Heinolan uusi viestintä- ja tiedotussihteeri toivoo heinolalaisilta ideoita tieottamiseen ja tiedottamisen tarpeesta. Virka on uusi joten tiedonjakamiskulttuuria ei Heinolassa ole ollut lukuunottamatta kesäteatteria. Kesäteatterin tuottaja ansaitsi "kesäteatteritiedon julkistamispalkinnon" kesäteatterin tiedottamisesta ja lippujen markkinoinnista matkailu- ym. messuilla. Kesäteatteriin käytiin musikaaleja katsomassa ihan Amerikoita myöten, josko Heinolaan sopiva löytyisi.
Ennenkuin osaamme Heinolan tiedottajaa kannustaa ja tiedottamisen lähteitä esitellä, pitäisi tietää, mikä on "tiedottajasihteerin" asema organisaatiossa. Onko se kaupungin virallinen tiedottaja, ja tehtävänä kuntalain mukaisesti tiedottaa viereillä olevista ja tulevista asioista huomioiden kaupunkilaisten osallistuminen. Onko asema kesäteatterin tuottajan alaisena eli lähinnä kesäteatterin tiedotus? Se "kellon" kesäpuoli?
Heinolassa tiedottajan on hyvä tietää, ettei iske päätään "kaltoinkohtelukulttuuriin".
- arkoja asioita on, ja niistä ei sovi informoida - etenkään asukkaille. Tämä tiedetään entisen valtuuston puheenjohtajan järjestämästä info-tilaisuudesta, josta asukkaat yritettiin häätää pois kuten valtuutetutkin.
- toisen käden tietoa on, ja sitä voi antaa mediassa, esimerkiksi tv:ssa, jos virkamiehen asema on riittävän vähäinen, katso selvitystyöryhmän raportti, jonka sihteerinä toimi nykyinen hallinto- ja kehitysjohtaja, silloinen henkilöstöjohtaja
- raportteja annetaan "mahdollisuuksien mukaan", esimerkiksi Wellamon raportti va. kaupunginjohtaja Rinnevaaralle ja hänen lakimiehelleen
- kaupunginjohtajan työskentelystä on voinut pitää päiväkirjaa ja julkaista sen sekä kerätä nimiä adressiin kaupunginjohtajan erottamisesi, jos on kova huoli Heinolan tulevaisuudesta.
Heinolalaiset eivät ennen vanhaan lukeneet netistä kokouspöytäkirjoja ja esityslistoja. Nythän niitä luetaan ja ... mikä pöyristyttävää... keskustellaan jopa Suomi4:ssa ja vielä arvostelevaan sävyyn. Loppuisikohan netissä kirjoittelu, jos Heinolaan saataisiin avoin ja keskusteleva ilmapiiri kaupunkilaisia kuulemalla?
Joten kaupungin kotisivuille kysymys-vastaus palsta, jota virallinen tiedottaja toimittaa. Kysymyksiin vastaukset avoimena datana lautakuntien puheenjohtajilta, valtuutetuilta tai ko. virkamiehltä. Ongelmana on heinolalaisten vaikenemisen kulttuuri. Jos uskaltaa niin saa kiusaajat peräänsä ja asiaton mollaaminen alkaa... Esimerkkinä kesäteatterin laatikkokassa ilma kuitteja. Laatikkoon rahat ja tilitys ilman kuitteja.... siinä ei mitään paheksuttavaa mutta auta armias henkilöä, joka laatikkokassasta huomautti. Hänen panettelu ja parjaus on ollut uskomatonta.
Joten mieluummin muutetaan muualle. Niinpä viime vuonna Heinolasta muutti noin 250 joulukuuhun mennessä. Onko muuttajilta kysytty, miksi muuttivat pois, ah niin kauniista Heinolasta, jossa on kesäteatteri. Joka siis auttaa. Tiedottaja voisi selvittää, miksi Heinosta muutetaan muualle ja informoida siitä tiedontarvitsijoita. Jos jotain kiinnostaisi.
Onhan Heinolassa tarkastuslautakunnan puheenjohtajan valtuustoaloite avoimesta datasta koskien hankintoja. Katsotaan miten sille käy täkäläisessä "päätöksentekokulttuurissa".
Heinolassa tieto on ollut vallankäytön väline
7
1764
Vastaukset
- vice versa
On vanha juttu, että joillekin puolillaan oleva lasi on puoliksi tyhjä ja toiselle puoliksi täynnä. Toinen näkee mahdollisuuden, toinen uhan.
Joillekin mikään asia ei ole kiitoksen arvoinen ja toisen esittämästä kiitoksestakin etsitään ketunhäntä.
Myönteinen näkemys elämän asioista helpottaa elämää. Jos uusi näyttää enemmän mahdollisuudelta kuin uhalta, tuottaahan se aivan erilaisen tunnelman.
Suosittelen :-)
Toivotan onnea ja menestystä uudelle virkamiehelle! - Salaisuuksia
Hyviä esimerkkejä on salailusta on Wellamon raportit osittainen julkaisu.
Raportista on vain julkaistu yhteenveto ja siitäkin puuttuu sivun alaosat jotta numeroinnista ei huomaa että osa sivuista puuttuu.
Raportissa selviää yhden virkamiehen kieltäytyminen työskentelystä ja todella huono käytös esimiestään kohtaan, josta esimies huomatti. Tämän jälkeen esimiestä syytetään kiusaamisesta ja jäädään sairaslomalle.
Tämä henkilö oli myös kirjeenvaihdossa erään pyhäjärveläisten valtuuston jäsenen kanssa.
Sama henkilö valehteli että eräällä määräaikaisella miespuoliselle työntekijällä on menossa oikeudenkäyntejä entisiä työnantajia kohtaan. Valitettavasti muutama valtuuston jäsen ja Saija pitivät juorua totena.
Valitettavasti uutta raporttia ei ole tehty ja muut työntekijät vaihtavat mieluummin työpaikkaa kun jäisivät töihin.
Mihin katosivat 51 sivua alkuperäistä raporttia?
Ps. Paperin keräykseen ei saa laittaa tietosuojamateriaalia. - Heinola info
Heinolan kaupunginhallitus teki maanantaina Itä-Hämeen mukaan muun muassa seuraavia päätöksiä. Katso kaupunginhallituksen pöytäkirja.
Hallitus pyytää Korkeinta hallinto-oikeutta hylkäämään Rauno Maaningan valituksen, joka koskee hänen valintaansa kaupungin kansliapäälliköksi koskeneiden ex-kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaran viranhaltijapäätösten kumoamista. Maaninka katsoo tulleena syrjityksi ja perusteetta erotetuksi virheellisesti syntynein päätöksin, kaupunki on toista mieltä.
Heinolalaisen mielipide tulee tässä: Maaninka, Saarijärven talous- ja hankintajohtaja, oli toinen kansliapäällikön virkaa hakeneista, joka testattiin ja sopivaksi todettiin. Muun muassa oikeustieteen opinnot. Nykyinen hallinto- ja kehityspäällikkö (silloinen va. kaupunginjohtaja, va. kansliapäällikkö, entinen henkilöstöjohtaja) Sinikka Malin esitti kansliapäällikön virkaan Carean sosiaalipalveluista kasvatustieteiden lisensiaatti Anu Romppaista. Romppaisen kieltäydyttyä kansliapäällikön virka jätettiin. Virkaa "valovoimaistettiin", lakiopinnot poistettiin ja myöhemmin perustettiin HALLINTO- JA KEHITYSPÄÄLLIKÖN virka, johon Malin itse valittiin.
Kansliapäällikön virkaa oli suunniteltu kaupuginhallituksen kokouksissa 18.6.-12, 25.6.-12, 10.9.-12, 29.10.-12 ja 14.1.-13. Alunperin virkaan haki 7 ehdokasta. Hakuaikaa jatkettiin ja OIKEUSTIETEELLINEN KOULUTUS nostettiin etusijalle.
Valmistelijaksi ryhtyi Sinikka Malin (Khal 29.10.2012) ja varatuomari Terhi Mäkiniemi veti hakemuksensa pois. Uusia hakijoita ilmaantui 17. Haastateltavaksi kutsuttiin 6. Maaninka oli oikeustieteen maisteri ja yksi haastatelluista. Vaskelainen (hallintotiet. maisteri) veti hakemuksensa pois.
Päätettiin käydä keskustelu KONSERNIHALLINNON OSAAMISTARPEISTA ennen mahdollista valintesityksen tekemistä valtuustolle.
Sinikka Malin, vs. kaupunginjohtaja, esitti Romppaista kansliapäällikön virkaan mutta Romppainen perui hakemuksen ja toivotti rekrytointionnea.
Kun kaupunginjohtaja Rinnevaara eristettiin ja jättettiin työskentelemään yksin, piti laatia muun muassa Heinolan lausunto KUNTARAKENNEUUDISTUKSESTA. Määräaikaan mennessä. Oikeustieteen maisteri Maaninka laati lausunnon, jota valtuustossa kehuttiin samalla kun valtuusto erotti tilapäinen kansliapäällikön virastaan viiden päivän jälkeen.
Nyt sitten asia on Korkeimmassa hallinto-oikeudessa.
Kansliapäällikön virka on muutettu "valovoimaiseksi" hallinto- ja kehitysjohtajan viraksi, virasta poistettu lakimies-koulutus ja virkaa hoitaa entisen kansliapäällikön viran esittelijä eli vs. kaupunginjohtajana toiminut Sinikka Malin.
Nyt Heinola on ilman lakimiestä, onko valtuusto ulkoistanut lakimiespalvelut ja mikä on lakipalvelujen hinta?
Itä-Hämeen mukaan (kaupungin hallitus päättnyt) työllisyysasioita koordinoivaa työllisyystyöryhmää johtaa hallituksen puheenjohtaja Raili Hilden. Lisäksi siihen kuuluvat Seija Saittakari ja Ville-Matti Kuusela, kaupunginjohtaja Jussi Teittinen, henkilöstöjohtaja Pirjo Manninen, työllisyyskoordinaattori Tero Auvinen ja TE-toimiston edustaja.
Onko Heinolan elinkeinotoimikunta lopettanut toimintansa? Eikö työllisyys olisi elinkeinotoimen ensisijainen tehtävä ja vastuu, kun on valittu uusi elinkeinojohtaja ja hänen alaisekseen nimitetty elinkeinopäällikkö?
Toivottavasti uusi työllisyystyöryhmä selvittää ensi töikseen Heinolan työpaikka-omavaraisuuden, mikä se on tällä hetkellä ja mikä työpaikkaomavaraisuuden tulisi olla työllisyystyöryhmän ja uuden elinkeinotoimen työskentelyn jälkeen vaalikauden lopussa työllisyyden parantamiseksi. Työllisyys paranee, jos Heinolaan saadaan työllistäjiä eli niitä uusia yrityksiä start uppeja ynnä muita.- kerppu
Matti kysy pappa -kaveriltasi noita kysymyksiäsi.
- Witusmän tääki
Hallitus myös tiedotti Jarmo Laitisen valituksesta seuraavasti.
Heinolan kaupungille on saapunut seuraavia päätöksiä ja tiedoksi- antoja:
- Hämeenlinnan hallinto-oikeuden päätös 19.12.2014 Jarmo Laitisen valitukseen koskien kaupunginvaltuuston päätöstä 17.11.2014
§ 121: Valtuustoaloite WPK-talon ja kesäteatterin tulosseurannan kehittämiseksi. Hallinto-oikeus ei tutki valitusta.
Mikä seuraavaksi? - Mistä johtuu
Ei taaskaan onnistunut.
- harmaa talous
Liian monella liian paljon menetettävää, siksi ei onnistu ja Heinola ei ole kuin lätäkkö kansallisessa jätealtaassa ja ongelma on valtakunnallinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236975Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421259Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93804Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733