Espoossa putosi 1,87%

http://www.esse.fi/1603-espoossa-yli-3500-erosi-kirkosta

Noihin lukemiin on kyllä suhtauduttava varauksella.
Kokonaismäärään heillä on lipsahtanut muutaman tuhanen laskuvirhe.
Oikea lukema on 170335 jäsentä.
Ilmeisesti lukuun on laskettu Kauniainen, vaikka se on eri seurakunta.

Viime vuonna espoossa kuului kirkkoon 66,0% ja nyt noiden lukujen perusteella 64,13%.

Seurakunnan väkimäärä oli vuosi sitten 172050 ja nyt 170335, joten vähennystä on 1715.
Espoon väkiluku oli vuosi sitten 260753 ja nyt 265602, eli lisäystä 4849.

9

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä etelä edellä sitä pohjoinen perässä.
      Helsinki, Espoo ja Vantaa näyttää esimerkkiä ja vähitellen muu Suomi tulee perässä.

      Mutta kirkon kannalta karmeinta on se, että 25-34-vuotiaiden ikäryhmässä eroaminen on nopeinta eli 2%-yksikköä vuodessa tasaisen tappavaan vauhtiin.
      Nyt koko maan keskiarvo on jo ilmeisesti alle 62% ja kuuden vuoden kuluessa se alittaa 50%. Ja koska takaisinpäin liike on kovin hidasta, niin kirkkoon kuuluvien keski-ikä nousee, kasteprosentit tippuu ja aika hoitaa loput.

      Eli kyllä ev lut kirkossa on aivan sama paniikki kuin Englannin anglikaanisessa kirkossakin, varsinkin kun Suomen kirkolla ei ole vastaavaa muhkeaa sijoitussalkkua.

      Suurin osa seurakunnista kärvistelee kroonisesti pahenevassa rahapulassa ja kohta siellä missä kirkollisvero on hinattu korkeimmalle, saa seurakunnasta vähiten niitä palveluja, joita sieltä joku mahdollisesti haluaisi. Kirkon vetovoima on jo valmiiksi heikko ja persaukisuus vähentää sitä ennestään. Varsinkin jos nuo tyhjätaskut seurakunnat yrittää joka välissä kerjätä lisää rahaa kaikilta kirkkoon eksyneiltä.

      Luterilaisuus pitää sisällään ajatuksen, että hyvä ihminen pärjää omillaan ja tyhjätaskuinen kirkko koetaan helposti luotaantyöntäväksi.

      • Totuus2

        Seurakunnat voi kyllä lievittää rahapulaa omaisuudenmyynillä. Sattuu muuten sitä puolta olemaan, mutta uskon että karsitaan menoista li diakoni puolta,kerhotoimintaa ja muuta kansalaisille arkipäivinä tarjottavaa.


      • eroja pukkaa

        Suomen sisäinen muuttoliike valuttaa väen pieniltä paikkakunnilta kaupunkeihin ja kasvukeskuksiiin, joissa ketään ei kiinnosta kuuluuko joku kirkkoon vai ei. Ja lisäksi kirkko ei ole ainoa palvelun tarjoaja esim lastenkerhoissa ja huvituksia onmuitkin kuin kirkon tarjoamaan. Näistä syistä on helpompaa erota kuin jossain tuppukylässä.


    • 4+3

      Loistava uutinen! Ihan iloitsen tämän paskalaitoksen perikadosta. Kohti parempaa ja eettisempää tulevaisuutta!

      • Espoon seurakuntien vahvistama luku epäilyttää. Eikö kukaan espoolainen eronnut kirkosta muuten kuin eroakirkosta.fi:n kautta? Voihan niin toki olla, mutta pidän sitä epätodennäköisenä.


      • foo_bar kirjoitti:

        Espoon seurakuntien vahvistama luku epäilyttää. Eikö kukaan espoolainen eronnut kirkosta muuten kuin eroakirkosta.fi:n kautta? Voihan niin toki olla, mutta pidän sitä epätodennäköisenä.

        Oliko tuo 3915 sama kuin sivuston kautta eronneet?
        Onko nuo sivuston kautta eronneet luettavissa jostain seurakuntakohtaisesti?

        Pakko olla muutakin kautta eronneita.


      • Pe.ku kirjoitti:

        Oliko tuo 3915 sama kuin sivuston kautta eronneet?
        Onko nuo sivuston kautta eronneet luettavissa jostain seurakuntakohtaisesti?

        Pakko olla muutakin kautta eronneita.

        Pöh, jokin lukihäiriö oli iskenyt. 5 ja 9 näyttävät ilmeisesti liian paljon samoilta sadoissa. Muita kanavia kautta eronneita oli siten noin kymmenen prosenttia eronneista. Se on kyllä enemmän kuin "normaalina" vuonna odotettu 2-3 %.


    • Vihdoinkin

      Enää 7 vuotta ja Espoossa alitetaan 50%.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      264
      9455
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      305
      6638
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      68
      1594
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1391
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1225
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1151
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1023
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      852
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      746
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      738
    Aihe