaikki ravinto pitää sekoittaa hyvin pieninä annoksina lihaliemellä kyllästettyyn, kiehutettuun veteen. Maksa paisui, sitten paisui perna ja nyt alkanut sydänlihaskivut ja sen läheisyydessä olevat major-verisuonet reistailemaan todella kuumottavasti.

    Paniikkiin ottaa vaan lisää alkoholia, koska olo on sietämätön.

    Äänestä

  • Tuskin elän nelikymppiseksi, ei siinä muuten olisi mitään, mutta kun se kuolema on äärimmäisen hidas ja tuskallinen, varsinkin henkisesti.

    Äänestä

AA pitää meitä ihan idiootteina....niin myös tavalliset kansalaiset

Äänestä

Minä taas tiedän melkoisen joukon tyyppejä mitkä on kaatunu
ennenaikaiseen hautaan tuolla joka päiväisellä juomisella.
Uho on jokaisella kova, minuunhan mikään ei iske, mä voin jatkaa
tällä tiellä kuinka kauan vaan.

Nyt sitte muut kävelee niittenki yli siellä loppusijoitus paikalla,
kalmistosa mistä ei enää takas tulla.

Suurimmalle osalle näistä uhoajista tulee tutuksi alle kuuskymppisinä,
joillain jo paljon aiemminkin monet näistä alkoholi kytköksisistä
sairauksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kylmät kädet kirjoitti:

Ei nuo uhkailut, jeesustelut ja muut kauhukuvat tee meihin yhtään mitään vaikutusta. Päinvastoin, ne saavat aikaan vastareaktion.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu