Onpa muuten todella hyvää ruokaa uudessa kiinalaisessa, avasi joulukuussa Toivontorilla, ärrän vieressä. Sain täältä vinkin että on tullut uusi kiinalainen. Oli pakko hakea kahtena päivänä peräkkäin ruokaa. Ei yhtään sellaista yltiörasvaista ja mautonta joka terästetty natriuglutamaatilla, vaan aidosti hyvää! Chilinaudassakin maistui myös chili. Tätä on kaivattu Nokialle, toivottavasti pysyy pitkään ja Nokialaiset löytää sen. Ei ole kuulemma vielä edes fb-sivuja, mutta tulossa on. Suosittelen!
Uusi Kiinalainen Lucky Star
ruoka on hyvää
291807
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Sama kokemus! Alkaa muistuttaa samaa tasoa kuin muutama vuosi sitten Ylleow Dragonissa ennen omistajan vaihdosta! :)
Yhdyn ketjun aloittajaan. Hyvää ruokaa. Erittäin mukava tarjoilijatyttö myös.
Kokki on muuten tytön isä. Taitava.
Noutopöydän antimet testattu tänään. Todella hyvää. Itse asiassa paras mitä olen koskaan kiinalaisissa ravintoloissa syönyt.
Suosittelen todella!
kiitti vinkistä, hyvää oli!
Katsopas myös eat.fi ja anna arvostelusi sinne.
HAISKAHTAA MAINOKSELTA VAI MITÄ APINAT.
Natriumglutamaatin pelko on 90% luulotautia, oikeasti erittäin harva on sille mitenkään allerginen.a
Et siis kärsi natriumglutamaatin aiheuttamista pahoinvoinneista, näköhäiriöistä etkä päänsärystä. Oireet saattaa alkaa vuosien päästä. Esitäpä silloin tilastosi... 99% idiooteista ei tiedä mistä puhuu.
No toivottavasti et ole sitten syönyt mitään kasviksia kun niissä sattuu oleen tota natriumglutamaattia. Vai onko se allergia tietoinen että ei saa antaa oireita kun syö kasviksia.
Kuules kasvispata: Osa kasviksista ei todellakaan sisällä natriumglutamaattia vaan alkuperäistä umaamia jota teollinen natriumglutamaatti jäljittelee! Edelleenkään 99% idiooteista ei tiedä mistä puhuu!
Sain vatsataudin paikan ruuasta
Veikkaan että oot saanu kulkutautis jostain ihan muualta, varsinkin kun noroa sun muuta on liikkeellä nokialla. Ollaan vaimon kanssa käyty kaks kertaa, 9/10 kokemus kummastakin kerrasta. Viimeks tosin yle kioskin fäg propaganda latisti tunnelmaa kun istuin kohtuu lähellä tv:tä mutta olishan ne senkin varmaan sammuttanu. Ruuan taso tosi lähellä Helsingin parhaita kinkkimestoja.
Kerkkokuula ei ole voinut saada vatsatautia ruoasta, ruoat ovat tuoreita ja AIVAN TULIKUUMIA. Jostain seisoneesta kebusta sellaisen voi saada. Mahatauti pyörii jatkuvasti täällä, sekä rota- että noroviruksena. Idioottimaista tulla trollaamaan tuollaista. Tyhmä.
Minä lisään kaikkeen natriumglutamaattia. Umami on naminami: http://fi.wikipedia.org/wiki/Umami
Jep. Ja vielä kun tajuat että umami on luonnon oma makuaine, jota natriumglutamaattia ei ole.
Umami ei ole makuaine. Umami on maku.
Olen kanssa joskus hakenut tuolta sapuskaa, ja hyvää oli. Suosittelen.
Samoin. Hyvää oli ja menen toistekin :)
Suolaista ja hiukan pahaa todellavähän kanaa yms. Paistetturiisi annoksessa. Ruokalista kopioitu yellow dragonista aivan samanlainen.
Tää on se aiempi Yellow Dragonin ravintoloitsija, joka pitää nyt Lucky Staria.
Onko parempi ku aaroninkorven kioski. Siellä syö 6-7 euroon tosi hyvää ruokaa mahansa täyteen
Missä se EI kiinalainen Lucky Star sitten on?
Mulla vähän epäselvä tuo umami juttu,,onko se jonkunlaista ketsuppia?
Tahi muuta ulkomaan-maustetta,,ripoteltavaa vai miten sitä käytellään
Tähän saakka olen joka kerran ollut tyytyväinen. Tänään kuitenkin ruoka maistui oudolle (kastike, kevätrulla). Kahvimaito kökkööntyi kahviin (vanhaa). Oksutautia odotellessa...
Samaa mieltä,tällä viikolla käyneenä voin todeta että taso laskenut roimasti...
Tuskinpa enää menen kun kuukausi kuukaudelta pahenee
Tänään kävin syömässä tuossa paikassa niin friteerattu kana ainakin ihan hyvää.
Eip nyt paha hinta ollut lounas 8.50eur niin vastaava jos kävis kebabilla tai pizzalla.
eipä ole hullumpaa yellow dragoninkaan sapuskat. ihan aaidosti kiinalaista sekin, vastikään tulivat kotimaan reissulta