Olen jo vuosia kerännyt soilta käpyjä. Innostukseni käpyjen keräilyyn allkoi opettajani kehoituksesta "mennä suolle käpyjä keräämään". Siitähän se alkoi. Onkohan keräämilläni kävyillä markkinoita ja rahallista arvoa? Kertokaa muutkin jotka keräätte suolta käpyjä.
Käpyjen keräily
7
276
Vastaukset
- eryi
kuule noil ei oo p a s k a n vertaa arvoa. heitä ne va roskii ja hyppää ite perässä. mä en yhtään ymmärrä tätä juttuu et ihmiset jotka kerää ilmaseks jotain paskaa tässä tapauksessa käpyjä, niin luulee et sit ku ne on jonki aikaa niit keränny et niil olis sit automaattisesti arvoo 1000€.
- kaikkea näkee
Siis miksi niitä suolta pitää kerätä? Metsissä niitä paremmin on. Suolta kerään itse vaan lakkoja, karpaloita, juolukoita ja variksenmarjoja.
- verotonta tuloa
Kyl siitä rahaakin saa, muttei ylivuotiset lelpaa.http://yle.fi/uutiset/kapyja_keraamalla_jopa_nelja_tonnia_kuussa_puhtaana_kateen/6374487
- käyttöä löytyy
Kuusenkäpyjä voi käyttää esim. perävaon pyyhkimiseen, kun käy metsässä paskalla. Näin olen kuullut. Se perustuu siihen, että auenneet suomut keräävät kaiken täyhkän pois, kun vedät vastakarvaan.
- Käpykylän_kylpylä
Miinusmerkkistä on se rahallinen arvo, sakot nimittäin ansaitset. Käpyjä ei saa kerätä ilmaiseksi vaan pitää olla maanomistajan lupa.
- GrilliHiillos
Kävyistä saa parhaat hiillokset makkaraa paistellessa. Kyllä niistä maksetaankin, jos kuivatat ne ja säilöt hyvin.
- maksumiesx
Ei suolla kasva käpyjä mutta tuoreilla vihreillä kävyillä on arvoa kun niistä voi kasvattaa uusia puita .. niistä kyllä maksetaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1546846MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny656016Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884579NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074539Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1694334Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941700- 4031611
- 821409
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311387Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?441190