Nimimerkki Kesitas yrittää perustella vl:ten panettelua sillä, että muista uskonnollisista liikkeistä pf-tapauksia olisi löytynyt vain muutama. Kyseessä on törkeä hätävalhe. Asiantuntijalausunnon mukaan esim. helluntaiseurakunnissa ilmenneistä lukuisista hyväksikäyttötapauksista julkisuuteen nousi vain jäävuoren huippu. Kesitaksen tapaisiin kieroihin valehtelijoihin ja vääristelijöihin on mahdotonta luottaa.
"Kesitas 3.1.2015 06:19 ... Helluntait ovat kristittyjä. ... joista on löytynyt vain muutama tapaus."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13229796#comment-76237860-view
"Seurakunnissa kouluttajana toimiva evankelista ja projektityöntekijä Pirkko Muhonen kertoo tavanneensa runsaasti hyväksikäytöstä kertovia uhreja helluntailaispiireissä. ---- Julkisuudessa kerrotut tapaukset ovat Muhosen mukaan ”JÄÄVUOREN HUIPPU”. http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2008/11/752143/hyvaksikaytto-puhuttaa-helluntailaisia
PS. Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö on sikamainen teko aina, edustipa tekijä mitä vakaumusta hyvänsä.
"Kesitas 3.1.2015 06:19 ... Helluntait ovat kristittyjä. ... joista on löytynyt vain muutama tapaus."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13229796#comment-76237860-view
"Seurakunnissa kouluttajana toimiva evankelista ja projektityöntekijä Pirkko Muhonen kertoo tavanneensa runsaasti hyväksikäytöstä kertovia uhreja helluntailaispiireissä. ---- Julkisuudessa kerrotut tapaukset ovat Muhosen mukaan ”JÄÄVUOREN HUIPPU”. http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2008/11/752143/hyvaksikaytto-puhuttaa-helluntailaisia
PS. Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö on sikamainen teko aina, edustipa tekijä mitä vakaumusta hyvänsä.
Vastaukset 25
Vanhimmat
No et kai ota tuota helluntaiklovnia tosissaan? Ehkä se kertoo jotain sustakin, kun vaivaat päätäsi tolla kirjoitustaidottomalla "onnellisella" veitikalla?
Tutustu sen kotisivuihin ihan etusivusta alkaen ja totea ettet ikinä ole törmännyt niin paljon kirjoitusvirheitä sisältävään tekstiin :))))))))))))))))))
ps. Nirto kärpä
Hahahh
helluntaisaasta Kesitas kirjoitti:
"siellä se on vain muutama tapaus"
Todellisuudessa tuon saastalahkosi korkeimmassa eliitissäkin se on epidemia:
Helluntaiherätyksen mukaan seuraavat henkilöt ovat uskovaisia, jos ovat onnistuneet polvirukoilemaan syntinsä anteeksi "Jumalan silmien edessä":
- törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä viiden vuoden ehdottoman vankeustuomion saanut helluntaievankelista
- oman lapsensa seksuaalisesta hyväksikäytöstä 1,5 vuoden vankeustuomion saanut helluntaikuoronjohtaja
- poikien törkeään seksuaaliseen hyväksikäyttöön syyllistynyt helluntainuorisotyöntekijä, joka "sovitti" tekonsa "Jumalan silmien edessä" ja sai ylennyksen helluntaiseurakunnan pastoriksi
- lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä puolen vuoden vankeustuomion saanut helluntaipastori
- Melperi1, jonka mukaan lasta seksuaalisesti hyväksikäyttänyt helluntaipastori vain "erehtyi hiplaamaan", hyväksikäytetty "ei ollut oma tytär" ja jossa "sen pidemmälle ei menty"
Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö on sikamainen teko AINA, edustipa tekijä mitä vakaumusta hyvänsä.
Siinä onkin helluntaimelpereille ja vapaakirkkokesitaksille kova pala purtavaksi...
"Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö on sikamainen teko AINA, edustipa tekijä mitä vakaumusta hyvänsä."
Mellu on tuosta jyrkästi eri mieltä. Merkityksellistä on Mellun mielestä vl:ien lukeutuminen "maailman ainoisiin oikeisiin ja Jumalalle kelpaaviin uskovaisiin", ei hyväksikäytettyjen lasten kärsimys. Helluntaimiesten hyväksikäytöt ovat siksi vähäteltäviä asioita:
"Melperi17.6.2011 11:09 Sinä vertaat vl-pedofiliaa koko yhteiskunnan pedofiliaan. Et siis anna mitään painoarvoa sille, että vl-pedofiliassa on kysymys "maailman ainoisiin oikeisiin ja Jumalalle kelpaaviin uskovaisiin" eli vanhoillislestadiolaisiin (oman opetuksensa mukaan) kuluvista henkilöistä. Tämä ei merkitse sinun asian tarkastelussa mitään. Miksi ei?"
"Melperi1 17.2.2012 22:15 Vastavetona vellovaan vl-pedofilia-keskusteluun jotkut vl:t ovat vetäneet tälle palstalle yhden helluntalaisen saarnamiehen, joka erehtyi v. 2008 hiplaamaan erästä 15-vuotiasta tyttöä. Ei ollut oma tytär. Sen pidemmälle ei menty."
En oe helluntai nen , en oe ehkä myskään vapakirkoline ?? Lesta piru ??
Pisitä parempi totissutus väieijesi tueksi hä ??
Siunauksella
Kes.
helluntaitollolle:
2.5.2014 10:36
0
Sulje
ja PLO;n ohjatessa ampuvat keksimäärin 22 ohjattua raketti- iskua päivässä.***
Kyllä minäkin ampuisin jos ryssäper.kele tulisi asumaan takapihalleni. Tosin ****** ei ikinä toimisi noin kuin juutalaisterroristit. Ja viattomilla palestiinalaisilla aseet ovat lähinnä kiviä ja tähtisädetikkuja.
***Eikö muut maat vastaisi siihen jos näin omaa kotimaata pommitettaisiin?******
Kukaan ei ole ikinä pommittanut heitä, vaan oman Palestiinan maan kansalaiset ampuvat ilotulitusraketteja jotta maailma huomaisi että terroristit ovat muuttaneet heidän takapihalle. Lisäksi samat rasistiset juutalaiset ajavat autolla lasten päälle jos sattuvat reitillä olemaan.
***Samoin maassa asuu n 1,6 miljoonaan arabia samoilla oikeuksilla kun itse kansalaiset, ja käyttävät nimeä palestiinalaiset, joita ei edes ole olemassa?***
Tiedämne kyllä, terroristien mielestä heitä ei ole edes olemassa. Ovat ilmaa ja vielä senkin jälkeen te helluntailaiset rasistit huidotte tyhjää ilmaa.
**Miksi e eivät integroidu omiin kansoihinsa?**
He ovat oma kansa omalla maallaan. Te helluntailaiset mulkoilijat ette osaa aata sanoa, vaan elätte kivikautinen ohjekirja kainalossa ja huidotte tyhjää ilmaa. Mulkoilu lisääntyy sitä mukaan kun näette pikku-ukkoja.
**Siat on sikoja, lue Gen 16;12 Poikasi on oleva kuin villiaasi,**
Vain henkisesti sairas, kuten helluntailainen hakee rasismilleen perusteet kivikautisesta satukirjasta.
Sano hihhuli vielä *vedä käteen* niin olet maximoinut tyhmyytesi.
Kesitas= Jamus Hiiri (oikeesti on viemärirotta)
Jammus Hiiri
12.1.2015 21:54
Itkeekö lesta apua pakanalta??
Naurettavaa kaksinaamaisuutta.
Näin käy, kun on hätä kädessä
miksi teet tuon mustana?
12.1.2015 21:59
Miksi sinä Kesitas olet aina Pahuuden puolella?
......
luu
"Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö on sikamainen teko AINA, edustipa tekijä mitä vakaumusta hyvänsä.
Siinä onkin helluntaimelpereille ja vapaakirkkokesitaksille kova pala purtavaksi..."
Jämpti on näin. Ja sama pätee lestadiolaisiin myös.
Ei nämä lestat kykene terveeseen itsekritiikkiin eikä kristilliseen ajatteluun ollenkaan.
kaikki mahdolinen oma ja lainattu enegia menee omien temppujen puolustamiseen, mistähäån sellainen mentaali mahtaa kertoa, miettikää jos uskallatte.
Hieman katsantoa, kuka valehtelee?
Avaaja kirjoitti; että muista uskonnollisista liikkeistä pf-tapauksia olisi löytynyt vain muutama.??
Niin, muista löysit vain yhden, olisi ollut parempi kirjoittaa ja valuttaa omaa syyllisyyttä vain helluntailaisten päälle, joilla on asiassa jo omat syntinsä.
Valehtelet, muista et puhu mitään vain helluntailaisista.
Eli näissäkö kahdessa he esiintyvät? En kuulu kumpaankaan lahkoon.
Jäi vielä mainitsematta, että onko asiantuntia ehkä SRK;n pedofilia salaaja?? Sopisi kuvioihin.
Siellä niitä on muutamia? Jos useampia nimeä, teillä kuitenkin -60 luvulta lähtien tuhansia.
>>Kesitaksen tapaisiin kieroihin valehtelijoihin ja vääristelijöihin on mahdotonta luottaa.** En hae ollenkaan luottamustasi. En minäkään voi valehtelijoihin luottaa.
Toisaalta, et taida tajuta muutamia eroja. VL pedofiliaan kuuluu raiskaus, ja lehtitaitojen mukaan helluntailaisuuteen ja myös tämän palstan mukaan suutelu suulle?? Sehän Raamatun ohje, mutta omiensa nainti vie helvet.tiin.
Muhonen saattaa kirjoittaa niin, kuten sanoit, mutta ongelmana on olettamus, Hänen näkemys ja vailla yhtään nimeä.
Esillä oli kolme, joista yksi todettiin syyttömäksi.
Ei taida riittää pesemään teidän pesäänne.
Täällä Oulun alueella on mm. Vihelöitä ja Myllymäkejä tuomiolla joka kuukausi.
"Niin, muista löysit vain yhden ... Valehtelet, muista et puhu mitään vain helluntailaisista."
Jos haluat laajentaa tietämystäsi, niin voin alkaa linkittää sinulle lisääkin. Aloita metodistikirkosta: http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/raju-paljastus-lasten-hyvaksikayttoja-keski-suomessa/1321783
"Eli näissäkö kahdessa he esiintyvät? En kuulu kumpaankaan lahkoon."
Uskoisiko tuota? Kovasti sinulla tuntuu olevan helluntaisympatioita ja helluntaipedofilian vähättelytarpeita: "Helluntait ovat kristittyjä. ... joista on löytynyt vain muutama tapaus."
"Muhonen saattaa kirjoittaa niin, kuten sanoit, mutta ongelmana on olettamus, Hänen näkemys ja vailla yhtään nimeä."
Lue tarkemmin äläkä toivo tosiasioiden vastaisesti, vääristele äläkä valehtele. Muhonen kertoo artikkelissa tavanneensa runsaasti hyväksikäytöstä kertovia uhreja helluntaipiireissä, ei olettavansa: "Seurakunnissa kouluttajana toimiva evankelista ja projektityöntekijä Pirkko Muhonen KERTOO TAVANNEENSA runsaasti hyväksikäytöstä kertovia uhreja helluntailaispiireissä. ---- Julkisuudessa kerrotut tapaukset ovat Muhosen mukaan ”JÄÄVUOREN HUIPPU”. http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2008/11/752143/hyvaksikaytto-puhuttaa-helluntailaisia
"Esillä oli kolme, joista yksi todettiin syyttömäksi."
Taas toivot olemattomia, vääristelet ja valehtelet. Artikkelissa todetaan: "Lokakuussa Iltalehti uutisoi tunnetun helluntaipastorin saamasta puolen vuoden ehdollisesta vankeustuomiosta. Asian käsittely jatkuu hovioikeudessa, JONNE VALITTI SYYTTÄJÄ, EI TUOMITTU."
"VL pedofiliaan kuuluu raiskaus, ja lehtitaitojen mukaan helluntailaisuuteen ja myös tämän palstan mukaan suutelu suulle??"
Esim. 5 v. ehdotonta saanut helluntaievankelista sai mielestäsi tuomionsa lapsen suutelemisesta? Tuomion pituus kertoo ihan suoraan, mistä on ollut kysymys: lapsen naimisesta. Samoin 1,5 v. oman lapsensa seksuaalisesta hyväksikäytöstä saanut helluntaikuoronjohtaja on tuomion pituudesta päätellen nainut lastaan. Saman verran sai eräs vl-tapaus uhrinsa naimisesta. 6 kk ehdollista saaneen helluntaipastorin harjoittama hyväksikäyttö on tuomion pituudesta päätellen ollut kähmimistä ja muita yhdyntään tähtääviä esileikkejä. Suutelua on tosiaan seksuaalista ja täysin ei-seksuaalista. Ei-seksuaalisia lasten suuteluja ei käsitellä oikeussalissa, vaikka kuinka yrittäisit vääristellä tosiasioita.
"VL pedofiliaan kuuluu raiskaus"
Mediassa olleista tapauksista suoranainen raiskaus on harvemmin kuulunut rikosken luonteeseen vl-pedofiliatapauksissakaan. Tämä ei liity vl-liikkeeseen, vaan rikoksen luonteeseen, josta ilmeisesti ko. rikoksiakin työkseen tutkija poliisi on kirjoittanut: "Lapsiin kohdistuneiden seksuaalirikosten osalta on melko harvinaista, että teko olisi sisältänyt väkivaltaa, koska lapsi on helpompi joku puhua ympäri tai painostaa tekoon pelkällä aikuisen käyttäytymisellä." http://markofobbaforss.puheenvuoro.uusisuomi.fi/165613-kenen-syy-seksuaalirikos-on
"Esillä oli kolme, joista yksi todettiin syyttömäksi."
>>Taas toivot olemattomia, vääristelet ja valehtelet. Artikkelissa todetaan: "Lokakuussa Iltalehti uutisoi tunnetun helluntaipastorin saamasta puolen vuoden ehdollisesta vankeustuomiosta. Asian käsittely jatkuu hovioikeudessa, JONNE VALITTI SYYTTÄJÄ, EI TUOMITTU."** Niin poimin ne Sinun asettamasta linkistä.
Toimin alueella, ja kun puhutaan uskonnosta, niin alalla ja olen törmännyt sielunhoidollisissa yhteyksissä yli 30 kymmeneen hyväksikäytettyyn.
Helluntailaisuudessa en yhteenkään, koska en juuri ole heidän kanssaan koviakaan tiiviissä yhteistyössä, kuten en lestadiolaistenkaan.
Tilanne on heidän kohdallaan katastrofaalinen, sillä mm sukupuolielämä kuoli oman Isän alle, tai yleensä pedofiilin alle.
Akti on vain pelonsekainen suorite, siitä uupuu todellinen rakkaus. Tämä on heidän kertomaa, ja entisen parisuhteen myötä jouduin sen toteamaan todeksi, ja se johti eroon.
Valehtelussa ei VL;Iä voita edes poliittiset puolueet.
>>"VL pedofiliaan kuuluu raiskaus, ja lehtitaitojen mukaan helluntailaisuuteen ja myös tämän palstan mukaan suutelu suulle??"Väitätkö ettei näin julkisoida VL piireissä? Palstallakin ainakin 200 kertaa.
>>Esim. 5 v. ehdotonta saanut helluntaievankelista sai mielestäsi tuomionsa lapsen suutelemisesta? Tuomion pituus kertoo ihan suoraan, mistä on ollut kysymys: lapsen naimisesta. ** Onko siitä Sinulla faktaa ja miten se suhtautuu Veikko Vihelän 14 lapsen naintiin, 14 lapsen oalta ja kuinka ollakaan, ”omat koirat oikeudessa” ja vain 70 pv ehdollista??
Miten se kristityn vilpittömyys?
Niitä on helluntailaisuudessa varmaan enemmänkin, mutta tämä on VL palsta.
Heillä se kuitenkin oli enemmän tapa/ lupa ja ominaisuus, vielä ennen Internetiä, ja senkin jälkeen joka kuukutista.
Ero on joulukaloillakin, silakoilla ja SUURELLA LOHELLA.
##Avaaja kirjoitti; että muista uskonnollisista liikkeistä pf-tapauksia olisi löytynyt vain muutama.??#
Missä kirjoitti? Kun valehtelet, niin elä tee sitä päinvastaisen todistusaineiston edessä helluntailainen.
luu
Helluntailainen on esittänyt vuonna 2010 seuraavan varovaisen arvion:
"liikaa on 13.9.2010 00:21 Pedofiilien määrät Tarkkaa lukua ei ole kukaan ilmoittanut, mutta T. P. ja Ivalon E. . ja kuoronjohtaja ovat tunnetuimmat tapaukset.
Ehken arvioi kuitenkaan pahasti väärin, jos esitän luvut 10-15, helluntaiseurakunnan eri luottamustehtävissä olevista pedofiileista. Toivottavasti olen väärässä, ettei olisi noinkaan montaa. Julkisuudessa esitetyt viralliset lausunnot, antavat ymmärtää lukujen olevan suuremmatkin."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9302946
luu
Mitähän, jos keskittyisit tämän palstan aihepiiriin?
Luu
Julkisuudessa, mutta salassa helluntailainen epidemia
Epärehellisten saastaidoli
luu