Avaudun

Manofballs

Mun hyvä ystävä raiskattiin. Olen mies ja hän nainen. Jätetään kostopuheet sikseen, ne on henkilökohtainen asia. En ole ennen ajatellut ihan näin vahvasti, mutta oikeasti kuvottaa, saa voimaan pahoin kun luen mitä ihmisille (naisille) on käynyt. Mä vuodatin kyyneliä muiden ihmisten nähden kun sain tietää, voin vaan kuvitella miltä hänestä tuntuu ja ei ole hyvä etten osaa sanoa paljoa lohduttavia asioita, ja tiedän sanomattakin ettei hän halua nähdä miehiä nyt ja kunnioitan sitä 100%sesti.

Onko pk-seutu mennyt pilalle? Kukaan ei uskalla ottaa oikeutta omiin käsiinsä jos ei läheiselle tapahdu jotain, ja mitä jos raiskaaja päihittää sut mennen tullen käsirysyssä? Se on joko liivimiehen palkkaus tms tai kaveriin turvautuminen, tai vakavampien keinojen käyttö. Ja siis tärkeintähän on auttaa uhria, muttta ennaltaehkäisemisen täytyy olla kunnossa. Ja se ei ole, ei todellakaan ole.

Multa on mennyt vuosia sitten usko päättäjiin ja niiden sirkukseen ja omahyväisyyteen. Helppo se on jos on palkattu henkivartija mukana, joka naisella ei ole varaa siihen.

Antaudutaanko ja annetaanko raiskata?
Tehdäänkö ite jotain?
Vai mitä?

Raiskaukset ei tosiaan vähene pelkällä tekijöiden paapomisella. Tarvitseeko yksityisten kansalaisten oikeasti puuttua näihin jos poliisilla ei riitä resurssit ja oikeuslaitoksella ja päättäjillä ei ole mitään munaa eikä oikeustajua?

6

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sama mies

      Ja siis, eikö naisilla oo muka oikeus tuntea olonsa suht turvalliseksi liikkuessaan ulkona?

      Tässä on minun mielestä perustavanlaatuinen ja mitä yksinkertaisin ongelma mahdollisen ratkaisun kanssa:

      Raiskaaja ei ymmärrä ettei saa raiskata. Ongelma on siis ymmärryksessä.
      Muslimimaissa ja Kiinassa ihmiset ymmärtävät ettei tiettyjä lakeja rikota koska rangaistukset ovat kovia ja rikoksesta saatu hyöty verraten pieni. Raiskauksen hyöty on tekijälle suuri jos hän ei saa seksiä muualta. Meillä seksiä saa helposti prostituoiduilta ja kenellä tahansa on varaa, joten ongelma ei ole raha vaan raiskaajan asenne että on "vähemmän mies kun harrastaa seksiä rahasta".

      Toinen ongelma on tietenkin nössö-rangaistukset, sormella heristelyt. Sormi pitää katkoa tai laittaa lukkojen taakse koko miehen kanssa, niin että tuntuu. Koska jos ei tunnu, ei ymmärrä.

      Ymmärryksen puute on vihan alku. Ymmärrystä pitää lisätä, mutta se ei tarkoita päähän taputtelua eikä moralisointia vaan asioiden parantamista. Ihmiset eivät omista elämäänsä moralismeja varten, vaan moraali on hyvää elämää varten. Kaikille parempaa elämää.

      • Mitä tapahtuu sitten

        Uskonto ja rangaistusten kovuus ei vaikuta raiskausten määrään. Raiskaukset vain peitellään paremmin. Raiskausten keskimääräinen lukumäärä on sama ympäri maapallon.


    • qweqweqweqweqwe

      kannattaa vääntää kakat.

    • Mitä tapahtuu sitten

      Mielestäni raiskaus ei ole seksuaalinen teko, vaan pelkästään väkivaltainen. Raiskaus on siis vähän kuin repimistä, hakkaamista, riuhtomista ja vapaudenriistoa. Siinähän pidetään uhri väkisin otteessa.

      Jokaisen miehenkin olisi hyvä käydä sisässään läpi sellaisen teon merkitys. Toivottavasti häneen ei jäänyt pysyviä jälkiä.

      Minulle on joskus tullut mieleen, että eräs miesystäväni katsoi minua vähän kuin autoa, että onko minussa lommoja tai muuta sellaista, kun kerroin, että minut oli joskus nuoruudessa raiskattu.

      Välttämättä naisystävän raiskaus ei edellytä miesystävältä mitään toimia. Raiskaus ei saa järkeä katoamaan, jos sitä on. Eli nainen pysyy samana kuin on. Kuva siitä, mitä muut ihmiset ovat, saattaa muuttua hiukan.

      Elämän laatu raiskauksen jälkeen riippuu siitä, mitä sen jälkeen tapahtuu. Tapahtuuko hyviä vai huonoja asioita.

      Jos haluat kysyä jotain, niin voin vastata. Minut on raiskattu nuoruudessa ja nyt olen jo keski-ikäinen.

      • aloittajaM

        Kiitos. Todella hyvä ajatus, jokaisen miehen olisi hyvä kyllä käydä läpi miltä tuo tuntuu, sen merkitys oikeaan elämään. Jotenkin tuntuu että se henkinen puoli on paljon satuttavampi usein, ja siis ystävääni ei sattunut juuri fyysisesti, mitä hän kertoi, ja henkisestikin hän vaikuttaa yhtä vahvalta kuin ennenkin vaikka vierastaa miehiä enemmän oman kertomansa mukaan.

        Otan tuon pohdintaan. Kiitos ja voimia sulle!


    • väkivaltamaasta

      Tautisen maailman tautiperintöä - leviää myös sairaudet kuin hiv ja tubi muitten seksitaudeiksi nimettyjen ohella eikä parantavaa lääkettä aina edes ole olemassakaan.
      Olen samaa mieltä että mistään seksuaalisuudesta tai rakkaudesta ole kyse vaaan törkeästä väkivallasta ja vallankäytöstä - tapa tehdä bisnestä kun tekee leikkikaluja itselleen toisista ihmisistä. Aika surkea on äitienkin osa jos vielä pienet lapsetkin on väkivallan ja tuhonnan kohteena. Sepä niistä vastuuntunnottomista kannibaaliukoista joita vie himo, viina ja aineet, ongelmanaan tietty myös krooninen rahapula - mistä löytyy seuraava lypsikki. Kun ukoilta ja akoilta on ihmisyys syvästi kateissa välillä niin perheissä, suvussa ja koko yhteskunnassa ja maailmass, miten vois hoitaa noitten heilimöivien heinienkään ongelmaa - tavallisena jo tosi väsähtäneenä kaksjalkaisena - kaik raakuuksien
      muodot läpikäyneenä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      110
      3622
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      265
      2439
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2140
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      1911
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1689
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      100
      1162
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      60
      1033
    8. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      970
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      76
      913
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      902
    Aihe