Kuinka kapeat renkaat saa laittaa Outbackkiin talavella?

Talvenvoittaja

Nyt koko on 225/60-17. Ovat auttamatta hangessa liian leveät! Millaisia renkaita itse käytätte Subbeissanne? Mikä vaikutus ajo-ominaisuuksiin kapeilla renkailla, enkä nyt tarkoita mitään kilpa-ajoa.
Kohta puskee lunta taivaalta!

8

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OB2013

      Kyllä noilla pärjää vaikka on sanottava, että itselläni myös vastaavia ajatuksia talvirengas leveydestä. Tuollainen 205 olisi varmaakin riittävä.
      Onpahan muuten aika tyyriit nuo 17" piikkirenkaat kun kävin kyselemässä kitkojen tilalle sellaisia.

    • Leveyden ihannointi

      215-65-17 löytyy oikeasti ja haaveena olisi 205-65-17 mutta eka versio löytyy kait vaika aivan vieras koko minulle. 215-60-17 on monessa autossa ensiasennus.

    • for forre

      Jos siihen sopii 16 tuuman vanne, voisit laittaa vaikka 215/70/16.
      Toimisi talvella hyvin tuon korkeamman profiilin vuoksi.

      • Subbe_12

        Se oikea koko on 215/65 R16, joka itselläni on. Se toimii talvella. Ja ainoat oikeat talvirenkaat Subaruun ovat Nordic Frost 100 SUV. Hinta-laatusuhde kohdallaan ja auto hiljenee huomattavasti. Moni ei vaan usko. Nokian kasit ovat hyvät, mutta kalliit ja meluisat


    • Talvenvoittaja

      En osta kyllä uusia vanteita joten tuo 17 tuumainen käy. Mites tuon 215-65-17 renkaan halkaisija onko se suurempi kuin 225-60-17 . Vaikuttaako nopeusmittarin näyttöön? Tuo 205-65-17 olisi kyllä parempi jos kantavuus riittää? Pitääpä alkaa katselemaan ja kyselemään. Kitkoja ajattelin kun niillä on tullut vallan ajettua, ehkä nastakin sopisi vaihteeksi, se olisi sitten ylimääräinen turvatekijä. Mitä merkkiä?
      Omat olleet Misukoita, todella hiljaisia, paljon hiljaisemmat kuin kesärenkaat jotka ovat Hankookit.

    • Leveily muoti-ilmiö

      215-60-17 on sopiva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3533
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2164
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1819
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1579
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1538
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      14
      1518
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1225
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      86
      1174
    Aihe