tavaran panttaus

ensikertalainen2

En ole koskaan ennen vienyt mitään panttilainaamoon, mutta nyt olen pakon edessä. Elektroniikkaa minulta löytyy mitä voisin pantata, mutta koska kuitteja ei ole enää tallella niin ne ei onnistu. Minulta löytyy akustinen kitara millä uutena on hintaa 120€. Omani on hyvässä kunnossa, toki hieman käytön jälkiä löytyy. Kitaraan kuuluu myös laukku. Lisäksi löytyy kaksi hopeasormusta kaiverruksilla ja kullattu rippiristini kaiverruksella. Siinä jonkinmoinen timantti, en tiedä onko edes aito. Mitähän näillä olisi mahdollista saada? Toki selviää huomenna kun menen paikan päälle, mutta panttaaminen nolostuttaa ja olisi kiva tietää huolivatko edes tällaista tavaraa.

4

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korut huolitaan. Kitarakin varmaan mutta ei sillä paljoa luottoa irtoa. Rohkeesti vaan kysymään arviota.

    • Jokota

      Hopeasormuksella on jälleenmyyntiarvoa 5-20e, käytetyllä kitaralla pari kymppiä.. Minkään sortin pantiksi noita tuskin huolitaan, pitäisi olla täyskultakoruja tai arvokas kitara tms..

      • ensikertalainen2

        Sain näistä tavaroista 36€ millä sain hyvin ruokaa, pärjää seuraavaan palkkapäivään. 4kk aikaa hakea tavarat takaisin, onneksi summa sen verran pieni että onnistuu kyllä.


      • kännykällä safkaa
        ensikertalainen2 kirjoitti:

        Sain näistä tavaroista 36€ millä sain hyvin ruokaa, pärjää seuraavaan palkkapäivään. 4kk aikaa hakea tavarat takaisin, onneksi summa sen verran pieni että onnistuu kyllä.

        Halvemmalla olisi pärjännyt ostamalla lahjakortteja puhelinlaskuun.
        esim
        http://www.lahjakorttipalvelu.com/fi/Lahjakortit-kannykalla-c143.php
        Tämäon kätevää kun ruokarahat loppu,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      181
      1508
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      195
      1136
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1101
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      765
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      700
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      691
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      680
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      673
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      19
      621
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe