Tule uskoon?!

Sapere Aude

Tämäkö on ”uskoontulon” tyyppiesimerkki?


http://yle.fi/uutiset/tutkija_ranskan_terroriteoista_kouluesimerkki_nuorten_tiesta_vakivaltaan/7728247?ref=leiki-uu


Missä poltetaan kirjoja ja lehtiä, siellä poltetaan kohta ihmisiäkin. Tämä on pitänyt paikkansa historiassa. Natsi-Saksassa paloivat kirjaroviot ja sen jälkeen ihmiset, samoin Stalinin Neuvostoliitossa. Tätä todellisuutta edustaa nyt Isis Lähi-Idässä, Taleban, Putinin Venäjä, Pohjoiskorea, Euroopassa ja Yhdysvalloissa tapahtuneet terroriteot, viimeksi Ranskassa tehty hyökkäys Charlie Hebdo -lehteä vastaan jossa murhattiin Jumalan nimissä 12 ihmistä yms.

Vapaa tiedonvälitys satiirinkin keinoin on länsimaisen demokratian ydin. Se on luovuttamaton arvo eikä taivaaseen tai paratiisiin hamuaville murhaajille pidä antaa periksi. Uskontona Islamin pitäisi ottaa asia vakavasti ja panna fanaattiset hullunsa kuriin. Mutta, niin kuin kristinuskokin, myös Islam on moniääninen ja monimielinen eikä sen yhtä ainoaa oikeaa tulkintaa ole olemassakaan. Monissa muslimimaissa on säädetty kuolemantuomio jumalanpilkasta, jota mm. minä tällä kirjoituksellani monen mielestä nyt edustan. Siksi nimimerkki.

Uutisista voi lukea lähes päivittäin, miten uskontojen varjolla tehdään kyseenalaista politiikkaa tai poljetaan ihmisoikeuksia. Uskontojen nimissä tehdään terroritekoja, itsemurhaiskuja, sanoin kuvaamattomia julmuuksia ja henkistä väkivaltaa. Kristinusko ei ole tässä mielessä poikennut muista uskonnoista, ja näistäkö ei saisi puhua ja kirjoittaa edes satiirin keinoin koska se loukkaa aina jonkun vakaumusta tai profeettaa ja Jumalaa? Jumalan tuomiota ei jäädä odottamaan, vaan nämä uskonsoturit ottavat oikeuden omiin käsiinsä pommeilla ja rynnäkkökivääreillä. Mikä on tämä jumala jota pitää näin puolustaa?

Madridin (vuonna 2004) ja Lontoon (2005) pommi-iskut, Toulousen (2012) ja Brysselin (2014) ampumiset ja Sydneyn (2014) kahvilaisku, mistä nämä kertovat? Näiden tekijöiden maailmankäsitys oli samanlainen kuin Pariisin Charlie Hebdon iskun tekijöillä. Uskoontulo on tapahtumien lähtölaukaus. Tässä on yhteys islamiin, ne jotka sanovat jotain muuta kiistävät valitettavasti jotain hyvin ilmeistä. Sama koskee muidenkin uskontojen fanaatikkoja, myös kristinuskon ja juutalaisuuden. Asia ei ole uusi, muistammehan että ajanlaskumme alkupuolella Jeesuskin tapettiin nimenomaan jumalanpilkasta syytettynä (Matt. 26:65, Mark. 14:64).

Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen mukaan sananvapauden piiriin kuuluvat myös mielipiteet, jotka voivat loukata, järkyttää tai häiritä toisinajattelijoita. Uskontojen nimissä tehdään paljon pahaa, mukaan lukien edellä mainitut veriteot - niitäkö ei saisi arvostella ja tuomita? Vapaus kritisoida kaikkia uskontoja kärkevästikin tarjoaa niille elintärkeän mahdollisuuden kehittyä ja uudistua. Vapaa lehdistö ja sananvapaus on uskonnollisen totalitarismin pahin vihollinen, siksi se halutaan vaientaa. Syitä uskonnolliseen väkivaltaan on haettava sieltä missä se sikiää eli uskonnoista itsestään.

1

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menit metsään

      Hoh hoijaa.

      Kuule Hitlerinkin aikaan USKOVAISE suojelivat ja pelastivat monia.

      Liberaali uskonnollinen kirkko taas teki yhteistyötä Hitlerin kanssa.

      Otappa selvää asioista.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1577
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1532
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1108
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      911
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      884
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe