Ray videopokeri.

ei ole se vanha poke

Ray on yrittänyt tuoda vanhan -90 luvun pokeri pelin takasin pokeria automaattiin. Sama peli se ei kuitenkaan ole. Voitot menee ihan erilailla. Jokeri on mukana vaan euron panoksella ja sitten kehdella parilla ei voita mitään ja 0,2-0,8 saa vaan kahdellaparilla omat pois. Vanhassa sai jokerin jo 3 markalla. Toki uudessa pelissä on täyskädestä väristä ja suorasta voitto suurempi kuin vanhassa 90 luvun pelissä.

13

2364

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fulaaaaa

      juur sellaisia 'melkein voitto' pelejä rayn pelit nykyään.

    • 2paria ei mitään

      Joo tänään kans huomasin ja pelasin euron panoksella ja tuota kanssa ihmettelin, että kahdella parilla ei saanut mitään. Täyttäkättä kannattanee toki silti yrittää.

    • 2paria ei mitään
    • onko järkeä RAY?

      RAY:n ahneus se vain kasvaa kasvamistaan, vaikka pelaajat kaikkoavat yhä kiihtyvään tahtiin.

    • Ompa korkeet voitot 1€ panoksella vaikka 2 paria ei voita. Hmmhh pitääpä laskea tarkemmin.

      • Utelias35

        Tuleekos tässäkin onnittelutekstit loppuun tuplatessa?


      • 3+7
        Utelias35 kirjoitti:

        Tuleekos tässäkin onnittelutekstit loppuun tuplatessa?

        tulee kiitos rahasta tekstit vihtaasi on kustu laulu


    • huijaray

      Paha sanoa, kun ray järjestänyt niin että viimeistään toisella tuplauksella tulee seiska!

    • Tässä on peli joka ei ehkä ole satunnainen. Ainakaan ihan täysin. Varmaan käytetään samanlaisia kikkailuja palatuksen alentamiseen kuin vanhassa markka ajan pelissäkin. , Sain meinaan palautusprosentiksi 105% 1€ voitolla. Muilla voitolla taas tosi pieni prosentti alle 80% Sanonpa, ekaa kertaa että ei ole satunnainen peli.

    • Nyt sitten ray on laskenut kolmosten voittoa 2x -1x panos. Euron panoksella jossa jokeri on mukana. Tämä tarkoittanee sitä, että ray oli tehnyt VIRHEEN! voittojen ja palautusprosentin laskemisessa. Virhe oli kaksi päivää pelattavissa kunnes huomasivat. Olisi ollut 105% palautus 2 päivää. Ite otin 5 eurolla täydenkäden 13€ ja lopetin. Kun olsi kannatanut pelata aamusta iltaan, että tuon virheen olisi voinut hyödyntää. Kuvittelin, että ray ei voi tehdä tuollaista virheittä ja käyttää arvonnassa palautusprosentin pienennys kikkalua. Näin ei kai ollutkaan ja arvonta olikin satunnainen 105% palautuksella., Harmi kun olisi tiennyt. Nyt virhe on korjattu ja kolmosten pienennys 2x-1x pudottaa palautusta ainakin yli 10% eli alle sadan. Kuitenkin peliä kannattaa edelleen pelata vain 1€ panoksella jossa jokeri on mukana. Näin saa paljon paremman palatuksen kuin ilman jokereita 0,2-0,8e panoksella. Näin ne ray:n hajamieliset matemaatikot vaan mokailee. Ikävä kyllä nykyään nuo mokat on nopeasti korjattavissa.

      • Olisko virhe ollut sellainen, että ray ei huomioinut jokeria ollenkaan mukaan laskiessa palautusta 1€ panoksella. Aika hajamielinen moka jos näin oli.


    • Pelaamaan...

      Ompa ollut räikeä virhe, mietin heti voittoja katsoessa että ompas isot voitot mm. nelosissa 100% ja myös täydenkäden, värin ja suoran voitot ovat 30% isommat kuin alkuperäisessä. Suurimpien voittojen kohdalla ei suurta merkitystä ole kun ne esiintyy sen verran harvoin.

      Todellakin tuolla ilmoitetulla voittotaululla palautus olisi ollut 105%, jos kolmoset on nyt tiputettu 1xpanos tasolle, palautusprosentti laskee 92 paikkeille.

      Voittotaulukko olisi pitänyt kyllä muulla lailla muokata kuin tiputtamalla kolmosten voitto 1x, ei ole mikään tuplaajan ihannepeli tämä niinkuin alkuperäinen, kun voittoja tulee kymmenestä jaosta vain kahdessa ja niistäkin 2/3 on 1€ voittoja. 1€ isompi voitto tulee keskimäärin noin 15 jaon välein, joten aika hyvä on peli syömään, kauaa ei pelata 20€:lla jos ei suoraa tai parempaa hetipitäen tule.

      Hienoa on että tuplaus on entisenkaltainen ja automaattiin tulee kommentti kun tuplaa loppuun saakka. Ei ole oikein järkeä lähteä edes yrittämään 1€ voitosta, koska siitä on matkaa 6 tuplausta loppuun saakka, kun vanhassa pelissä 5 markan panoksella pienimmistä voitoista(10mk) oli matkaa loppuun joko 3 tai 4 tuplausta. Tässä meidän pelissä kannattaa yrittää päätyyn vain suorasta tai paremmista.

      Nelosten, täyskäden ja värin voitot ovat myös sellaiset 1€ panoksella että niistä ei kovin isoihin summiin pääse tuplaamaan(60, 52 ja 54), vain suorasta pääsee 96€ saakka.

      • nollat taulussa

        Persnettoa tuosta silti tulee ja huolella, rahis ei siinä suhteessa petä nykyään ikinä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      160
      1509
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1073
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      722
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      701
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      653
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      635
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      566
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      516
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      37
      503
    10. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      471
    12. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      469
    13. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      38
      450
    14. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      447
    15. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    16. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      431
    17. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      429
    18. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      403
    19. 19
      394
    20. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    Aihe