Nyt kaikki pösön omistajat äkkiä tarkastamaan miltä autos näyttää takana tulijalle kun laitat vilkun päälle ja/tai painat jarrua. Elikkä katsot vilkkuuko taka- tai jarruvalot tahdissa vilkun kanssa vai sammuuko vasen takavalo kun vilkutat oikeelle.
Kannattaa kans varoo niitten keskuslukkojen kanssa. Vasta kaveri väänteli avainta lukossa saadakseen ovet lukkoon, ei onnistunut joten laittoi avaimet penkille ja hyppäsi ulos röökille. Toinen kaveri nosti vänkärin puolen kahvasta mennäkseen autoon, jolloin rele päätti toimia ja löi kaikki ovet lukkoon. Avaimet sisällä.
Pulterissa on Näytön paikka: Näytä mulle pösö jossa ei ole sähkövikoja, niin minä näytän sulle miten pyöröovesta hiihdetään.
Kannattaa kans varoo niitten keskuslukkojen kanssa. Vasta kaveri väänteli avainta lukossa saadakseen ovet lukkoon, ei onnistunut joten laittoi avaimet penkille ja hyppäsi ulos röökille. Toinen kaveri nosti vänkärin puolen kahvasta mennäkseen autoon, jolloin rele päätti toimia ja löi kaikki ovet lukkoon. Avaimet sisällä.
Pulterissa on Näytön paikka: Näytä mulle pösö jossa ei ole sähkövikoja, niin minä näytän sulle miten pyöröovesta hiihdetään.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Pösöissä on takavalojen suhteen todella paljon ongelmia. Mikä lie, mutta aina tahtoo valot syttyä sikinsokin palamaan, kun on vilkkua tai jarrua tarkoitus näyttää..
Korjaus takavaloihin 405:ssa: Takavalojen sarjaliitin alunperin heikosti maadottava 1. mallin 405:ssa ( vm. -87-92). Maakenttään takavaloasetelmaan (mihin polttimot kiinnittyy) juotetaan johdin, ja toinen pää tukevasti prikka liittimellä koriin kiinni, jo vilkkuu niinku pitääkin. Ei ole vaikee homma, vaatii virtakynän ja juotoskolvin, vähän tinaa, johtoa ja sopivan koriin tulevan liittimen.
Liittimen rakennetta parannettiin vm:sta 92->, missä luukku aukeaa puskurista.
Ei ainoastaan 405:n vika tämä takavalon heikko maadoitus, vastaavaa myös em. Sierrassa.
totta puhut. halusin vaa lisätä että toinen hyvä on citikka bx jossa samat viat,mutta monta autokorjaajaa ois työttömänä ilman ranskalaisia autoja..kiitos niiden!
Pari BX:ää on ollut alla, kummassakaan ei ollut sähkövikoja. Lisäksi niillä pääsi vähintään yhtä varmasti perille kuin naapuri toitsullaan, mutta varman lisäksi vielä mukavammin kuin naapurini toitsullaan.
Tällä hetkellä menossa eka Xantia, eikä ole tarkoitus vaihtaa sitä pois. Niin tyytyväinen olen siihen ollut. Normaalit kilometri huollot on tehty, korjaamolla ei sen kummemmin tarvihte asustella.
Se siitä sitten. Elä aina yleistä, että ranskalaiset olisivat aina korjaamolla. Vai pitäisikö mun yleistää nyt, että mersut viihtyy tienposkessa, kun viikonloppuna yks johtotähti oli hyytynyt tielle?
Mulla ois täällä sulle auto jossa ei ole sähköongelmia, ainakaan vielä. Auto jo 4 vuotta vanha. Taitaa olla ennätys!
..vaikka ette te sitä kuitenkaan usko.
Auto vuosimallia 1988.
Ei koskaan sähkövikoja!
306xr -93. Pelaa kuin unelma, sähkövioista ei tietoa.
eikö muka kertaakaan ole vaihdettu penkinlämmittimenvastuksia
Ihan mielenkiinnosta. Mitä maksaa vaihto ??? ( noin euroa/mk:aa ) Vastuslangat on siis penkin sisällä, ja kuvittelisin sen olevan jokseenkin työlästä ( ja kallista ) vaihtaa penkin sisään systeemit ??? Mullahan on nimittäin itselläni kanssa istuinosa pimeänä, ja oon ajatellu antaa olla. Useimmiten on kuitenkin sisälämmittimen esilämmittämä auto joten persgrilliä ei niin pahasti kaipaakaan, mutta ainahan ei autoa langan päähän saa........... Ja tätä pimenneenpenkinongelmaahan on mm. ainakin Fordeissa.
takavalojenne maadoitukset kuntoon. Lakkaa sekoilu samantien.
Moi
Takavalojen maadoitus pätkii. Ei iso vika, mutta oireilee kiusallisesti.
Vanhojen mallien ongelma, silloinkin iän myötä.
Monessa uudemmassa 406:ssa on valot aivan sekaisin. pari kertaa on pitänyt jättää kunnolla rakoa, koska ei tiedä että mitä h..ttiä se meinaa edellä tehdä, kun valot välkkää joka suuntaan. Niin ja 405:sta ei kannata edes mainita..
Haiskahtaa vähän liioitellulta, 406sessa ei tietääkseni ole ollut mitään ongelmia valojen toiminnan kanssa... jos olisi, niin eiköhän joku olisi tänne jo asiasta kirjoittanutkin?
Moi
Jos näin sanot, niin mikäs siinä sitten.
Itse en ole IKINÄ nähnyt 406:ssa swappaavia takavaloja. 405:ssä ja aika monessa muussakin merkissä takavuosina kyllä. Fiatit olivat aika eteviä näissä silloin, kun Uno oli voimissaan.
En usko, että kyseessä on enään tyyppivika. Yksilövikoja toki voi esiintyä.
No, varmasti joku hyväkin yksilö on sattunut syntymään (maanantaikappaleen vastakohta?) ja kalliimmat mallit kai pelaa paremmin.
Sitä paitsi pösöt on maanteiden suola, on nimittäin helkkarin huvittavaa ajaa pösön perässä, sitä oikeen toivoo, että käänny! käänny! jarruta! Tästä voisi kehittää seurapelin automatkoille.
Mielestäni ns. markan viasta ei kannata juuri haloota nostaa. Maadoituksen korjaamiseen menee noin 5 min ja kustannuksia 20 cm johdonpätkän verran.
Ihmettelen lähinnä, miksei ihmiset viitsi autojaan edes sen vertaa huoltaa, että laittaisivat kuntoon.
Paljon pahempaa se hapettuminen on auton korissa kuin maadoitusjohdossa.
Nythän on puhe vain sähkövioista. Pidetään ruostehommat erillään. Älä nyt luule, että Peugeot ei ruostu, koska siinä on sähkövikoja :o)
kyllä FORD sierra vie voiton valovioissa. aika usein näkyy "yksilöitä" jossa vilkkuu kaikki taka valot.
Moi
Uudet Peugeotit ovat huonoja ruostumaan. Patongit ovat niiin galvanoituja, niiin galvanoituja, ettei männävuosien chipsi-pelleistä ole tietoakaan.
Älä siis luule, ettei Peugeotissa voisi olla sähkövikoja, koska se ei ruostu.
Hyvä jos 'markalla' tai edes eurolla korjaantuu. Koskee varmaankin noita takavaloja.
Muuten kyllä tuntuu siltä, että rikki menee vaikka sun millaista relettä. Kaverin autosta meni sekä lasinpesijän rele että nyt keskuslukon rele. Arvaapa montako euroa niistä saa pulittaa. Auto on -94 tai -95, mutta se pitää kotteron hyväksi sanoa, että se EI TODELLAKAAN ruostu.
Itse en moista Riesaa ole vielä nähnyt. Fordeista tuntuu löytyvän lopulta kaikkia mahdollisia vikoja. Johtuiskohan siitä, että on tehty niin yksinkertaisista palikoista, että kuka tahansa kuvittelee pystyvänsä fiksaamaan niitä...
Kaveri poltti oman Fiat Unonsa omilla sähkövirityksillään.
Täyttä totta!) On ihme että joku viitsii yleensä ajaa niillä...
Aina myös vedotaan "maanantai" kappaleisiin joten kaikki kys. "autot" on ilm. valm. vain maanantaisin!Taitaa tytöntekijät tykätä kun on koko muu viikko vapaata!)
maku asioista on turha kiistellä sen tietää melko tyhmätkin, tosi tyhmät ei. jos jossakin autossa on joku vika ja täällä siitä puhutaan niin onse kumma kun aina joku kerubi tulee viisastelemaan tänne tyyliin Saksalaisissa autoissa ei ole mitään vikoja. juu Saksalainen insinööri on monesti pelastanut päiväni kun on saanut nauraa ihan vedet silmissä. saksalaiset inssit osaa tehdä mitä vaan mutta ne yrittää vähän liian hienoo ja seurauksena liikaa liikkuvia osia ja jumalaton mieliharmi. Ranskalaiset auto on rakennettu pienessä punaviinissä ja suuniteltu 2 promillen humalassa ratkaisut ovat pysyneet silti melko yksinkertaisina ja niitä on helppo korjata :)
406 ja jarrujen painaminen teki seuraavaa: oikea jarruvalo paloi normaalisti ja vasen oli pimeänä ja samalla syttyivät hätävilkut himmeästi palamaan. Korjatkää ne pösönne hyvät ihmiset !
mulla on 605 sri eikä mainittuja vikoja sähkö ym.laitteissa ole esiintynyt,joten ajattelin kysästä,milloin ja missä tämän hiihtoesityksesi ajattelit pitää?
vai eikö kantti riitä puheittensa pitämiseen.
Kerran olen tällaisen valoilmiön nähnyt, vaan ei ollut Peugeot, eikä muukaan ranskalainen vaan joku vanhempi japanilainen, jonka merkkiä/mallia en nyt muista.