Hei, eli mistä mihin lasketaan vuoden 2015 verokortti? Kun mulla näkyy viimeisimmässä palkkakuitissa vuoden alusta summa minkä olen saanut mutta siinä on myös vuoden 2013 joulukuun palkka maksettu vielä 2014 tammikuussa, joten jätänkö tuon joulukuun 2013 palkan laskematta uuteen verokorttiin? eli 2014 tammikuun-joulukuun 2014 palkat lasketaan ?
miten lasketaan?
2
69
Vastaukset
2015 vuoden verokortille lasketaan mukaan ne palkat, jotka työnantaja MAKSAA sinulle tämän vuoden aikana.
Eli kaikki maksut 1.1.-31.12.2015 aikana.
Verokertymä eli meneekö perus- vai lisäprosenstilla, nollautuu 1.1.2015, eli tammikuulla ei mene palkat lisäprosentin mukaan (JOS ei mahdollinen kk-raja ylity).
Jos olet hakemassa uutta verokorttia, niin sinun on arvioitava, paljonko tämän vudoen aikana sinulle maksetaan, esim. bruttopalkka 3000e.
Verokortin tilauksessa:
Arvio bruttotuloista (12,5*3000) = 37.500 (kesälomarahat myös)
Saatu tulo vuoden alusta: 3000 (tammikuussa maksettu joulukuun palkka)
Maksettu ennakonpidätys: 900 (se lukee siinä palkkakuitissa)
Auttoiko yhtään?Hei ja kiitos kysymyksestä!
Verokortille lasketaan aina koko vuoden tulot eli 1.1.2015 – 31.12.2015. Palkan maksuvuosi ratkaisee aina tulon verotusvuoden ja kumman vuoden verokortille tulo on huomioitava. Eli jos joulukuun palkka maksetaan tammikuussa, on se seuraavan vuoden tuloa.
Uusi, automaattisesti kotiin postitettava verokortti on voimassa helmikuun alusta lähtien. Tammikuussa toimitaan vielä vanhalla verokortilla. Verokortin tuloraja nollautuu vuodenvaihteessa ja vero pidätetään perusprosentilla. Et siis tarvitse uutta verokorttia pelkästään tammikuulle.
Ystävällisin terveisin
Sanni Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1264650Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv732683Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801695Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91176- 46896
- 66892
- 21873
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122853Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N68838Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50799