Paras tapa lopettaa hevonen?

Hevosystävä

Mikä on paras tapa lopettaa hevonen? Lienee ravolverilla silmien väliin, mutta tuleeko paha sotku? Kivääri löytyisi myös...

8

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasiro

      Minun tammani ammuttiin, mielestäni se oli nopein ja armeliain keino. Eli nappi silmien väliin niin se oli kerrasta poikki. Mutta se täytyy osata.
      Sotkua tulee, verta tulee nenästä aika paljon kun suonet päässä ratkeaa joten kannattaa tehdä se paikassa jossa siitä ei ole haittaa. Helpointa on jos se tehdään valmiiksi kaivetun kuopan pohjalla jolloin hautauskin tulee toimitettua samalla.

      Eläinlääkärit tietysti myös lopettaa hevosia, piikillä, mutta se kuulemma vie aikaa ja maksaa, isoon eläimeen menee paljon ainetta.

      Muita tapoja en tiedä joten makuasia...

    • Ampumalla paras. Ja jos mikään, lääkitys tai vastaava, ei estä teurastusta niin lihat ehdottomasti talteen. Siinä on monta sataa kiloa hyvää lihaa, montun pohjalla se menee hukkaan.

    • Kasiro

      Tosiaan, teurastamo on myös yksi vaihtoehto jos ei ole mahdollista tai halua hautaamiseen.

    • Hyihelvettieiampumalla

      Todellakin piikillä! Ampuessa hevonen vain kärsii!

      • ahessa

        Ei kärsi. Kun luoti lävistää aivot niin se ei edes tiedä että siihen on jotain osunut. Se on sekunnissa selvä.


    • järkevä.tyyppi

      Mitäs teet sillä hevosen ruumilla kun se sinulle jää. Sitä paitsi teurastaminen on järkevin vaihtoehto koska siinä et menetä rahaa vaan saat rahaa ja hevosen ruumis ei jää talliisi homehtumaan. Hevosia ei saa myöskään haudata maahan.

    • ahessa

      Ruumiin hävittäminen on selvitettävä etukäteen. Mutta järkevä tyyppi on oikeassa, teurastaminen on hyvä vaihtoehto. Jos hevonen on ollut lääkekuurilla sitä ei huolita teurastamoon.

    • coryki

      Hevosen saa haudata kunhan ei pohjavesialueelle ja eläinlääkärin on muistaakseni hyväksyttävä hautauspaikka.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1402
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe